Fruktozamin Testi Nedir? Fruktozamin Ne Zaman İstenir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 24.04.2020 12:25
Fruktozamin Testi, şeker hastalarının kan şekeri düzeyi kontrolüne yardımcı  bir testtir.Fruktazamin testinin ne zaman ve hangi durumlarda istendiği ve nasıl yorumlandığı konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Fruktozamin Testi Nedir? Fruktozamin Ne Zaman İstenir?
A

Fruktozamin Testi Nedir?

Fruktozamin Testi, şeker hastalarının kan şekeri düzeyi kontrolüne yardımcı  bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında damardan alınan kan örneği ile  yapılmaktadır.Bu konuda  HbA1C testi yaygın olarak kullanılmakla olup fruktozaminin  testi de tercih edilmektedir.

Fruktozamin Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?

1.Diyabet tedavisinde hızlı değişikliklerde  kullanılabilir. Aylar boyu beklemektense birkaç hafta sonra diyet veya ilaçlarda yapılan düzenlemelerin etkinliklerinin değerlendirilmesinde işe yaramaktadır.

2.Diabetiklerin gebeliği  sırasında da, kan şekeri sıklıkla değişebildiğinden bu durumda da kullanılabilir. Değişen glukoz ve insülin gereksinmelerini izlemeye ve uyum sağlamaya yardımcı olmak için kan şekeri düzeyleriyle birlikte fruktozamin ölçümleri de işe yarayabilmektedir.

3.Anemi ve diyabetin birlikte olduğu durumlar.

Fruktozamin Testi Nasıl Yorumlanır?

Diyabetli hastalarda fruktozamin düzeyi yükselirse son 2-3 haftalık ortalama kan şekeri düzeyi de yükselmiştir.
Fruktozamin konsantrasyonu ne kadar yüksekse ortalama kan şekeri düzeyi de o kadar yükselir.
Normal düzeylerden yükselme eğilimi hastanın kan şekeri kontrolünün yeterli olmadığını gösterir.Şeker fazlalığı ve insülin azlığı oluşmakta ve  insülin tedavisinin fazla  etkili olmadığı anlaşılmaktadır.
Normal fruktozamin düzeyleri ise  diyabetin  kontrol altında olduğunu  gösterebilir.
Yüksek fruktozamin düzeylerinden normale düşme eğilimi ise  hastanın tedavisindeki  değişikliklerin etkili olduğunu gösterebilir.

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri
Beta HCG kan testi değerleri gebelik tanısı ve gebelik haftasının tayininde önemli bilgiler vermektedir. Beta HCG değerleri gebeliğin sağlıklı seyredip seyretmediği ve tahmini gebelik haftası konusunda…
Hızlı Beta Mikrobu Testi (Hızlı Strep Testi) Nedir?
Mikrobiyolojik bir inceleme testi olup halk arasında Beta mikrobu olarak bilinen ve boğazda enfeksiyona yol açıp antibiyotik tedavisi gerektiren A grubu Beta Hemolitik Streptokok bakterisinin hızlı…
Prof.Dr.Suat Dede Yumurtalık Kanseri Erken Tanısında HE4 Testini Anlatıyor
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Suat Dede, yumurtalık kanserinin erken tanısında kullanılan HE4 testi hakkında Tahlil.com okurlarını bilgilendirdi.
ESR Nedir ve Hangi Durumlarda ESR Yükselir?
ESR çöken alyuvarların miktarına denir ve genel test olarak birçok hastalığın tanısı için yapılır. Diğer adı ise sedimentasyondur.
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.
PSA testi nedir?
Bu test prostat kanserinin teşhisinde kullanılan doğrulayıcı ve tamamlayıcı bir laboratuvar tahlilidir.
Çocuklarda Persantil Değeri Nedir? Nasıl Değerlendirilir?
Persantil değer; bebeklikten itibaren, çocuğun büyümesinin takipte tutulmasını sağlayan değerlerdir.
Nikotin Testi Nedir? Kanda Nikotin Testi Yapılır mı?
Sigara içenlerde nikotin araştırılması sıkça merak edilen bir konudur.Özellikle genç yaşta sigara içenler sigara içip içmediklerinin yapılacak testlerde…
ANCA Testi Nedir?
ANCA testi bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının tanısı için yapılır. Otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir otoantikor testidir. ELİSA ve IFA yöntemleri en sık kullanılan…
Beta HCG Yüksekliği Nedir? Beta HCG Yükselmesi Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik şüphesinde doktorların ilk istediği test kanda Beta HCG testidir. Anne adayları gebe olup olmadıkları konusunda kan testinde Beta HCG testinin yükselmesinin nasıl yorumlanacağını merak…
RF Testi Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
RF genel olarak romatizmal hastalıkların varlığını araştırmak için uygulanan bir kan tahlilidir.
Yüksek Tansiyon Hastalarında Yapılan Tahliller
Yüksek tansiyonu (Hipertansiyonu)  olan hastalardan doktorlar çeşitli tahliller isterler.Tahlillere göre  yüksek tansiyonun sebepleri ortaya koyulabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com