Çocuklarda D vitamini Eksikliği (Raşitizm) Nedir?

14.03.2015 09:36 | Güncelleme: 09.05.2020 04:15
İnsan vücudundaki D vitamini seviyesinin düşmesini sağlığımız açısından olumsuz bir durumdur.
Çocuklarda D vitamini Eksikliği (Raşitizm) Nedir?
A

İnsan vücudundaki D vitamini seviyesinin düşmesini sağlığımız açısından olumsuz bir durumdur. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin vücutları,D vitamini yoksunluğunda kemiklerde bulunan kalsiyumu tüketmeye başlıyor.

Raşitizm Nedir?

Raşitizm Hastalığı çocuklarda görülen ve D vitamini eksikliği ile seyreden bir kemik hastalığıdır.
Çocuklarda Raşitizm (D vitamini eksikliği) riskini ortadan kaldırmak için tedbirlerin zamanında alınması gerekiyor.. D vitamini süt ve balık gibi gıda maddelerinde bulunuyor ancak yalnızca onlardan alınacak miktar yeterli olmuyor. Aslında vücut kendi D vitaminini üretebiliyor. Bunun için yapılması gereken kısaca çocuklarımızı güneşe çıkarmak.
Çocuklarımızı koruyucu krem sürmeden günde 10 dakika direkt güneş ışığına maruz bırakmak yeterli olacaktır.Ayrıca ilaçlarla D vitamini takviyesi de koruyucu bir önlemdir. D vitamini eksikliği kızlarda, fazla kilolu çocuklarda, haftada bir kereden daha az süt içen çocuklarda ve günde 4 saatten fazla televizyon ya da bilgisayar karşısında olan çocuklarda daha sık görülüyor.Bu nedenle çocuklarımızı sürekli bilgisayar veya televizyonla baş başa bırakmak yerine açık havada oynamaları için teşvik etmemiz de yeterli bir önlem olacaktır.
Çocukken D vitamini eksikliği yaşayan çocuklarda yetişkinlik dönemlerinde kalp hastalıkları riski artmaktadır.Kalp hastalıklarına etki eden diğer tüm faktörler kontrol altına alınmış bile olsa çocuklukta D vitamini eksikliğinin yetişkinlikte kalp hastalığı riskini arttırmasına engel olunamadığını konusunda çeşitli araştırmalar vardır.Tüm bu nedenler ve risklerden ötürü çocuklukta D vitamini eksikliği problemi yaşanmaması için özellikle anne babaların çok dikkatli ve bilinçli olması gerekiyor.
D Vitamini Eksikliği şüphesinde kan tahlilleri tanıya yardımcıdır. Kanda yapılan ,25-Hidroksi kolekalsiferol (Vit D3) tahlili bu konuda yol göstericidir.

Meme Kanserinde Eşlerin Desteği Kadınlarda Tedaviyi Olumlu Etkiliyor
Anneliği, kadınlığı, feminenliği, cinsel kimliği temsil eden bir organ olarak memedeki hastalıklar, memeye yapılan müdahaleler ve meme kaybı; kişinin o güne kadar oynadığı sosyal rollerde, yaşam biçiminde,…
Gastrit Belirtileri Nelerdir?
Gastrit midenin iltihabi durumudur
Polinevrit Nedir?
Çeşitli sebeplerden dolayı sinir sisteminde oluşan bozukluklar nedeniyle görülen his ve duyu kaybı polinevrit olarak adlandırılmaktadır
Saçlarda Kepek Neden Olur? Tedavisi Var Mıdır?
Kepek oluşumu, Latince ismi Pityriasis capitis olan bir cilt rahatsızlığıdır
Kadınlarda Memeler Neden Ağrır?
Kadınlarda meme ağrısı diğer adıyla da mastalji oldukça yaygın görülen bir durumdur
Argyria Hastalığı: 'Mavi İnsanlar' Nedir?
Argyria hastalığı veya mavi cilt sendromu oldukça nadir görülen bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com