İdrar Kaçırma Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

10.06.2018 02:07
İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır
İdrar Kaçırma Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?
A

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. İstemsiz bir şekilde idrarını tutamama ve kaçırma şeklinde olur. İdrarı depolayan mesane, kaslı bir yapıdan oluşur ve bu kaslar sayesinde idrarımızı kontrol ederiz. Kasın yapısında, idrar yollarında veya mesanede oluşacak bir bozukluk idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Kimler idrar kaçırma hastalığı açısından risk altındadır?

Yaşlılar, hamileler, doğum yapan kadınlar, obez bireyler, menopoz dönemindeki kadınlar, çok kafein tüketen kişiler, genetik olarak bu hastalığı bulunduranlar, sigara içenler, devamlı kabız olanlar, idrar yolları enfeksiyonu geçiren kişiler, mesane kanseri olan hastalar, travma veya kaza geçiren bireyler vb. idrar kaçırma açısından risk altındadır.

İdrar kaçırma türleri nelerdir?

-Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani gelen işeme isteğiyle istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Mesane kasındaki bir bozukluktan dolayı mesane içindeki basınç aniden artar ve idrar dışarı çıkar.

Strese bağlı idrar kaçırma: Fiziksel aktiviteler sırasında harekete bağlı ani ve istemsiz idrar kaçırmadır. Örneğin bir anda şiddetli öksürmeyle, hapşırmayla veya gülmeyle beraber idrar kaçırılmasıdır. Aşırı fiziksel aktivite yapan veya ağır kaldırma gibi işlerde çalışan kişilerde de görülebilir. Mesane boynu zayıflayanlarda sık görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Kronik olarak fiziksel veya doğuştan bir fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişilerde görülebilir. Bu bir sinir sistemi hastalığı (Parkinson, Alzheimer vb.) da olabilir ve diğer kaslarda olduğu gibi mesane kasını da etkiler.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

-Yaşam tarzı değişiklikleri: İdrar kaçırmayı önlemek ve engellemek için obez bireyler kilo vermeli, aşırı kafein alanlar kafein alımını kısıtlamalı, aşırı sıvı alınıyorsa azaltılmalı, kabızlık tedavi edilmeli, sigara bırakılmalı, öksürük ve akciğer hastalıkları tedavi edilmeli, ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve idrarı tutmadan düzenli olarak tuvalete gidilmelidir.

İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda gün içinde alınan sıvıların saati ve miktarı kontrol edilmeli, gerekirse not tutulmalıdır.

Bunun dışında idrar kaçırmanın tipine, seviyesine, hastanın durumuna ve doktorun kararına göre farklı tedavi çeşitleri de uygulanır. Bunlardan birkaçı fizik tedavi, medikal ilaç tedavisi ve ameliyat olmaktır.

İdrar kaçırmayı önlemek için Kegel Egzersizleri de önerilir. Bu egzersizi yapmak için belli kaslarınızı sıkıp gevşetmek gerekiyor. İdrarınızı yaparken birden durdurmak için kaslarınızı sıkın. Bu şekilde hangi kaslarınızı sıkmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Düz bir zemine yatıp günde 3 kez 25’er kere o bölgedeki kaslarınızı aynı idrarınızı durduruyormuş gibi sıkın ve gevşetin. İdrarı kontrol etmede çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Okul Çağındaki Çocukları Hastalıktan Korumak İçin Neler Yapılmalı
Okul çağındaki çocukları hastalıktan korumak için bulaşıcı bir hastalık taşıdığında, hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını engel olmak için çocuğunuzu öncelikle okula göndermeyin
Tifüs Nedir?
Tifüs, Rickettsia bakterisinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır
Kuduz Nedir?
Kuduz, beyinde hasar oluşumuna neden olan virütik bir hastalıktır
Genç Kadınlarda En Sık Görülen 15 Kanser Belirtisi Nedir?
Genelde genç kadınlar kanserin sadece yaşlılarda oluştuğunu düşünerek bazı kanser belirtilerini önemsemiyorlar ve iş işten geçtikten sonra farkına varıyorlar
Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) Nedir?
Kalp ritim bozukluğunun tıp dilindeki adı aritmidir
MS Hastaları İçin Gebelik Tehlikeli Midir?
MS (Multiple Sclerosis) hastalarının gebe kalıp kalmayacağı ve gebelik sürecindeki durumları sıklıkla merak edilen bir durumdur
Devamlı Kilo Almanın Sebepleri
Çeşitli yollar denemenize rağmen hala zayıflayamıyorsanız bunun altında pek çok faktörler olabilir
Gilbert Sendromu Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
Gilbert sendromu kronik bir hastalıktır
Psikolojik Kökenli Ağrılar Yaşamı Zorlaştırıyor.
Psikolojik kökenli ağrılar, fizyolojik nedenlerden dolayı vücutta hissedilen ağrılar kadar kişinin vücut sağlığı üzerinde etkilidir
Mide Ülseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Mide ülseri, diğer adıyla gastrik ülser kişide şiddetli ağrılara sebep olan ve tedavi edilmedi takdir de ciddi sonuçları olan bir rahatsızlıktır
Migren Neden Olur?
Migren halk arasında şiddetli baş ağrısı olarak bilinir
Pika Sendromu Nedir? Tedavi Edilebilir mi?
Pika sendromu, gıda niteliğindeki besinler dışındaki yabancı madde olarak tanımlanabilecek maddeleri tüketme isteği olarak tanımlanabilir
tahlil.com
tahlil.com