Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?

03.01.2019 10:05 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.
Hamilelikte Miyom Tedavisi Yapılır mı?
A

Miyom %30 oranında, kadınlarda görülen, iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı kişilerde bu tümörler, iyi huylu devam etmeyip, kötü huylu olarak kanser hastalığına sebep olabilmektedir.

Miyom, hastanın genel hayat kalitesinde bir düşüşe sebep olmaz. Ancak, östrojen hormonuna bağlı bir mekanizması olduğundan; adet dönemlerinde fazla kanamaya ve cinsel ilişki esnasında ağrılara sebep olabilirler.

Miyomların kansere dönüşmemesi için düzenli kontrolleri aksatmamak çok önemlidir. 6 ayda bir yapılacak rutin kontroller, hastayı kansere yakalanmaktan veya yakalandıysa dahi, erken teşhis ve kolay geçen bir tedavi ile kurtarmak mümkündür.

Gebelik; günümüzde daha da kontrollü duruma gelebilmiş bir durumdur. Geliştirilen koruma yöntemleri, geçmişe göre günümüzde daha kaliteli ve sağlam olduğundan artık istenmeyen gebelik durumları hayli düşmüştür. Bu sebeple, gebe kalmak isteyen hanımlar, öncelikle bir kadın doğum muayenesinden geçmeli, şayet miyomu varsa, gebelik oluşmadan önce bu miyomlardan kurtulmalıdır.

Peki miyomlar gebelikten önce tedavi edilmezse ne olur? Miyomlar, gebelik döneminde hormonların artışıyla birlikte büyürler. Büyüyen miyom, konum itibariyle, bebeğin tutunması gereken yerde bulunursa, gebelik kesesinin oluşmasını engeller. Gebelik kesesi oluşsa dahi, bu alanı miyom kapladığından bebek tutunamaz ve düşüklere sebep olur.

Miyom gebelik kesesinden farklı, rahim çıkışına denk gelen kısımda bulunursa, normal doğuma engel teşkil edebilir. Böyle miyomlar, gebelikle büyüdüğü için bebeğin doğum pozisyonunu almasına engel olmakla birlikte, rahim ağzını tıkayarak bebeğin geçişini engelleyebilir ve normal doğum ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Ayrıca böyle bir gebelikte miyomun boyu çok büyüdüğünden, sezeryan doğumda dahi, miyomlar temizlenemez.

Gebelikte miyomlara müdahale edilemez. Çünkü bu gebeliği tehlikeye atabileceği gibi, hormonlarla birlikte büyümesini sürdürecek olan miyomdan da kurtulmayı engeller. Şayet hasta, gebelikten önce kontrollerini yaptırmadı ve miyomlarla gebe kaldıysa, sadece takip edilebilir. Herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Bu sebeple gebelik planlamadan önce muhakkak kadın doğum uzmanı muayenesinden geçilmeli; miyom varsa durumuna göre gerekli tedavi uygulanarak küçültülmeli veya alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sedef Hastalığı (psoriasis) Neden Olur?
Cildimiz  sürekli olarak ölü hücrelerin yerine yeni hücreler üreterek kendini onarır
Orta Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Orta kulak, kulağımızda kulak zarından sonra yer alan bölgedir
Ürtiker Nedir?
Ürtiker bir cilt hastalığıdır
Sıraca (scrofula) Hastalığı Nedir?
Tıp dilinde scrofula olarak bilinen sıraca hastalığı bir çeşit kronik deri veremidir
Meniere Hastalığı Nedir?
Meniere hastalığı; kulak burun boğaz ve nöroloji doktorlarını ilgilendiren ve baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulakta basınç hissi gibi belirtileri olan bir iç kulak hastalığıdır
Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl dönmesi, kuyruk sokumu çukuruna veya nadiren göbek çukuruna düşen kılların cilt altına geçip apseler, akıntılı fistüller, delikler veya kistler oluşturmasıdır
Gribin Zatürreye Dönüştüğünün İşaretleri Nelerdir?
Eğer gripseniz ve iyileşmeyi bekliyorken bir türlü iyileşemiyorsanız bazı belirtiler sayesinde gribinizin zatürreye dönüşüp dönüşmediğini anlayabilirsiniz
Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Diş eti problemini diş etlerinin iltihaplanması olarak bilinir
Porfiria (Vampir Hastalığı) Nedir?
Porfiria hastalığı, kimyasal öncü olan porfirinin üretiminde aksaklık yaşanması sonrasında oluşur
C Vitanini Eksikliği ( Skorbüt Hastalığı)
Skorbüt hastalığı C vitamini eksikliğiyle seyreden  bir hastalıktır
Lenfoma Nedir?
Lenfositler, vücudun bağışıklık sisteminin elemanlarıdır
Batı Nil Humması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Batı Nil Ateşi veya Batı Nil Humması olarak bilinen hastalık virüs etkenlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com