Gaita Kültürü Testi Nedir? Gaita Kültürü Neden İstenir ?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 05.03.2020 02:58
Gaita yanı dışkıda ishal nedeni olarak bazı patojen mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bu mikroorganizmalar çoğunlukla besin zehirlenmesine bağlı olarak kişide gastroenterit yapabilmektedir. Gastroenterit etkenlerinin araştırılmasında ise gaita kültür tahlili sıklıkla istenen bir mikrobiyoloji testidir.
Gaita Kültürü Testi Nedir? Gaita Kültürü Neden İstenir ?
A

Gaita yanı dışkıda ishal nedeni olarak bazı patojen mikroorganizmalar bulunmaktadır.Bunların başlıcaları Salmonella, Shigella, Kolera ve Camphylobacter bakterileridir.
Doktor gastroenterit ve ishal nedeni olarak bir bakteriden şüphelendiğinde gaita kültürü ister.
Kültür sonucu patojen yani hastalık yapıcı bir bakteri ürerse buna uygun antibiyotik tedavisini belirlemek için de antibiyogram testi de yapılır. Antibiyogram test sonucuna göre de doktor hastalığa karşı kullanacağı antibiyotiği belirler.
Gaita kültürü sonucu ortalama 2 ile 3 gün arasında çıkar.
Gaita kültürü tahlili miktobiyoloji laboratuvarlarında miktobiyoloji uzmanları tarafından analiz edilmektedir.

Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com