Gebeliğin İlk Aylarında Nefes Darlığı

16.02.2017 07:43 | Güncelleme: 26.12.2020 05:48 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebelik, her bireyde farklı seyir gösterir.  Ancak hiç bir zorluk, anne olma duygusundan daha üstün değildir.
Gebeliğin İlk Aylarında Nefes Darlığı
A

Gebelik, her bireyde farklı seyir gösterir. Kimi insanda hiç bir soruna neden olmaz, keyifli bir gebelik süreci geçirirken, kimi insanda pek çok sıkıntı meydana getirir ve zor bir süreç olarak geçer. Ancak hiç bir zorluk, anne olma duygusundan daha üstün değildir. Bu sebeple anne adayları, büyük bir özveri ve evladını kucağına alma hasreti ile bu dönemi geçirir. 

Gebeliğin ilk 12 haftasını kapsayan, ilk trimester dönemi olarak adlandırılan; ilk 3 ay, anne vücudunun gebeliğe hazırlandığı ve alıştığı dönemdir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan problemlerin neredeyse tamamı, bu sebeptendir. Ilk aylarda nefes darlığı problemi de, gebeliğe alışma sürecinin bir parçasıdır. 

Gebeliğin Başında Nefes Darlığı Neden Olur?

Her kadında gebe olduktan sonra progesteron hormonunun miktarı yükselir.  Bu hormonun hamilelik döneminde en önemli görevlerinden biri de anne ve bebeği için yeterli miktarda oksijen elde etmektir. 

Progesteron bu görevi yerine getirmek için akciğerlerin kapasitesini artırır. Yanı vücuttaki oksijen miktarının artması için akciğer eskisine göre daha fazla çalışmalıdır ve annenin daha hızlı nefes alması gerekir ve bu da annenin nefes darlığına neden olabilir.

Nefes Darlığı Problemi Nasıl Geçer?

Nefes darlığı problemi aslında hayat akışında anne ve bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak anne adayı, panik yapabilir ve bu durum strese sebebiyet verebilir. Bu yüzden anne adayına verilecek en önemli tavsiye, nefes egzersizleri yapmak olacaktır.

Nefes Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Nefes egzersizi; 

akciğer kapasitesini artıracağından nefes darlığını engeller,

Bebeğin yeterince oksijen almasına ve sağlıklı büyümesine olanak sağlar,

Anne adayının stres seviyesini düşürür ve daha sakin kalmasınısağlar,

Doğum için bir hazırlık evresi olur ve kolay doğum yapma şekli  (doğru nefes ile yapılan doğum)  öğrenilmiş olur.Korona Virüsten Beslenme ile Korunmak Mümkün mü?
Beslenmenin etkilerinden sıklıkla bahsederiz. diyetten zihin açılmasına, hastalıklardan korunmadan tedavi kolaylaştırmak kadar pek çok durum, beslenmenin içeriği ile mümkündür.…
Terlemede Botoks Tedavisi
Aşırı terleme sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur.
Uyurken Nasıl Bir Yastık Kullanalım?
Küçük veya büyük yastığın her ikisi de servikal omurlar üzerinde basınç oluşturur
Karpuzun Faydaları Nelerdir?
Soğuk yenmesi, bol su içermesi, tatlı olması ve her yemeğin yanına yakışmasıyla beraber, tek başına da bir öğün olabilen bir meyvedir.
Cildiniz Yağlı İse Karbonat İyi Bir Çözüm!
Sağlıklı bir cilt görüntüsü, kişiyi her zaman iyi hissettirir. Bunun aksi, istenmeyen bir cilt görüntüsü ise, kişide kendine karşı güvensizlik oluştururken;…
Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!
Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir.
Siyatik Nedir? Neden Olur?
Bel omurları arasındaki kıkırdaklarda oluşan deformasyonlar sonucu siyatik olarak isimlendirilen ve tipik belirtileri olan bir ağrı şekli tanımlanır.
Perkutan Yöntemiyle Kaş Ekimi Yapılırmı?
Perkutan; saç ekiminde kullanılan, hiçbir yan etkisi bulunmayan, kalıcı bir yöntemdir
İp ve Ağda ile Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir
Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir
Yenidoğanda Sünnetin Faydaları
Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir
Çalışan Annelere Emzirme Tavsiyeleri
Çalışan anneler bebekleri henüz emmeye devam edersen günün belirli saatlerinde iş yerine dönmek zorundadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com