Vajinismusta Nasıl Davranılmalı?

11.09.2018 11:21
Vajinismus; cinsel istek olmasına rağmen, ilişki anında kadının kendini istemsiz olarak kasması sonucu meydana gelen, cinsel ilişkiye girememe durumudur. Kendiliğinden geçmeyen bu rahatsızlık uzman yardımı ve eş desteğini kullanarak çok kolay tedavi edilebilmektedir.
Vajinismusta Nasıl Davranılmalı?
A

Vajinismus; cinsel istek olmasına rağmen, ilişki anında kadının kendini istemsiz olarak kasması sonucu meydana gelen, cinsel ilişkiye girememe durumudur. Kendiliğinden geçmeyen bu rahatsızlık uzman yardımı ve eş desteğini kullanarak çok kolay tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus olan kişi nasıl davranmalıdır. Vajinismus olan kadın, cinsel istek duymakta bir problem yaşamaz. Ancak ilişki başladığı anda istemsiz olarak ani bir kasılma yaşar. Yaşanan bu kasılma, rahim kaslarının kendini tamamen kapatmasına yol açar ve kesinlikle penisin içine girmesine müsaade etmez. Hatta bazen öyle boyuttadır ki, penisin, vajinanın dış kısmına dokunmasından dahi rahatsız olur.

Böyle durumda kadın, hemen bir uzman desteği almalıdır. Vajinismus, aşılması kolay bir rahatsızlıktır. Birkaç seanstan sonra, kadın bu probleminden eser kalmayacağını görecektir. Burada önemli olan ilk adımı atmaktan çekinmemektir. Öncelikle bir kadın doğum muayenesine gidilmeli ve ultrason yaptırılarak başka bir problemin olmadığından emin olunmalıdır. Şayet fiziksel başka bir problem görülmüyorsa ve ilişkiye girememe problemi varsa, kadın doğum uzmanı zaten vajinismus teşhisini koyacak ve gerekli uzmana yönlendirecektir.

Peki bu durumda erkek partner nasıl davranmalıdır? Cinsel ilişki, evliliğin vazgeçilmezidir ve eşleri birbirine sıkıca bağlayan ana unsurdur. Hiçbir problem yaşamayacağını düşünerek hayatlarını birleştiren çiftler, böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, ne yapacaklarını bilemezler. Eşine karşı yoğun istek duyan ve uzun zamandır bu anı bekleyen erkek için biraz zorlu bir süreçtir. Bu süreçte öncelikle sakin olmak gerekir. Partneri kırmamak üzerine gitmemek önemlidir. Bunun yerine kadın rahatlatılmalı, güzel sözlerle gevşetilmelidir.

Kesinlikle yapılmaması gereken davranış ise, çözümü zamana bırakmaktır. Vajinismus kendiliğinden geçecek bir sorun değildir. Kadın uzman desteği alırken, erkekte zaman zaman tam ilişkiye girmese de ufak dokunuşlarla, güzel konuşmalarla, sanki ön sevişme aşamasını tekrarlar gibi, kadına belli aralıklarla yaklaşmalıdır. Bu sayede hem kadın daha çok duruma alışmış olur, hem de gerçek ilişki vakti geldiğinde daha sakin kalarak bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Vajinismusta kadının yaşadığı en büyük kaygı eşi tarafından kabul edilmeme, beklenmemesidir. Bu ufak yaklaşmalar sayesinde kadın bu kaygısından da kurtulacak ve eşine karşı daha kolay çözülecektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Yaşlılıkta da Cinsel Hayat Devam Edebilir
Kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, depresyon, romatizma, sigara, alkol ve hormon düzensizlikleri yaşlılıkta cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir
Yaşlı Çiftlere Sağlıklı Cinsellik İçin Öneriler
Yaşlılıkta da cinsel hayat devam edebilmektedir
Erkekler İçin Afrodizyak Etkili Besinler Nelerdir?
Erkeklerde cinsel isteği, libidoyu arttıran besinler sıklıkla merak edilir
Bahar Yorgunluğu Cinsel İstekte Azalmaya Neden Oluyor
Mevsim değişiminde biyolojik ritm etkileniyor
Dışarı Boşalma Güvenilir Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir
Dışarı boşalma ülkemizde, sık olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir
Aldatan Erkeklerde Cinsel Sorunlar Görülebiliyor
Eşlerini aldatan erkeklere kötü haber: Uzmanlar eşlerini aldatan erkeklerin çoğunlukla erken boşalma ve geçici iktidarsızlık gibi cinsel sorunlar yaşadıklarını belirtiyor
Kasık Fıtığı ve Femoral Fıtık Cinsel İsteksizliğe Yol Açabiliyor
Fıtık tedavi edilmezse büyüyor ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor
Erkeklerde Sertleşme Sorununa Yol Açabilen Etkenler
Erkeklerde Sertleşme Sorunu bir diğer adıyla da erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) tatmin edici bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyonu sağlayamama ve koruyamama durumudur
Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında da Bozulabilir
Ülkemizde kızlık zarı ve bekaret gibi kavramlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor
Kürtaj Nedir? Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz?
Çiftler tarafından istenmeyen gebeliklerin tıbbi müdahale yoluyla yasal süreler içinde sonlandırılmasını kürtaj olarak tanımlayabiliriz
tahlil.com
tahlil.com