Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?

03.01.2019 10:05 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.
Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?
A

Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.

Miyom, hastanın genel hayat kalitesinde bir düşüşe sebep olmaz. Ancak, östrojen hormonuna bağlı bir mekanizması olduğundan; adet dönemlerinde fazla kanamaya ve cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olabilirler.

Miyomların kansere dönüşmemesi için düzenli kontrolleri aksatmamak çok önemlidir. 6 ayda bir yapılacak rutin kontroller, hastayı kansere yakalanmaktan veya yakalandıysa dahi, erken teşhis ve kolay geçen bir tedavi ile kurtarmak mümkündür.

Gebelik; günümüzde daha da kontrollü duruma gelebilmiş bir durumdur. Geliştirilen koruma yöntemleri, geçmişe göre günümüzde daha kaliteli ve sağlam olduğundan artık istenmeyen gebelik durumları hayli düşmüştür. Bu sebeple, gebe kalmak isteyen hanımlar, öncelikle bir kadın doğum muayenesinden geçmeli, şayet miyomu varsa, gebelik oluşmadan önce bu miyomlardan kurtulmalıdır.

Peki miyomlar gebelikten önce tedavi edilmezse ne olur? Miyomlar, gebelik döneminde hormonların artışıyla birlikte büyürler. Büyüyen miyom, konum itibariyle, bebeğin tutunması gereken yerde bulunursa, gebelik kesesinin oluşmasını engeller. Gebelik kesesi oluşsa dahi, bu alanı miyom kapladığından bebek tutunamaz ve düşüklere sebep olur.

Miyom gebelik kesesinden farklı, rahim çıkışına denk gelen kısımda bulunursa, normal doğuma engel teşkil edebilir. Böyle miyomlar, gebelikle büyüdüğü için bebeğin doğum pozisyonunu almasına engel olmakla birlikte, rahim ağzını tıkayarak bebeğin geçişini engelleyebilir ve normal doğum ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Ayrıca böyle bir gebelikte miyomun boyu çok büyüdüğünden, sezeryan doğumda dahi, miyomlar temizlenemez.

Gebelikte miyomlara müdahale edilemez. Çünkü bu gebeliği tehlikeye atabileceği gibi, hormonlarla birlikte büyümesini sürdürecek olan miyomdan da kurtulmayı engeller. Şayet hasta, gebelikten önce kontrollerini yaptırmadı ve miyomlarla gebe kaldıysa, sadece takip edilebilir. Herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Bu sebeple gebelik planlamadan önce muhakkak kadın doğum uzmanı muayenesinden geçilmeli; miyom varsa durumuna göre gerekli tedavi uygulanarak küçültülmeli veya alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Nedir?
Ailevi Akdeniz Ateşi ( FMF)  tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı nöbetleri yapan bir hastalıktır
Çiftçi Akciğeri Hastalığı Nedir?
Bu hastalık, mantar sporları içeren küflü saman tozlarına uzun süreli maruz kalma sonucu ortaya çıkar
Hepatit C'den Korunma Yolları Nelerdir?
Hepatit C den korunmak için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır
Paget Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bu hastalık  (aynı zamanda ostejtis deformans adıyla da bilinir)  Paget kemik hastalığı ilk  başlangıçta çok fazla kemik dokusu parçalandığı zaman meydana çıkar
Herpangina Hastalığı Nedir?
Herpangina ağız ve boğazda oluşan bir viral iltihaptır
Biriktirme Hastalığı (Dispozofobi) Nedir?
Biriktirme Hastalığı veya bilimsel adıyla Dispozofobi, kişinin normal yaşantısını etkileyecek boyutlarda ihtiyaç duymadığı nesneleri biriktirmesi olarak tanımlanabilir
Hamile Kadın Frengi Hastalığını Bebeğine Bulaştırabilir
Frengi veya sifiliz hastalığı genellikle cinsellik yoluyla bulaşan bir hastaliktır
Akut Romatizma Ateşinin Ana Nedeni Faranjitin Tedavi Edilmemesidir
Faranjitin en önemli nedenleri adeno, rino ve antro virüsleri ve streptokok bakterisidir
Ambras (Kurt Adam) Sendromu Nedir?
Hipertrikoz veya ambras sendromu, Kurt Adam hastalığı olarak bilinen ve oldukça nadir görülen bir hastalıktır
Blefarit Hastalığı ve Göz Bakımı
Göz kapağının iltihaplanması olarak bilinen blefarit çocuk yetişkin demeden hemen herkeste görülebilmektedir
Bakar Körlük Amaroz ve Nedenleri
Amaroz, bakar körlük olarak da tarif edilen bir hastalıktır
Akut Apandisit Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Apandisit, kalın bağırsakta yer alan ve kör bağırsaktan uzanan parmak uzunluğunda bir yapıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com