Grip Aşısı 2011 ve Öneriler

22.06.2018 08:00 Dr. Cem Argun
Grip Aşısı 2011 ve Öneriler
A

Havaların giderek soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı,nezle ve grip hastalıklarında artış yaşanıyor.İster istemez de Grip Aşısı yaptırıp yaptırmama tartışmaları ve kimlerin grip aşısı olmaları gerektiğine dair açıklamalar birbirini takip ediyor.Önceki yıllarda Domuz Gribi tartışmasıyla grip aşısında oluşan  kaygılar da grip aşısı olunup olunmaması yönünde kafa karışıklığı yaratmış durumda.   Tahlil.com’da   mevsimsel grip,domuz gribi ve grip aşısına dair sitemizde bir çok yazımız yayınlandı .Okurlarımızdan gelen sorular üzerine 2011 yılında da grip aşısı olunup olunmaması veya kimlerin grip aşısı olması konusunda önerilerimizi sıralayalım.
   Grip aşısı yapılmasında temel öncelik, bağışıklık sistemi kronik hastalıklar,ileri yaş,aldıkları sistemik tedavi  gibi nedenlerle zayıflamış kişileri, gribin kimi zaman ölümcül olan komplikasyonlarına karşı korumaktır.Bu tür risk grubuna giren hastaları veya aşı olmasını önerdiğimiz adayları da şöyle sıralayabiliriz.
1)Kronik böbrek hastaları (Dializ tedavisi gören,böbrek yetmezliği olan hastalar) 

2)Kronik akciğer hastaları ( Amfizem,bronşit,astım gibi rahatsızlıkları olanlar)
 3)Kkronik Kalp Hastalıkları (Kalp ve dolaşım yetmezliği olan hastalar)
 4)Kanser Hastaları (Özellikle kemoterapi ,radyoterapi gören hastalar)
 5)Çeşitli nedenlerle kortizon tedavisi gören hastalar(Organ nakli sonrası,bazı sistemik hastalıklar nedeniyle vb.)  6)Şeker Hastaları
 7) 65 yaş ve üstü kişiler     
   Bu hasta grubuna ilave olarak kişisel sağlık riskleri  doktorlar tarafından yüksek görülen,,çalıştığı iş alanının kritik ve iş gücü kaybına tahammül edilemez olduğu genç ve orta yaştaki kişiler de hekim tavsiyesiyle grip aşısı olabilirlar.     Gribe karşı korunmanın sadece aşı ile olmayacağını da vurgulamalıyım.El yıkama alışkanlığımıza özellikle bu dönemde maksimum özen göstermeli,salgın dönemlerinde öpüşme ve tokalaşmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.
    Ellerimizi  burun ve gözümüze değdirmemek de gribe karşı bizleri koruyacaktır.Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için beslenme de  önemli bir faktördür.Taze , meyve,sebze  ve yeşillikleri, soğan,balık ve süt ürünleri  bağışıklığımızı arttırarak gribe karşı koruyucu rol üstlenmektedir.     
   Bol sıvı alınması da önemlidir.Ilık su tüketmek,taze sebze çorbaları ve bitkisel çaylar ik akla gelen önerilerdir.Düzenli egzersiz yapmanın da bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  Vitamin almak da gribe karşı koruyucu bir önlemdir.Özellikle C ve D vitamini alınması bağışıklığı güçlendirmektedir .C vitaminini taze meyve ve sebzelerden doğal yoldan kolaylıkla alabiliriz.D vitamini almak  için ise ,güneşi gördüğümüz dönemlerde güneşlenmek güzel bir seçenektir.
   Son olarak gripten korunma da stresten uzak durmanın da çok önemli olduğunu vurgulamalıyım.Egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği nasıl bilimsel bir gerçek ise ,stresin de bağışıklığımızı zayıflattığı bilinmelidir.   
  Tüm okuyucularımıza gripsiz günler dilerim....      

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 10.11.2011 09:36

Grip ile soğuk algınlığı ve nezle sıkça karıştırılıyor.Aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyoruz.
http://tahlil.com/grip-ve-soguk-alginligi-arasindaki-10-fark-nedir-grip-ve-soguk-alginligini-karistirmayalim/

| 09.11.2011 06:38

grip aşısı oldugum gün grip oldum :D palavra bu aşı muhabbetleri

Sorunsuz Boşanmanın Yolları Nelerdir?
İlk olarak akla kavga ve tartışma düşüncelerini getiren boşanma mutlu bir şekilde de sonlanabilir
Emzirmenin Anne İçin Faydaları Nelerdir?
Her bebek için önemli besin kaynağı olan anne sütü en doğal ve en taze besindir
Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat Edin
Son günlerde sıcaklıkların gittikçe düşmesi kış mevsiminin yaklaştığının habercisi
Şeker Hastalarının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?
Şeker hastalığı birçok insanda görülen ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır
Terörü Lanetliyoruz!
Yiten canlara Allah'tan rahmet ailelerine ve ülkemize baş sağlığı diliyor, hain terör saldırısını lanetliyoruz
Çay İçmek Zararlı mıdır?
Hemen hepimizin günlük olarak tükettiği, yapılan araştırmalara göre ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olan çay, günlük diyetimizde önemli bir yer tutuyor
tahlil.com
tahlil.com