Güneş Çarpması ve Güneş Çarpmasına Alınacak Önlemler

22.06.2018 08:00
Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde aşırı sıcaklarla birlikte güneş çarpmaısı da sağlığımızı tehdit ediyor
Güneş Çarpması ve Güneş Çarpmasına Alınacak Önlemler
A

Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde aşırı sıcaklarla birlikte güneş çarpmaısı da sağlığımızı tehdit ediyor. Güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla oluşmaktadır Güneş çarpması, güneş altında uzun süre kalanlarda görülen bir yaz hastalığıdır.Güneş çarpması kendini yüksek ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Çocuklar ve yaşlı insanlar, bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan, sıcaklık değişikliklerinden daha çok etkilenir.Bu nedenle yaşlılar ve çocuklar güneş çarpması yönünden çok daha risk altındadırlar. Güneş Çarpması Riskine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır? Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatlerde, sabah 10:00 ile öğleden sonra 15:00 arası direkt güneş altında kalınmamalıdır.Bu saatler arasında zorunlu olarak dışarı çıkılması gerekiyor ise şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu elbiseler giyinmelidir.Ayrıca güneşten koruyucu kremler de mutlaka kullanılmalıdır.Aşırı sıcak havalarda güneşe de maruz kalınacak ise alkol kesinlikle alınmamalıdır.Güneş çarpması şüphesi varsa soğuk su banyosu da kolayla alınacak önlemlerden biridir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yeni Yılın Verimli Olması İçin Öneriler
Yeni yılın yaklaşması , beraberinde yeni yıla dair beklentileri de gündeme getiriyor.
Girişimci İnsomniası Nedir? Girişimci İmsonmiasasını Yenmek İçin 6 Yöntem
Girişimci imsomniası henüz çok yeni bilinen bir sağlık sorunudur.Uykusuzlukla karakterize olan bu durum yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir.Bu yazımızda girişimci imsomniasını…
Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)
Embriyo donasyonu Hem kadında hem erkekte döl hücresi yani sperm ve yumurta ile alakalı bir takım eksikliklerin olması durumlarda uygulanan bir tedavidir.
Adet Öncesi Ağrılarla Nasıl Baş Edilebilir?
Adet öncesi hormonal değişiklikler kadınlarda huysuzluk, depresyon ve yorgunluğa yol açabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com