İdrar Kaçırma Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır
A

İdrar kaçırma daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. İstemsiz bir şekilde idrarını tutamama ve kaçırma şeklinde olur. İdrarı depolayan mesane, kaslı bir yapıdan oluşur ve bu kaslar sayesinde idrarımızı kontrol ederiz. Kasın yapısında, idrar yollarında veya mesanede oluşacak bir bozukluk idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Kimler idrar kaçırma hastalığı açısından risk altındadır?

Yaşlılar, hamileler, doğum yapan kadınlar, obez bireyler, menopoz dönemindeki kadınlar, çok kafein tüketen kişiler, genetik olarak bu hastalığı bulunduranlar, sigara içenler, devamlı kabız olanlar, idrar yolları enfeksiyonu geçiren kişiler, mesane kanseri olan hastalar, travma veya kaza geçiren bireyler vb. idrar kaçırma açısından risk altındadır.

İdrar kaçırma türleri nelerdir?

-Sıkışma tipi idrar kaçırma: Ani gelen işeme isteğiyle istemsiz olarak idrar kaçırmaktır. Mesane kasındaki bir bozukluktan dolayı mesane içindeki basınç aniden artar ve idrar dışarı çıkar.

Strese bağlı idrar kaçırma: Fiziksel aktiviteler sırasında harekete bağlı ani ve istemsiz idrar kaçırmadır. Örneğin bir anda şiddetli öksürmeyle, hapşırmayla veya gülmeyle beraber idrar kaçırılmasıdır. Aşırı fiziksel aktivite yapan veya ağır kaldırma gibi işlerde çalışan kişilerde de görülebilir. Mesane boynu zayıflayanlarda sık görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma: Kronik olarak fiziksel veya doğuştan bir fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişilerde görülebilir. Bu bir sinir sistemi hastalığı (Parkinson, Alzheimer vb.) da olabilir ve diğer kaslarda olduğu gibi mesane kasını da etkiler.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

-Yaşam tarzı değişiklikleri: İdrar kaçırmayı önlemek ve engellemek için obez bireyler kilo vermeli, aşırı kafein alanlar kafein alımını kısıtlamalı, aşırı sıvı alınıyorsa azaltılmalı, kabızlık tedavi edilmeli, sigara bırakılmalı, öksürük ve akciğer hastalıkları tedavi edilmeli, ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve idrarı tutmadan düzenli olarak tuvalete gidilmelidir.

İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda gün içinde alınan sıvıların saati ve miktarı kontrol edilmeli, gerekirse not tutulmalıdır.

Bunun dışında idrar kaçırmanın tipine, seviyesine, hastanın durumuna ve doktorun kararına göre farklı tedavi çeşitleri de uygulanır. Bunlardan birkaçı fizik tedavi, medikal ilaç tedavisi ve ameliyat olmaktır.

İdrar kaçırmayı önlemek için Kegel Egzersizleri de önerilir. Bu egzersizi yapmak için belli kaslarınızı sıkıp gevşetmek gerekiyor. İdrarınızı yaparken birden durdurmak için kaslarınızı sıkın. Bu şekilde hangi kaslarınızı sıkmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Düz bir zemine yatıp günde 3 kez 25’er kere o bölgedeki kaslarınızı aynı idrarınızı durduruyormuş gibi sıkın ve gevşetin. İdrarı kontrol etmede çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yüksek Kolesterol Hamileliği Engeller mi?
Kolesterol yüksekliği; kanda kolesterol birikmesi sonucu damar daralması ve tıkanıklığı oluşturan bir sağlık problemidir
Balayı Sistitini Engelleme Yolları Nelerdir?
Yeni evli çiftlerde, ilk cinsel ilişki sonrası oluşan sistite; balayı sistiti denir
Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?
Menopoz; kadının adetten kesilmesidir
Parkinson Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Parkinson; ileri yaş hastalığı olarak bilinen, kişiyi hareketsizliğe ve titremeye bağlayan bir hastalıktır
Hipertansiyona Renal Denervasyon Tedavisi
Hipertansiyon inatçıbir hastalık olup, ilaçlarla dahi düşürülemeyebilir
Prostat Kanseri Bulaşıcı Olabilir!
Prostat büyümesi; yaş ilerledikçe sorun haline gelen bir hastalıktır
Hepatit C'den Tamamen Kurtulmak Mümkün Olacak mı?
Hepatit C; bulaşıcılık taşıyan bir hastalıktır
Kan Şekerinin Düştüğü Nasıl Anlaşılır?
Vücut şekerinin düşmesi; vücuttan yağın doğru şekilde atılamaması sebebidir
Probe Kürtaj Nasıl Yapılır?
Probe kürtaj; kadında adet dışında, nedensiz kanamalar sonucu yapılan bir testtir
Nanopartiküllerle Kanser Tedavisi
Kemoterapi; kenser tedavi sistemidir
Omurga Kanalı Darlığı Nedir?Belirtileri Nelerdir?
Omurga kanalı darlığı; omurga kemikleri arasında, içerisinden omurilik ve sinirlerin geçiş yaptığı kanalın zaman geçtikçe daralması ve omurilik üzerine baskı yapmasıdır
Alkoliklere Solucan Tedavisi Uygulanıyor
Solucan; alkol enjekte edildiğinde hareket kabiliyetlerinde zayıflama olan bir hayvandır