İdrar Kaçırma Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır
A

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. İstemsiz bir şekilde idrarını tutamama ve kaçırma şeklinde olur. İdrarı depolayan mesane, kaslı bir yapıdan oluşur ve bu kaslar sayesinde idrarımızı kontrol ederiz. Kasın yapısında, idrar yollarında veya mesanede oluşacak bir bozukluk idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Kimler idrar kaçırma hastalığı açısından risk altındadır?

Yaşlılar, hamileler, doğum yapan kadınlar, obez bireyler, menopoz dönemindeki kadınlar, çok kafein tüketen kişiler, genetik olarak bu hastalığı bulunduranlar, sigara içenler, devamlı kabız olanlar, idrar yolları enfeksiyonu geçiren kişiler, mesane kanseri olan hastalar, travma veya kaza geçiren bireyler vb. idrar kaçırma açısından risk altındadır.

İdrar kaçırma türleri nelerdir?

-Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani gelen işeme isteğiyle istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Mesane kasındaki bir bozukluktan dolayı mesane içindeki basınç aniden artar ve idrar dışarı çıkar.

Strese bağlı idrar kaçırma: Fiziksel aktiviteler sırasında harekete bağlı ani ve istemsiz idrar kaçırmadır. Örneğin bir anda şiddetli öksürmeyle, hapşırmayla veya gülmeyle beraber idrar kaçırılmasıdır. Aşırı fiziksel aktivite yapan veya ağır kaldırma gibi işlerde çalışan kişilerde de görülebilir. Mesane boynu zayıflayanlarda sık görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Kronik olarak fiziksel veya doğuştan bir fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişilerde görülebilir. Bu bir sinir sistemi hastalığı (Parkinson, Alzheimer vb.) da olabilir ve diğer kaslarda olduğu gibi mesane kasını da etkiler.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

-Yaşam tarzı değişiklikleri: İdrar kaçırmayı önlemek ve engellemek için obez bireyler kilo vermeli, aşırı kafein alanlar kafein alımını kısıtlamalı, aşırı sıvı alınıyorsa azaltılmalı, kabızlık tedavi edilmeli, sigara bırakılmalı, öksürük ve akciğer hastalıkları tedavi edilmeli, ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve idrarı tutmadan düzenli olarak tuvalete gidilmelidir.

İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda gün içinde alınan sıvıların saati ve miktarı kontrol edilmeli, gerekirse not tutulmalıdır.

Bunun dışında idrar kaçırmanın tipine, seviyesine, hastanın durumuna ve doktorun kararına göre farklı tedavi çeşitleri de uygulanır. Bunlardan birkaçı fizik tedavi, medikal ilaç tedavisi ve ameliyat olmaktır.

İdrar kaçırmayı önlemek için Kegel Egzersizleri de önerilir. Bu egzersizi yapmak için belli kaslarınızı sıkıp gevşetmek gerekiyor. İdrarınızı yaparken birden durdurmak için kaslarınızı sıkın. Bu şekilde hangi kaslarınızı sıkmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Düz bir zemine yatıp günde 3 kez 25’er kere o bölgedeki kaslarınızı aynı idrarınızı durduruyormuş gibi sıkın ve gevşetin. İdrarı kontrol etmede çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yürüyen Ceset (Cotard) Hastalığı Nedir?
Yürüyen Ceset Sendromu ilk kez 1882 senesinde Fransız nörolog Jules Cotard tarafından tanımlanmıştır
Kavga Isırığı Nedir?
İnsan ısırıklarını ikiye ayırabiliriz
Gece Geç Uyumak Depresyon Riskini Artırır
uyuyup sabah geç kalkan kişiler gün boyunca daha yorgunlar ve aslında üzerilerinde sürekli bir yorgunluk vardır
Egzema Nedir?
Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik etkenli  bir  deri hastalığıdır
Siroz Nedir?
Karaciğer vücudun kimya fabrikası gibi çalışan bir organımızdır
Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelerin 4 Önemli Nedeni Nedir?
Genelde sivilceler yüz, kollar ve sırt bölgesinde çıkar ama bazı kişilerin kafa derilerinde sivilceler görülür
Aynı Bedene Bağlı Bir Yabancı: Yabancı El Sendromu Nedir?
Yabancı El Sendromu, ellerden birisinin kişinin isteğinden bağımsız olarak hareket etmesi ile karakterize olan nörolojik bir hastalıktır
Karaciğer Yağlanması Nasıl Olur?
Karaciğer; vücuttan zararlı maddelerin atılmasından, vücudun arınmasından sorumlu olan organdır
Depresyon Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Depresyon; kişinin bir türlü mutlu olamaması, hep bir eksik hissetmesi durumudur
Candida Mantarı Nedir?
Candida Albicans; insanın bağırsak duvarının yapışık halde bulunan bir mikroorganizmadır
Baş Ağrısının Sebebi Beyin Kanaması Olabilir
Baş ağrısı; kişinin yaşam kalitesini düşüren, huzursuzluk veren bir durumdur
Meme Kanseri Tedavisinde Trastuzumab Yöntemi
Meme kanseri; dünyada gün geçtikçe sayısı artan, kadında olduğu gibi, erkekte de görülen bir hastalıktır