Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller

01.08.2018 05:27 | Güncelleme: 20.09.2020 01:11 | Yazar: Dr. Cem Argun
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmaktadır.Bu tahlilleri birlikte inceleyelim.
Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller
A

Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

Diyete Girmeden Önce Yaptırmanız Gereken Tahliller

Günümüzde diyet çoğunlukla diyetisyen veya uzman doktorların kontrolünde değil de genelde kulaktan duyma öneriler veya çeşitli gazete küpürlerine bakılarak yapılıyor.
Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.
Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.
Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene  danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
Böbrek ,karaciğer, tiroid veya pankreas gibi organlarınızdan kaynaklanan istemik bozukluklar kolay kilo almanızın veya daha zor kilo vermenizin nedeni olabilir.
Bu durumda gerekli tedaviler kilo vermenizi kolaylaştırabilir. 

Diyet Öncesi Yaptırmanız Gereken Tahliller Nelerdir?

* Açlık kan şekeri,Tokluk kan şekeri,Açlık insülin,Tokluk insülin: Bu tahliller Diyabet(Şeker Hastalığı) yönünden fikir verecektir.
* Kreatin : Böbrek fonksiyonlarının tam olup olmadığı konusunda yol göstericidir
* AST,ALT,GGT: Varsa bir karaciğer bozukluğunu gösteren tahlillerdir.
* Ürik asit: Gut hastalığında yükselen bir testtir.
* T.Kolesterol, HDL,LDL,Trigliserid: Vücutta yağ fazlalığını gösteren testlerdir.
* TSH,Serbest T3,Serbest T4: Tiroid bezinden kaynaklanan bazı bozukluklar,kilo almanızın nedeni olabilir.Buna yönelik önlem alınması diyette işinizi kolaylaştıracaktır.
* Total kortizol: Kortizolunüzün yüksek olması da, kilo almanıza yol açabilir.

YORUMLAR

| 23.08.2011 04:27

Merhaba , ben 17 yaşındayım. Kilom yada boyum önemli değil tek öğrenmek istediğim acaba sigara içtiğim bu tatlillerle ortaya çıkarmı. Ailem bunu bilmiyor. Ve kilo almak içinde aynı tahlillerimi yaptırmamız gerekiyor ?

| 22.06.2011 10:15

18 yaşındayım.65 kiloyum 160 boyum kan aldırmaktan korkuyorum bu yüzden bu tahlileri yaptırmasam olmaz mı illahi gerekiyor mu diyetisyene gitmeden nasıl kilo verebilirim

Tahlil.Com | 23.06.2011 12:04
Aslında çok da aşırı bir kilonuz yok.Yaşınız da genç.Düzenli spor yaparak, hazır metabolizmanız da hızlıyken,gayet güzel kilo verebilirsiniz.
| 19.05.2011 07:20

ben 13 yaşındayım ve 76 kiloyum 1.63 boyundayı ne yapmam gerekiyor lütfen acil yorum yazın!!!

Tahlil.Com | 19.05.2011 04:40
Bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene olmanda yarar var.Ayrıca spora da ağırlık ver
| 13.03.2011 07:58

tsh testi için nasıl diet uygulamalı yakınım ıçın acil cevap bekliyorum lütfen

Tahlil.Com | 13.03.2011 08:23
Özel bir diyete gerek yok.Aç karına kan verilebilir.
| 22.11.2010 09:26

Diyetden önce hangi kan tahlili yaptırılıyor ?

Tahlil.Com | 22.11.2010 09:33
Esra Hanım, yukarıodaki yazımızda bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
| 14.11.2010 04:34

bana yardım edin diyet için

| 14.11.2010 04:33

9 yaşındayım 47 kioyum lütfen bir diuetiçin b,r şey gönderin

Tahlil.Com | 14.11.2010 08:51
Sevgili Metahan boyunu yazmamışsın.Ama kilon fazla.Anne ve baban seni bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene ettirsinler.Sana bazı tahliller de yapılacaktır.Bundan sonra diyet içinbir plan yapılabilir.Ayrıca spor yapmayı da ihmal etme.Okulda arkadaşların maç yaparken sen de mutlaka katıl onlara.
Globulin yüksekliği nedir? Globulin yüksekliği hangi durumlarda olur?
Globulin bir proteindir.Kan örneğinden çalışılan bir biyokimya tahlilidir.Kanda globulin yüksekliği çaşitli durumlarda olabilir.Aşağıdaki yazımızda kanda globulin yüksekliğinin…
Ferritin Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
Ferritin bir demir depo proteini olup, 24 adet iki farklı alt birimden  oluşmuştur. Ferritin testi ile doktorlar vücudumuzdaki demir depolarının varlığını araştırır.
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir testi, Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır.Damardan alınan kan örneğinin laboratuvarda…
Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?
Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri Toxo IgM ve Toxo IgG'dir.Bu testler genellikle ELİSA yöntemi ile…
İndirekt Floresan Antikor (IFA) Testi Nedir?
İndirekt Floresan Antikor (IFA) testi özellikle otoimmün hastalıkların ayırıcı tanısında sıklıkla kullanılan bir tahlil testidir. Türkçe karşılığı ise dolaylı immunofloresan testidir.…
Balgam Tahlili Nedir?
Balgam veya alt solunum yolundan alınan örneklerin,boyanma sonrası mikroskopik incelemesi tanıda yardımcıdır.
Trigliserit Yüksekliği Vücutta Nelere Yol Açabilir?
Trigliserit yüksekliği istenen bir tahlil sonucu değildir.
PCR Testi: PCR Analizi- Polimeraz Zincir Reaksiyonu Nedir?
Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) DNA analizi yapmaya yardımcı olan tekniklerden biridir. Bu makalemizden, PCR'nin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını, kullanma ve uygulama alanlarını öğrenebilirsiniz.
Tahlil Nedir?
Tıbbi tanı amacıyla yapılan analiz yöntemlerine tahlil denir. Tahliller doğru amaçla istenip uygun çalışma koşullarında yapıldığında kuşkusuz hastalığın tanı ve tedavisinde görevli…
Hipertansiyonu (Yüksek Tansiyon) Olanlarda İstenen Tahliller
Hipertansiyon kan damarlarınızdaki (atardamar ve toplardamarlar) basıncı artıran bir durumdur. Doktorlar tansiyon yüksekliği olanlarda bunun sebebini araştırmak ve tanı amaçlı bir takım tahliller…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com