Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller

Yayın Tarihi : 2018/08/01 16:27 • Güncelleme Tarihi : 2023/06/21 06:23 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır. Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.

Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller

Uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır. Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir. Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra, bir diyetisyene danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

Diyete Girmeden Önce Yaptırmanız Gereken Tahliller

Günümüzde diyet çoğunlukla diyetisyen veya uzman doktorların kontrolünde değil de genelde kulaktan duyma öneriler veya çeşitli gazete küpürlerine bakılarak yapılıyor. Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın, uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır. Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.

Neden Diyet Öncesi Tahlilleri Yapılmalı?

Kilolu olmanın pek çok sebebi olabilir. Halk arasında da bilindiği gibi 'yemiyorum ama kilo alıyorum' diyenlerin sayısı hayli fazladır. Bu durumda öncelikle zayıflamanın önünde bir engel var mıdır? Bu engelin ortadan kaldırılması mümkün müdür? Yada bu durumda uygulanabilecek en fonksiyonel diyet nedir? Gibi soruların cevabı ancak bu tahliller yapılarak bulunabilir.

Aksi takdirde kişi boşa kürek çekerek, yemek yemeyerek ve aynı kilolarda devam ederek hayata karşı özgüvensiz hale gelebilir. Böbrek ,karaciğer, tiroid veya pankreas gibi organlarınızdan kaynaklanan istemik bozukluklar kolay kilo almanızın veya daha zor kilo vermenizin nedeni olabilir. Bu durumda gerekli tedaviler kilo vermenizi kolaylaştırabilir. 

Belki de kilonuzun tek sebebinin doğru işlemeyen bir fonksiyon olduğunu öğrenebilir ve bunu düzelttiğinizde başka hiçbir şeye gerek kalmadan da kilo verebilirsiniz.

Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller Nelerdir?

* Açlık kan şekeri, Tokluk kan şekeri, Açlık insülin, Tokluk insülin: Bu tahliller Diyabet (Şeker Hastalığı) yönünden fikir verecektir.

* Kreatin : Böbrek fonksiyonlarının tam olup olmadığı konusunda yol göstericidir

* AST, ALT, GGT: Varsa bir karaciğer bozukluğunu gösteren tahlillerdir.

* Ürik asit: Gut hastalığında yükselen bir testtir.

* T.Kolesterol, HDL, LDL,Trigliserid: Vücutta yağ fazlalığını gösteren testlerdir.

* TSH, Serbest T3, Serbest T4: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar, kilo almanızın nedeni olabilir. Buna yönelik önlem alınması diyette işinizi kolaylaştıracaktır.

* Total kortizol: Kortizolunüzün yüksek olması da, kilo almanıza yol açabilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
******* ******* :

Merhaba , ben 17 yaşındayım. Kilom yada boyum önemli değil tek öğrenmek istediğim acaba sigara içtiğim bu tatlillerle ortaya çıkarmı. Ailem bunu bilmiyor. Ve kilo almak içinde aynı tahlillerimi yaptırmamız gerekiyor ?

******* ******* :

18 yaşındayım.65 kiloyum 160 boyum kan aldırmaktan korkuyorum bu yüzden bu tahlileri yaptırmasam olmaz mı illahi gerekiyor mu diyetisyene gitmeden nasıl kilo verebilirim


Cevap:

Aslında çok da aşırı bir kilonuz yok.Yaşınız da genç.Düzenli spor yaparak, hazır metabolizmanız da hızlıyken,gayet güzel kilo verebilirsiniz.

******* ******* :

ben 13 yaşındayım ve 76 kiloyum 1.63 boyundayı ne yapmam gerekiyor lütfen acil yorum yazın!!!


Cevap:

Bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene olmanda yarar var.Ayrıca spora da ağırlık ver

******* ******* :

tsh testi için nasıl diet uygulamalı yakınım ıçın acil cevap bekliyorum lütfen


Cevap:

Özel bir diyete gerek yok.Aç karına kan verilebilir.

******* ******* :

Diyetden önce hangi kan tahlili yaptırılıyor ?


Cevap:

Esra Hanım, yukarıodaki yazımızda bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

******* ******* :

bana yardım edin diyet için

******* ******* :

9 yaşındayım 47 kioyum lütfen bir diuetiçin b,r şey gönderin


Cevap:

Sevgili Metahan boyunu yazmamışsın.Ama kilon fazla.Anne ve baban seni bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene ettirsinler.Sana bazı tahliller de yapılacaktır.Bundan sonra diyet içinbir plan yapılabilir.Ayrıca spor yapmayı da ihmal etme.Okulda arkadaşların maç yaparken sen de mutlaka katıl onlara.

?