Vajinismusta Nasıl Davranılmalı?

11.09.2018 11:21
Vajinismus; cinsel istek olmasına rağmen, ilişki anında kadının kendini istemsiz olarak kasması sonucu meydana gelen, cinsel ilişkiye girememe durumudur. Kendiliğinden geçmeyen bu rahatsızlık uzman yardımı ve eş desteğini kullanarak çok kolay tedavi edilebilmektedir.
A

Vajinismus; cinsel istek olmasına rağmen, ilişki anında kadının kendini istemsiz olarak kasması sonucu meydana gelen, cinsel ilişkiye girememe durumudur. Kendiliğinden geçmeyen bu rahatsızlık uzman yardımı ve eş desteğini kullanarak çok kolay tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus olan kişi nasıl davranmalıdır. Vajinismus olan kadın, cinsel istek duymakta bir problem yaşamaz. Ancak ilişki başladığı anda istemsiz olarak ani bir kasılma yaşar. Yaşanan bu kasılma, rahim kaslarının kendini tamamen kapatmasına yol açar ve kesinlikle penisin içine girmesine müsaade etmez. Hatta bazen öyle boyuttadır ki, penisin, vajinanın dış kısmına dokunmasından dahi rahatsız olur.

Böyle durumda kadın, hemen bir uzman desteği almalıdır. Vajinismus, aşılması kolay bir rahatsızlıktır. Birkaç seanstan sonra, kadın bu probleminden eser kalmayacağını görecektir. Burada önemli olan ilk adımı atmaktan çekinmemektir. Öncelikle bir kadın doğum muayenesine gidilmeli ve ultrason yaptırılarak başka bir problemin olmadığından emin olunmalıdır. Şayet fiziksel başka bir problem görülmüyorsa ve ilişkiye girememe problemi varsa, kadın doğum uzmanı zaten vajinismus teşhisini koyacak ve gerekli uzmana yönlendirecektir.

Peki bu durumda erkek partner nasıl davranmalıdır? Cinsel ilişki, evliliğin vazgeçilmezidir ve eşleri birbirine sıkıca bağlayan ana unsurdur. Hiçbir problem yaşamayacağını düşünerek hayatlarını birleştiren çiftler, böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, ne yapacaklarını bilemezler. Eşine karşı yoğun istek duyan ve uzun zamandır bu anı bekleyen erkek için biraz zorlu bir süreçtir. Bu süreçte öncelikle sakin olmak gerekir. Partneri kırmamak üzerine gitmemek önemlidir. Bunun yerine kadın rahatlatılmalı, güzel sözlerle gevşetilmelidir.

Kesinlikle yapılmaması gereken davranış ise, çözümü zamana bırakmaktır. Vajinismus kendiliğinden geçecek bir sorun değildir. Kadın uzman desteği alırken, erkekte zaman zaman tam ilişkiye girmese de ufak dokunuşlarla, güzel konuşmalarla, sanki ön sevişme aşamasını tekrarlar gibi, kadına belli aralıklarla yaklaşmalıdır. Bu sayede hem kadın daha çok duruma alışmış olur, hem de gerçek ilişki vakti geldiğinde daha sakin kalarak bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Vajinismusta kadının yaşadığı en büyük kaygı eşi tarafından kabul edilmeme, beklenmemesidir. Bu ufak yaklaşmalar sayesinde kadın bu kaygısından da kurtulacak ve eşine karşı daha kolay çözülecektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yumurtlama Dönemlerinde Kadınlar Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara Daha Kolay Yakalanıyor
Kadınlar yumurtlama döneminde enfeksiyon riski altındadırlar
Doğum Kontrol Hapları Cinsel Hastalıkları Önler mi?
Doğum kontrol hapları veya oral kontraseptif haplar gebeliği önleyen ve hap şeklinde olan bir çeşit ilaçtır
Kadınlarda orgazm taklidi anlaşılabilir mi?
Kadın taklidi çok iyi yapıyorsa anlamak mümkün olmayabilir
Ferç Kaşıntısının Nedeni Kullandığınız Sabun Olabilir.
Ferç kaşıntısı, kadınlarda vajinanın üst kısmının kaşınma halidir
Vajina İltihabını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Vajina iltihabı kadınlar arasında yaygın bir problemdir ve kadınlarda vajinanın kaşınması, yanması ve akıntının gelmesine sebep olur
Spermler ne kadar canlı kalırlar?
Spermlerin yaşam döngüsü farklı faktörlere bağlıdır ama en önemlisi bulunduğu ortamdır
Kadınlarda Cinsel Organ Küçültme Operasyonu (Labioplasti) Nedir?
Kadınlar için de, erkeklerde olduğu gibi cinsel organın büyüklüğü ve fiziksel görünümü önemlidir
Simir (Smear) Testi ve Kadınlar İçin Önemi
Simir (smear) testi kadınlara özgü olup rahim ağzını hastalık, enfeksiyon, kanser veya bu tür olası durumlar açısından incelemek ve değerlendirmek amacıyla yapılır
Vajinoplasti ( Vajina Daraltma Ameliyatı) Nedir?
Vajinoplasti; vajina da sonradan meydana gelen bozulmaları düzeltme operasyonlarıdır
Vakum Pompası Yöntemiyle Penis Büyür mü?
Penis; erkekliğin en güçlü sembolüdür
50 Yaş Ve Sonrası Cinsel Hayat Nasıldır?
50 yaş ve sonrası cinsel hayat her iki cins için de yaşamın akışına farklılık gösterebilir
Cinsel İsteği Azaltan Durumlar Nelerdir?
Cinsel isteksizlik; birçok çiftin hayatını zorlaştıran bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com