Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller

01.08.2018 05:27 | Güncelleme: 20.09.2020 01:11 | Yazar: Dr. Cem Argun
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır.Bu tahlilleri birlikte inceleyelim.
Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller
A

Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

Diyete Girmeden Önce Yaptırmanız Gereken Tahliller

Günümüzde diyet çoğunlukla diyetisyen veya uzman doktorların kontrolünde değil de genelde kulaktan duyma öneriler veya çeşitli gazete küpürlerine bakılarak yapılıyor.
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.
Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene  danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
Böbrek ,karaciğer, tiroid veya pankreas gibi organlarınızdan kaynaklanan istemik bozukluklar kolay kilo almanızın veya daha zor kilo vermenizin nedeni olabilir.
Bu durumda gerekli tedaviler kilo vermenizi kolaylaştırabilir. 

Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller Nelerdir?

* Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri,Açlık insülin,Tokluk insülin: Bu tahliller Diyabet(Şeker Hastalığı) yönünden fikir verecektir.
* Kreatin : Böbrek fonksiyonlarının tam olup olmadığı konusunda yol göstericidir
* AST,ALT,GGT: Varsa bir karaciğer bozukluğunu gösteren tahlillerdir.
* Ürik asit: Gut hastalığında yükselen bir testtir.
* T.Kolesterol, HDL,LDL,Trigliserid: Vücutta yağ fazlalığını gösteren testlerdir.
* TSH,Serbest T3,Serbest T4: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar,kilo almanızın nedeni olabilir.Buna yönelik önlem alınması diyette işinizi kolaylaştıracaktır.
* Total kortizol: Kortizolunüzün yüksek olması da, kilo almanıza yol açabilir.

YORUMLAR

| 23.08.2011 04:27

Merhaba , ben 17 yaşındayım. Kilom yada boyum önemli değil tek öğrenmek istediğim acaba sigara içtiğim bu tatlillerle ortaya çıkarmı. Ailem bunu bilmiyor. Ve kilo almak içinde aynı tahlillerimi yaptırmamız gerekiyor ?

| 22.06.2011 10:15

18 yaşındayım.65 kiloyum 160 boyum kan aldırmaktan korkuyorum bu yüzden bu tahlileri yaptırmasam olmaz mı illahi gerekiyor mu diyetisyene gitmeden nasıl kilo verebilirim

Tahlil.Com | 23.06.2011 12:04
Aslında çok da aşırı bir kilonuz yok.Yaşınız da genç.Düzenli spor yaparak, hazır metabolizmanız da hızlıyken,gayet güzel kilo verebilirsiniz.
| 19.05.2011 07:20

ben 13 yaşındayım ve 76 kiloyum 1.63 boyundayı ne yapmam gerekiyor lütfen acil yorum yazın!!!

Tahlil.Com | 19.05.2011 04:40
Bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene olmanda yarar var.Ayrıca spora da ağırlık ver
| 13.03.2011 07:58

tsh testi için nasıl diet uygulamalı yakınım ıçın acil cevap bekliyorum lütfen

Tahlil.Com | 13.03.2011 08:23
Özel bir diyete gerek yok.Aç karına kan verilebilir.
| 22.11.2010 09:26

Diyetden önce hangi kan tahlili yaptırılıyor ?

Tahlil.Com | 22.11.2010 09:33
Esra Hanım, yukarıodaki yazımızda bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
| 14.11.2010 04:34

bana yardım edin diyet için

| 14.11.2010 04:33

9 yaşındayım 47 kioyum lütfen bir diuetiçin b,r şey gönderin

Tahlil.Com | 14.11.2010 08:51
Sevgili Metahan boyunu yazmamışsın.Ama kilon fazla.Anne ve baban seni bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene ettirsinler.Sana bazı tahliller de yapılacaktır.Bundan sonra diyet içinbir plan yapılabilir.Ayrıca spor yapmayı da ihmal etme.Okulda arkadaşların maç yaparken sen de mutlaka katıl onlara.
Kolesterol Testi Nasıl Değerlendirilir?
Kan tahlillerinde kolesterol ve LDL-kolesterolün (kötü huylu kolesterol) yüksek olması, kalp hastalığı riskinin bulunduğunu göstermektedir.
AMONYAK TESTİ?
Amonyak proteinin yıkım ürünüdür.Amonyak testi ise biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Kan Örneği İle Depresyon Tanısı Koyulabilecek Testler Geliştiriliyor
Psikiyatrik bir rahatsızlık olduğundan sıkça karıştırılabilen, teşhisi zor ama çok yaygın görülen depresyonu kan testiyle belirlemek mümkün olacak.
Gaitada Gizli Kan Testi Nedir?
Gaitada (dışkıda) gastrointestinal sistemden kaynaklanan bir kanamaya bağlı kan olduğundan şüphelenilen durumlarda yapılan ve uygulanması son derece kolay olan bir tahlil yöntemidir. Biyokimya…
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?
Anne ve babanın kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olduğu durumlar doğacak bebekte ciddi sağlık sorunlara yol açıyor.Kan uyuşmazlığının tanısı ve tedavisi için ise kan uyuşmazlığı testi…
Epstein Barr (EBV) Virusu Nedir? EBV Testleri
Epstein-Barr virüsü (EBV) bir DNA virüsüdür.EBV testleri ile laboratuvar tanısı koyulur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com