Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2019/04/19 17:36 •
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı

Sağlık siteniz Tahlil.com'da şimdiye kadar binlerce tahlil yorumlandı. Sitemize yorumlanmak üzere gönderdiğiniz tahlil sonuçlarınızı referans yani sonuç raporunda belirtilen normal değerleri ile birlikte göndermeniz tahlil sonuçlarınızın daha sağlıklı yorumlanmasını sağlayacaktır.
Tahlilin çalışıldığı laboratuvarda kullanılan cihaz,test cinsi ve markası ve sorumlu uzmanın inisiyatifine bağlı bazı tahlillerin normal değerleri farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle sormak istediğiniz tahlilin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de çıkan sonuçla birlikte göndermenizi önemle rica ediyoruz.
Normal değerleri de gönderilen tahlil sonuçlarına dair yorumlama talepleri ve soruların cevaplanmasına öncelik verilecektir.Ziyaretçilerimize önemle duyururuz.
TAHLİL.COM

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
h************* :

merhabalar öncelikle tahlildeki glukoz oranı kahvaltıyla ilişkilendirilsede yüksek çıkması beni rahatsız etti. ayrıca demir oranındaki değer kahvaltısız daha mı düşük çıkar. glukoz 132 (74-106) demir 40 (33-193) demir bağlama kapasitesi 204 (125-345) hgb 17,1 (12-16)


Cevap:

Yazdığınız tüm tetkiklerin aç karnına yapılması doğru sonuç verir..

k*********** :

MCH 31,82 MCV 94,0 PDV 14.30 HCT 40,65 HGB 13.8 ANEMİ BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ


Cevap:

 Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez. Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz. Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen  cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?

s*********** :

25 Mart tarihinde bhcg 10168 çıktı bir gün sonra ultrosona girdim ama bebek görünmedi yalnızca kese göründü bir sorun varmı acaba çünkü bir önceki hamileliğimde buçuğa 10000 iken bebek 9 haftalık çıkmıştı cevaplandırır sanız çok sevinirim


Cevap:

  Her ne kadar Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyit edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.  ޞu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürün önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulurKimyasal gebelik nedir?http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilirGebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi

t******* :

23.03.2014 tarihinde yaptırdığım beta hcg testi 21.79. Çıktı bugün yaptırdğm test ise 17.63 çıktı hamılemıym ne anlama gelıyor bu


Cevap:

Beta HG seviyenizde düşme olması hamilelik yok veya düşük olmuş anlamına gelebilir..

i*********** :

İyi gunler, hemoglobin elektroforezi tahlil sonuclarimi yorumlarmisiniz? Hb A1: %58 referans:94-99 Hb F: % 0.9 Referans:0-2 Hb S: % 37.4 referans:0-1.5 Hb A2: % 3.7 referans:1-4 Simdiden cok tesekkurler....


Cevap:

Hematolojiye başvurmanız ve ileri tetkiklerle karar verilmesi gereklidir..

g** :

HbsAg 0,19 COI >= Referans Aralik Bilgisi 0-0,89 negatif 0,9-0,99 sınır değer >= pozitifAnti Hbs 16,82 IU/ml >=referans aralik bilgisi = pozitifAnti HCV 0,07 COI >referans aralik bilgisi 0-0,89 negatif 0,9-0,99 sınır değer > pozitifAnti HIV 0.07 COI >=referans aralik bilgisi 0-0,89 negatif 0,9-0,99 sınır değer >= pozitifkafama takılmış olan anti HIV sonuçlar normal mi bi şey yapmam gerekiyor mu? şimdiden teşekkür ederim emeğinize sağlık.


Cevap:

Evet,anti HIV sonuçlar normal.Sorun yok

?