Eales Hastalığı Nedir?

02.07.2020 01:34 | Güncelleme: 02.07.2020 01:44 | Yazar: Dr. Cem Argun
Eales hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.Görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.Bu yazımızda Eales hastalığı nedenleri, belirtileri ile hastalığı kimlerde görüldüğü ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Eales Hastalığı Nedir?
A

Eales Hastalığı Nedir?

Eales Hastalığı, retinadaki damarların dış tabakası etrafında iltihaplanma ve beyaz pus olarak ortaya çıkan çok seyrek görülen bir görme bozukluğudur. Bu görme bozukluğu en çok genç erkeklerde olmasıyla beraber her iki gözü de etkiler. Görme aniden bulanıklaşır çünkü göz küresinde bulunan, göz merceğinin arkasını dolduran jöle şeklindeki yapı dışarı sızar.

Eales Hastalığı Belirtileri:

Eales Hastalığı, göz merceğinin arkasındaki şeffaf, jöle kıvamındaki yapının sızması sonucu ortaya çıkar. Görme bulanıktır. Bozukluğun başlangıcında, retinanın küçük dış damarları kapsülleme ve örtme yapar. Hastalık ilerledikçe, retinadaki damarların etrafındaki iltihaplanma, merceğin daha da arkasına uzanmaya başlar.
Eales Hastalığının ayrıca periferik retinal neovaskülarizasyon( retinanın dış kısmında yeni kan damarlarının oluşması) ile ilişkisi vardır. 
Daha gelişmiş Eales vakalarında retinopati( retinanın inflamatuar olmayan dejeneratif bir hastalığı) ve retinada geniş kanama görülmektedir.
Lensin arkasındaki göz küresini dolduran renksiz jöle retinadan sızar.( vitreus kanaması) Bu durum retina kopmasına neden olabilir.
İris kırmızımsı bir renge dönüşür( rubeosis iridis) ve görme kaybı, optik diskinde hasara (neovasküler glokom) sebep olur. Katarakt( ışığın geçişini engelleyen göz merceğinin bulanıklaşması) hastalık ilerledikçe ortaya çıkabilir.

Eales Hastalığı Nedenleri

Eales hastalığının görülme nedeni bilinmemektedir. Bu hastalık kendiliğinden ortaya çıkar.Yaralanma, enfeksiyon ya da kalıtım gibi tetikleyici faktörler söz konusu değildir.

Eales Hastalığı Kimlerde Görülür?

Hem erkekleri hem de kadınları etkiler. İki cinste de görülme oranı eşittir.

Eales Hastalığı Tedavisi:

Eales hastalığının tedavisi semptomatik ve destekliyicidir.Lazer panretinal fotokoagülasyonla( bir lazer ışını) doku pıhtılaşma cerrahi süreci, kan damarlarının daralması sebebiyle retinadaki kan eksikliğini dindirmek ve kan damarı dokusunun aşırı oluşumunu tavsatmak(yavaşlatmak) gayesiyle kullanılabilir.
Koyu pigmentli diskin ve retinanın arkasındaki jöle benzeri madenin çıkarılması, göz merceğinin(vitröz) arkasındaki jölenin kanamasını hafifletmeye ve retinanın ayrılmasına yardımcı olur.

Tetik Parmak Nedir?
Eldeki bir parmağın hareketi sırasında, parmağın takılması yahut zorlanması rahatsızlığıdır
Hipertiroidizm Nedir?
Hipertiroidizm ; tiroid bezinden aşırı troid hormonu salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır
Denge Sorunları Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiliyor?
Kişinin sosyal yaşantısı etkileyen, tek başına sokağa çıkmasına izin vermeyen, yaşam kalitesini düşüren denge bozukluklarının tamamı ‘vertigo’ olarak tanımlanıyor
Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir?
Özellikle diz ve direklerde görülen beyaz veya kırmızı renkte lekelenmeler ile karakterize edilen bir hastalıktır
Morarma ( Siyanoz) Nedir?
Hayatımızın ve canlılığımızın sürmesi için gerekli olan oksijen, akciğerlerimiz tarafından solunum faaliyeti ile atmosfer havasından alınarak kana verilmekte ve kan yoluyla tüm doku ve organlarımıza taşınmaktadır
Gebelik Şekeri Nedir?
Önceden bilinen bir şeker hastalığı olmayan kadınların gebelikte şekerlerinin yüksek saptanması durumudur
Çene Çıkığı ve Tedavisi Nedir?
Çene eklemi yaşanan bazı travmatik darbeler sonrası yerinden çıkabilir
Hematüri Nedir? Hematüri Hangi Durumlarda Olur?
İdrarda kan görülmesine hematüri denir
Havuz Keyfiniz İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Kabusa Dönmesin!
Bunaltıcı sıcakların başlamasıyla birlikte havuz sezonu da açıldı
Sosyal Ağ Paylaşımı Sonrası Travmatik Stres Bozukluğu Nedir?
Son zamanların gelişen teknoloji beraberinde pek çok yeni hastalığı da getirdi
Tavşan Dudak Hastalığı
Halk arasında tavşan dudak olarak bilinen dudak yarığı doğum öncesi gelişen bir durumdur
Kadınlarda Migren ve Hormonların Arasındaki İlişki Nedir?
Kadınlarda migrenden oluşan baş ağrısı  hayatlarını  ergenlik ve menopoz dönemleri arasında etkiler
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com