Eales Hastalığı Nedir?

02.07.2020 01:34 | Güncelleme: 02.07.2020 01:44 | Yazar: Dr. Cem Argun
Eales hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.Görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.Bu yazımızda Eales hastalığı nedenleri, belirtileri ile hastalığı kimlerde görüldüğü ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Eales Hastalığı Nedir?
A

Eales Hastalığı Nedir?

Eales Hastalığı, retinadaki damarların dış tabakası etrafında iltihaplanma ve beyaz pus olarak ortaya çıkan çok seyrek görülen bir görme bozukluğudur. Bu görme bozukluğu en çok genç erkeklerde olmasıyla beraber her iki gözü de etkiler. Görme aniden bulanıklaşır çünkü göz küresinde bulunan, göz merceğinin arkasını dolduran jöle şeklindeki yapı dışarı sızar.

Eales Hastalığı Belirtileri:

Eales Hastalığı, göz merceğinin arkasındaki şeffaf, jöle kıvamındaki yapının sızması sonucu ortaya çıkar. Görme bulanıktır. Bozukluğun başlangıcında, retinanın küçük dış damarları kapsülleme ve örtme yapar. Hastalık ilerledikçe, retinadaki damarların etrafındaki iltihaplanma, merceğin daha da arkasına uzanmaya başlar.
Eales Hastalığının ayrıca periferik retinal neovaskülarizasyon( retinanın dış kısmında yeni kan damarlarının oluşması) ile ilişkisi vardır. 
Daha gelişmiş Eales vakalarında retinopati( retinanın inflamatuar olmayan dejeneratif bir hastalığı) ve retinada geniş kanama görülmektedir.
Lensin arkasındaki göz küresini dolduran renksiz jöle retinadan sızar.( vitreus kanaması) Bu durum retina kopmasına neden olabilir.
İris kırmızımsı bir renge dönüşür( rubeosis iridis) ve görme kaybı, optik diskinde hasara (neovasküler glokom) sebep olur. Katarakt( ışığın geçişini engelleyen göz merceğinin bulanıklaşması) hastalık ilerledikçe ortaya çıkabilir.

Eales Hastalığı Nedenleri

Eales hastalığının görülme nedeni bilinmemektedir. Bu hastalık kendiliğinden ortaya çıkar.Yaralanma, enfeksiyon ya da kalıtım gibi tetikleyici faktörler söz konusu değildir.

Eales Hastalığı Kimlerde Görülür?

Hem erkekleri hem de kadınları etkiler. İki cinste de görülme oranı eşittir.

Eales Hastalığı Tedavisi:

Eales hastalığının tedavisi semptomatik ve destekliyicidir.Lazer panretinal fotokoagülasyonla( bir lazer ışını) doku pıhtılaşma cerrahi süreci, kan damarlarının daralması sebebiyle retinadaki kan eksikliğini dindirmek ve kan damarı dokusunun aşırı oluşumunu tavsatmak(yavaşlatmak) gayesiyle kullanılabilir.
Koyu pigmentli diskin ve retinanın arkasındaki jöle benzeri madenin çıkarılması, göz merceğinin(vitröz) arkasındaki jölenin kanamasını hafifletmeye ve retinanın ayrılmasına yardımcı olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İlginç Bir Olgu: Bağırsakta Bulunan Böcek Larvaları
Geçtiğimiz zamanda kaydedilen bir vak'ada ishal ve kusma şikayetiyle giden çocuğun bağırsaklarında böcek (kınkanatlı) larvalarına rastlanmıştır
Epiglotit Nedir?
Nefes borusu kapakçığının iltihaplanması olarak Türkçeleştirilen epiglotit, yaygın olarak görülen bakteri kökenli bir enfeksiyon hastalığıdır
Boyun Fıtığı Nedir?
Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki kıkırdağın yer değiştirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır
İnsülin Direnci Nedir Biliyor musunuz?
İnsülin pankreasta beta hücreleri tarafından üretilmekte olan  bir hormondur
Atopik Dermatit ( Çocuk Egzeması ) Nedir?
Çocukluk çağı egzeması diye de adlandırılan alerjik deri hastalığıdır
Kimyasal Maddelerin İnsan Sağlığına Zararları ve Korunma Yolları
İş hayatında üretim ve teknik hizmetler başta olmak üzere bir çok alanda çalışanlar, çalışma ortamlarında kimyasal maddelere maruz kalabilmektedir
Reflü Nedir? Reflü Önlemleri Nelerdir?
Gasrtoözafajeal reflü halk arasında bilinen kısa adıyla reflü hastalığı günümüzde sıklıkla görülen bir hastalıktır
Akut Nazofarenjit Nedir?
Akut nazofarenjit hastalığı sıklıkla görülen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur
Astigmat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Astigmat, görme yetisini bulanıklaştıran bir görme kusurudur
Dağ veya Yükseklik hastalığı nedir?
Dağ hastalığının nedeni yüksek irtifalarda oksijen oranının azlığıdır
Varis Nedir? Varisin Belirtileri ve Tedavisi
Varis Nedir? Toplardamarların bölgesel biçimde genişlemesi ve kıvrımlarının çoğalmasına varis denir
Parkinson Hastalığının Belirtileri
Parkinson beyinde belli bir sinir grubundaki hücrelerin kaybından kaynaklı dopamin maddesinin eksilmesine sebep olan sessiz ve yavaş ilerleyen bir hareket hastalığıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com