Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 30.04.2020 08:54
Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önerileri birlikte inceleyelim.
Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler
A

Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Bu konuda uzman önerilerine dikkat etmeniz durumunda sonuçlarınızın daha sağlıklı çıkması için en azından elinizden geleni yapmış olursunuz.

*Yemekten sonra yaklaşık 12-14 saatlik açlık sonrası tahlil için  kan alınması uygundur. Bu uyarıya dikkat edildiğinde bazı tahlillerde yemek sonrası oluşan lipemiye bağlı olan yanlışlıklar en aza iner.
*Kan lipid ve yağ  düzeyine bakılacaksa hastanın en az 16 saatlik bir açlığa sahip olması gerekmektedir.Ayrıca  trigliserit ölçümü için yaklaşık 48 saat süreyle hiç alkol de almamış olması tavsiye edilmektedir.
*Ağır bir yemek tüketiminden  veya aşırı alkol alımından sonra tahlil yaptırılması önerilmemektedir.
*Tahlil için sabah saatleri tercih edilmelidir.Bu saatler kan alımı için en uygun sabah saatleri olarak kabul edilir.
*Tahlil için kan verirken varsa  kullandığınız ilaçları laboratuar sorumlusuna bildirmelisiniz. Kullanılmakta olan bir ilaç varsa ve ilacın tahlil sırasında sonuca etkisinden şüpheleniyorsa, mümkünse kan örneği alınmadan birkaç gün önce ilaç kesilmeli veya kullanılan ilacın adı doktora ve laboratuvar çalışanına bildirilmelidir.
* Kan verirken dik oturur pozisyonda bulunmak önemlidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Biyoaktif Kan Grubu Testi Nedir?
Biyoaktif; canlı organizma üzerinde etki etmek anlamına gelir.Biyoaktif Kan Grubu Testi ise günümüzde kullanılan ve giderek popülerleşen  teknolojik tahlil yöntemlerinden…
Toxoplasma Düşük Avidite Nedir?
Toxoplasma Düşük Avidite testinin yorumlanması merak edilen bir konudur. Toxo avidite değeri 0,200 ve altı ise bu durumdan şüphelenilir.
Hba1c (Glikozile Hemoglobin) testi nedir?Kimlere yapılır?
Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kan proteinidir. Şeker hastalığı tanı ve takibinde son derece önemli bir testtir. 
RBC düşüklüğü nedir? RBC düşüklüğü hangi durumlarda olur?
RBC düşüklüğü eritrosit yani alyuvarların sayısında düşüklük anlamına gelir.RBC testinin kan sayımında düşük olması normal bir durum değildir.RBC düşüklüğü…
RBC Testi (Alyuvar Sayımı ) Nedir? RBC Normal Değerleri, RBc Düşüklüğü ve Yüksekliği
Bu makalemizde alyuvar kan sayımını, tam kan sayımını ve nasıl yapıldıklarını öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca bu kan sayımlarının normal değer aralıklarını, eğer normal aralıkta değilse…
Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?
Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri Toxo IgM ve Toxo IgG'dir.Bu testler genellikle ELİSA yöntemi ile…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com