İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?

07.05.2018 09:10 | Güncelleme: 01.10.2018 10:49
İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir. Bu tahlil temel olarak şeker hastalığı yönünden şüphe duyulan hastalara uygulanmaktadır.
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
A

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir.

Sıklıkla endokrinoloji uzmanlarınca diyabet yönünden risk altında bulunan kişilerden istenir.

HOMA testi sabah aç karına yapılır.İdeal olarak 10 ile 12 saat arası bir açlık sonrası yapılması önerilir.Bir kan tahlilidir.
Kişide insülin direnci var ise vücutta kan şekerini normal değerler arasında tutabilmek adına düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin hormonu  salınımında artış olmaktadır.

HOMA testinin 2,5 ve üstü değerlerde olması insülin direnci varlığı yönünden tıbbi bilgi vermektedir.Doktorunuz tek başına bu testle çoğunlukla karar vermeyecektir.

İnsülin direnci tanısının koyulmasında,açlık kan şekeri, oral glukoz tolerans testi(OGTT), açlık ve yokluk insülin değerleri gibi testler ve klinik  muayene bulguları da önemlidir.


 

Okul Öncesi Yapılan Tahliller
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi özellikle çocukların eğitimine olumsuz etki edebilecek hastalıkların erken tanısı yönünden…
Gebelikte Salgılanan Beta HCG Hormonunun Miktarındaki Değişiklikler Neyin Belirtisidir?
Beta HCG hormonu döllenmeden ortalama 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlanır.
Evlilik Öncesi Talasemi Tahlili Yaptırın
Talasemi yani, akdeniz anemisi; kalıtsal bir kan hastalığıdır.Talasemi tetsi evlilik öncesi çiftlerin yaptırması gereken testlerden biridir.
Diyabet, Obezite, Hipertansiyon ve Covid-19
Türkiye Diyabet Derneği Başkanı Prof.Dr.Mustafa Cesur, diyabet, obezite, hipertansiyon ve Covid-19 virüs enfeksiyonu ilişkisine dair görüşlerini Tahlil.com okurları için paylaştı. Endokrinoloji…
Kan Üre Azotu Testi (BUN Testi) Nedir? Normal Değerleri Nelerdir?
Bu makalemizden, BUN testinin ne olduğunu, neden ihtiyaç duyulduğunu, testin yapıldığını ve sonuçlarının ne anlama geldiğini kısacası bir diğer adıyla kan üre azotu testine dair tüm…
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com