Çocuklarda D vitamini Eksikliği (Raşitizm) Nedir?

Yayın Tarihi : 2015/03/14 10:36 • Güncelleme Tarihi : 2023/06/22 08:31 •

Raşitizm; çocuklarda görülen ve D vitamini eksikliği ile seyreden bir kemik hastalığıdır. Bu hastalıkta vücudun yükünü taşıyan bacak kemikleri çapraz şekilde olur ve postür bozuklukları ortaya çıkar.

Çocuklarda D vitamini Eksikliği (Raşitizm) Nedir?

İnsan vücudundaki D vitamini seviyesinin düşmesi sağlık açısından olumsuz bir durumdur. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin vücutları, D vitamini yoksunluğunda kemiklerde bulunan kalsiyumu tüketmeye başlıyor.

Raşitizm Nedir?

Raşitizm; çocuklarda görülen ve D vitamini eksikliği ile seyreden bir kemik hastalığıdır. Bu hastalıkta vücudun yükünü taşıyan bacak kemikleri çapraz şekilde olur ve postür bozuklukları ortaya çıkar.

D vitamini vücutta pasif olarak üretilen ancak güneş ışığıyla aktif hale gelen bir vitamin çeşitidir. Ayrıca D vitamini depo edilebilir ve uzun süre kullanılabilir. Bu sebeple yazın D vitaminini depolamak önem arz etmektedir. Özellikle yaşlılar ve çocuklarda kemik sağlığı çok daha önemli olduğu için bu çağdaki insanların D vitamini depolarını doldurmak daha elzemdir.

D vitamini süt ve balık gibi gıda maddelerinde bulunuyor ancak yalnızca onlardan alınacak miktar yeterli olmuyor. Aslında vücut kendi D vitaminini üretebiliyor. Ancak bunu aktif hale getirebilmek için yapılması gereken çocukları güneşe çıkarmak. Çocukları koruyucu krem sürmeden günde 10 dakika direkt güneş ışığına maruz bırakmak yeterli olacaktır. Ancak güneşin tam tepede olduğu saatler değil, sabah veya öğleden sonra bu güneşlenme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde güneşin zararlı ışınları vücuda zarar verebilir.

Ayrıca ilaçlarla D vitamini takviyesi de koruyucu bir önlemdir. D vitamini eksikliği kızlarda, fazla kilolu çocuklarda, haftada bir kereden daha az süt içen çocuklarda ve günde 4 saatten fazla televizyon ya da bilgisayar karşısında olan çocuklarda daha sık görülüyor. Bu nedenle çocuklarımızı sürekli bilgisayar veya televizyonla baş başa bırakmak yerine açık havada oynamaları için teşvik etmemiz de yeterli bir önlem olacaktır.

Çocukken D vitamini eksikliği yaşayan çocuklarda yetişkinlik dönemlerinde kalp hastalıkları riski artmaktadır. Kalp hastalıklarına etki eden diğer tüm faktörler kontrol altına alınmış bile olsa çocuklukta D vitamini eksikliğinin yetişkinlikte kalp hastalığı riskini arttırmasına engel olunamadığını konusunda çeşitli araştırmalar vardır.T üm bu nedenler ve risklerden ötürü çocuklukta D vitamini eksikliği problemi yaşanmaması için özellikle anne babaların çok dikkatli ve bilinçli olması gerekiyor. D Vitamini Eksikliği şüphesinde kan tahlilleri tanıya yardımcıdır. Kanda yapılan ,25-Hidroksi kolekalsiferol (Vit D3) tahlili bu konuda yol göstericidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?