Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller

01.08.2018 05:27 | Güncelleme: 20.09.2020 01:11 | Yazar: Dr. Cem Argun
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır.Bu tahlilleri birlikte inceleyelim.
Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller
A

Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

Diyete Girmeden Önce Yaptırmanız Gereken Tahliller

Günümüzde diyet çoğunlukla diyetisyen veya uzman doktorların kontrolünde değil de genelde kulaktan duyma öneriler veya çeşitli gazete küpürlerine bakılarak yapılıyor.
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.
Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene  danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
Böbrek ,karaciğer, tiroid veya pankreas gibi organlarınızdan kaynaklanan istemik bozukluklar kolay kilo almanızın veya daha zor kilo vermenizin nedeni olabilir.
Bu durumda gerekli tedaviler kilo vermenizi kolaylaştırabilir. 

Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller Nelerdir?

* Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri,Açlık insülin,Tokluk insülin: Bu tahliller Diyabet(Şeker Hastalığı) yönünden fikir verecektir.
* Kreatin : Böbrek fonksiyonlarının tam olup olmadığı konusunda yol göstericidir
* AST,ALT,GGT: Varsa bir karaciğer bozukluğunu gösteren tahlillerdir.
* Ürik asit: Gut hastalığında yükselen bir testtir.
* T.Kolesterol, HDL,LDL,Trigliserid: Vücutta yağ fazlalığını gösteren testlerdir.
* TSH,Serbest T3,Serbest T4: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar,kilo almanızın nedeni olabilir.Buna yönelik önlem alınması diyette işinizi kolaylaştıracaktır.
* Total kortizol: Kortizolunüzün yüksek olması da, kilo almanıza yol açabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 23.08.2011 04:27

Merhaba , ben 17 yaşındayım. Kilom yada boyum önemli değil tek öğrenmek istediğim acaba sigara içtiğim bu tatlillerle ortaya çıkarmı. Ailem bunu bilmiyor. Ve kilo almak içinde aynı tahlillerimi yaptırmamız gerekiyor ?

| 22.06.2011 10:15

18 yaşındayım.65 kiloyum 160 boyum kan aldırmaktan korkuyorum bu yüzden bu tahlileri yaptırmasam olmaz mı illahi gerekiyor mu diyetisyene gitmeden nasıl kilo verebilirim

Tahlil.Com | 23.06.2011 12:04
Aslında çok da aşırı bir kilonuz yok.Yaşınız da genç.Düzenli spor yaparak, hazır metabolizmanız da hızlıyken,gayet güzel kilo verebilirsiniz.
| 19.05.2011 07:20

ben 13 yaşındayım ve 76 kiloyum 1.63 boyundayı ne yapmam gerekiyor lütfen acil yorum yazın!!!

Tahlil.Com | 19.05.2011 04:40
Bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene olmanda yarar var.Ayrıca spora da ağırlık ver
| 13.03.2011 07:58

tsh testi için nasıl diet uygulamalı yakınım ıçın acil cevap bekliyorum lütfen

Tahlil.Com | 13.03.2011 08:23
Özel bir diyete gerek yok.Aç karına kan verilebilir.
| 22.11.2010 09:26

Diyetden önce hangi kan tahlili yaptırılıyor ?

Tahlil.Com | 22.11.2010 09:33
Esra Hanım, yukarıodaki yazımızda bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
| 14.11.2010 04:34

bana yardım edin diyet için

| 14.11.2010 04:33

9 yaşındayım 47 kioyum lütfen bir diuetiçin b,r şey gönderin

Tahlil.Com | 14.11.2010 08:51
Sevgili Metahan boyunu yazmamışsın.Ama kilon fazla.Anne ve baban seni bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene ettirsinler.Sana bazı tahliller de yapılacaktır.Bundan sonra diyet içinbir plan yapılabilir.Ayrıca spor yapmayı da ihmal etme.Okulda arkadaşların maç yaparken sen de mutlaka katıl onlara.
GGT Nedir? GGT Yüksekliği Neden Görülür?
GGT (Gama Glutamil Transferaz), özellikle karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılan ve karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Alkolizim tanısında da doktora önemli…
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Bu yazımızda orşit hastalığı hakkında merak edilen bilgileri bulabilirsiniz.
Kolesterolün Normal Değeri Nedir?
Kolesterol normal değerleri yaşa göre farklılık gösterebildiğinden tahlil sonucu yorumlanırken yaşın bilinmesi önem taşır. Kan tahlili yaptıranlar kolesterol değeri sonuçlarını merak…
Kemik Yaşı Değerlendirilmesinde Sol El Bileği Grafisi
Boyu kısa olanlarda  büyümenin devam edip etmediğini araştırmak için sol elden, el bileği filmi çekilmelidir.
Talasemi Tanısı ve Hemoglobin Elektroforezi Testi
Talasemi tanısı ve taramasında hemoglobin elektroforezi yapılmaktadır.Talasemi tanısında hemoglobin elektroforezi testi hematoloji laboratuvarlarında analiz edilmektedir.Bu yazımızda hemoglobin elektroforezi…
Kan gazı Parametreleri Nasıl Değerlendirilir?
Kan gazı ölçümü; hastada hipoksemi, asidoz veya alkalozun olup olmadığını anlamak için yapılır.Kinik olarak kan gazı test ve analizleri solunum ve metabolizma olarak hastaların…
CA 125 Değeri Nedir?
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya…
Ca 125 Normal Değeri Nedir ? Ca 125 Yüksekliği Neden Olur ?
Ca 125 kanser antijenidir Ca 125 testi yüksekliği normal bir durum değildir. Farklı nedenlere bağlı olabilir. Ca 125 yüksekliği her zaman kanser ile ilişkilendirilmemelidir. Ca 125 testi normal…
Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi
Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.
Dörtlü Test Nedir? Üçlü Test İle Farkı Nedir?
Dörtlü test; anne karnındaki bebekte; down sendromu, kromozom anormalliği ya da nöral tüp defekti rahatsızlıklarının belirlenmesinde kullanılır.
LDL Kolesterole Neden Kötü Kolesterol Denir?
Aslında LDL veya kötü kolesterol vücut için gereklidir çünkü diğer hücrelerin yapımında gerekli olan ve karaciğerde üretilen kolesterolu hedef hücrelere…
VLDL Kolesterol Nedir?
VLDL Kolesterol, Very Low Density Lipoprotein anlamındadır. Kolesterol testlerinden biridir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com