7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?

22.06.2018 08:00 | Yazar: Dr. Cem Argun
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
A

İnsülin direnci günümüzde sık olarak tartışılan ve merak edilen bir sağlık sorunudur.İnsülin direncine dair Tahlil.com’a bir çok sorular gelmektedir.
Tahlil.com ziyaretçilerinin, insülin direncine dair merak ettikleri konuları açıklamaya yönelik 7 soru ve cevapta insülin direncine dair açıklayıcı bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

1.İnsülin Nedir? 

İnsülin pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülinin görevi ise, glukozu enerji üretimi için gerekli olduğu vücut hücreleri içine taşımaya yardımcı olmaktır. Bunun için her öğünden sonra normal olarak küçük miktarlarda salınmaktadır.

2.İnsüline Direnci Nedir?

İnsülin direnci günümüzde sıkça konuşulan bir sağlık problemidir. Özellikle kas ve yağ  dokularının insülinin etkilerine karşı, cevap verme yeteneğindeki azalmayı göstermektedir.
Hücrelerin yaşamak için glukoza ihtiyacı vardır. Bu nedenle, vücut savunma mekanizmasını çalıştırarak   ilave miktarlarda insülin  üreterek insüline karşı oluşan direnci telafi etmeye çalışır.
Bu  reaksiyoner durum ise, kanda aşırı insülin birikimine  ve insüline duyarlı bazı dokuların aşırı derecede uyarılmasına neden olur. Daha sonra da, vücudumuzda  kan şekeriyle insülin arasındaki ilişkide dengesizlik meydana gelir.

3.İnsülin Direncinde Kan Yağları Nasıl Etkilenir? 

İnsülin direncinde, trigliserit ve LDL( kötü kolesterol) değerleri yükselir. HDL ( iyi kolesterol) değeri ise düşer. Kan yağlarında ortaya çıkan bu düzensizlik ise, kişilerde kan pıhtısı gelişme riskini yükseltir. Ayrıca, vücudumuzda bir takım  iltihabi değişikliklere ve hipertansiyona yol açabilir. 

4.İnsülin Direnci Bir Hastalık mıdır? 

İnsüline direnci başlı başına bir hastalık değildir.Ancak bazı hastalıkların ortaya çıkması için elverişli bir ortam hazırlar. Bu hastalıkların başlıcaları ise, koroner arter hastalıkları, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon,   obezite, polikistik over sendromu  ve karaciğer yağlanmasıdır. 

5.İnsülin Direnci Sebebi Nedir?

İnsüline direncin sebebi net olarak belli değildir. tam olarak anlaşılmamıştır. Genetik faktörler, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları etken olarak kabul edilmektedir.

6.İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir? 

İnsüline direnci olan hastaların çoğunda hastalık belirtileri bulunmamaktadır. Rutin sağlık taramaları sırasında tanı koyulabilir.
İnsülin direncinin gelişmeye başladığı ilk yıllar,vücut bir süre bu durumu tolere edebilir. Vücudun fazladan insülin üretimi yapması, bir süre beraberinde sağlık sorunları getirmeyebilir. Ancak  zamanla, vücudun fazladan  insülin üretimi,  ortaya çıkan insülin ihtiyacını karşılamaya yeterli gelmemeye başlar.
Bunun sonrasında ise,  yetişemezse hiperglisemi oluşacaktır. Hiperglisemi sonrası, kan şekeri düzeyleri yükselmesiyle birlikte doğal süreç olarak diyabet gelişmektedir.
Diyabet  sistemik bir hastalıktır.Oluşan  hiperglisemiye bağlı  böbrekler, damarlar  başta olmak üzere  birçok organda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

7. İnsülin Direnci Hangi Testlerle Anlaşılmaktadır? 

İnsüline direnci belirlemek için en sık kullanılan testlerden  biri HOMA testidir. HOMA testi,   kan şekeri ve insülin düzeylerinin ölçümü ile   beta hücre fonksiyonu ve insüline duyarlılığın hesaplanmasını kapsamaktadır. İnsüline direnci tanısında kullanılan diğer laboratuVar tahlillerinin başlıcaları ise aşağıda belirtilmiştir.

İnsülin: İnsülin direncinde  insülin düzeyleri  yüksek bulunmaktadır.

HS-CRP:  (Yüksek Duyarlıklı CRP) :  İnsülin direninde yüksek çıkmaktadır.

İnsüline Tolerans Testi: Sık olarak kullanılmamakla birlikte özellikle obes kişilerde ve Polikistik Over Sendromu Hastalarında insülin direncini ortaya çıkarmada kullanılmaktadır.Damar içi yolla insülin verildikten  sonra,  kan şekeri ve insülin düzeylerinin ölçümü esasına dayanır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

snmmart | 23.01.2015 11:53

Bu değerlere bakarak insülin direnci teşhisi konabilir mi? Yoksa değerlerim normal mi? 

Yanıtınız için teşekkürler ..

insülin direnci :2
açlık kan şekeri :88
insülin : 9,94


Tahlil.Com | 24.01.2015 11:22

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.nezahatakyurek | 04.04.2014 05:24

Merhaba ,

homa IR test sonucum 1,4 indeks

insülin ise 6,13 uıU/mL

Bu değerlere bakarak insülin direnci teşhisi konabilir mi? Yoksa değerlerim normal mi?

Yanıtınız için teşekkürler ..

Tahlil.Com | 06.04.2014 10:50

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


dilekkaplan07 | 31.03.2013 10:02

merhaba doktor bey 28 yaşıdayım bel cevresi kalınlığı nedenı ile doktora başvurdum. yapılan şeker yüklemesinde açlıkglikoz: 120 referans(90,110) 60dk.:230 120dk:175 180dk:79 240dk :82 insulinaçlık:16,3 120dk:132 180dk:18,5 şimdi ben seker hastası mıyım yoksa insulın direncim mi var

Tahlil.Com | 05.04.2013 10:42
Sonuçta bunlar birbiriyle iç içe sağlık problemleri, insülin direnci olanlar zaten birer şeker hastalığı adayıdırlar. Endokrinoloji bölümünde takiplerinizi sürdürün, muhtemelen bir tedaviye başlanacak. Sadece verdiğiniz değerlerle kesin bir tanı koyamayız buradan.Ama sonuçlarınız normal sayılmaz.
zulal | 07.07.2012 04:44

R73.9 hiperglisemi tanımlanmamış.

75 gr glukozdan sonra :

Glukoz 2. saat : 60
Glukoz 0. dk. :77
Glukoz 3. saat : bilgi verilmediğinden bu kanı veremedim, atlandı yani
Glukoz 4. saat 70
Glukoz 5. saat 64
Glukoz 5. saat 60
Hocam bende reaktif hipoglisemi mi? insülin direnci mi var?

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
İnsülin testi sonuçlarınız ve raporda belirtilen referan değerleri ile birlikte sonucunuzun yorumlanması gerekmektedir.
Reaktif hipoglisemi hakkında aşağıda bilgi bulabilirsiniz
http://tahlil.com/reaktif-hipolisemi-nedir-reaktif-hipoglisemi-belirtileri/
Septopalsti Nedir?
Burun septumunun değiştirilmesi operasyonudur
Botoks ve Dolgunun Farkı Nedir?
Cilt görünümü özellikle bayanlar arasında çok önemli bir ayrıntıdır
Cilt Bakımları Hangi Yaşlarda Yapılmalı?
Cilt; kişinin dış görünüşünün en önemli parçasıdır
HACCP Nedir?
Türkçe anlamı; tehlike analizi ve kritik kontrol noktalarıdır
Obeziteyi Yenmek İçin Olumlu Cümleler Kurun
Obezite; gün geçtikce daha çok artan, kişinin yaşam kalitesini düşüren boyutlara gelmektedir
Kalp Masajı Nasıl Yapılır?
İlk yardım; her bireyin bilmesi gereken basit müdahalelerdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com