İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?

01.10.2018 10:49
İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir. Bu tahlil temel olarak şeker hastalığı yönünden şüphe duyulan hastalara uygulanmaktadır.
A

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir.

Sıklıkla endokrinoloji uzmanlarınca diyabet yönünden risk altında bulunan kişilerden istenir.

HOMA testi sabah aç karına yapılır.İdeal olarak 10 ile 12 saat arası bir açlık sonrası yapılması önerilir.Bir kan tahlilidir.
Kişide insülin direnci var ise vücutta kan şekerini normal değerler arasında tutabilmek adına düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin hormonu  salınımında artış olmaktadır.

HOMA testinin 2,5 ve üstü değerlerde olması insülin direnci varlığı yönünden tıbbi bilgi vermektedir.Doktorunuz tek başına bu testle çoğunlukla karar vermeyecektir.

İnsülin direnci tanısının koyulmasında,açlık kan şekeri, oral glukoz tolerans testi(OGTT), açlık ve yokluk insülin değerleri gibi testler ve klinik  muayene bulguları da önemlidir.


 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
York Test Nasıl Yapılır ?
York Test'in Tahlil
Patoloji Nedir ? Patoloji ve Patolog Hakkında Genel Bilgiler
Patoloji, tıbbi branşlar arasında adı en az duyulan ve halk arasında ne yaptığı pek bilinmeyen bir bilim dalıdır
CT Anjiyografi ( Tomografik Anjiyografi ) Nedir?
Anjiyografi veya Tomografik Anjiyografi, kalp damarlarındaki darlıkları ve tıkanıklıkları göstermesi açısından uygulaması son derece kolay, hızı sonuç alınan bir tahlil yöntemidir
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir
İdrar Kültürü Testi
İdrar kültürü,idrar yollarında enfeksiyon şüphesi olanların yaptırmaları gereken en önemli tahlildir
CT Anjiyografinin Tanıdaki Doğruluk Payı Ne Kadardır ?
505 hasta üzerinde yapılan mukayeseli bir çalışmada tomografik anjiyografinin kalp damarlarındaki darlıkların saptanması açısından neredeyse klasik anjiyografi kadar doğru sonuçlar verdiği gösterilmiştir
tahlil.com
tahlil.com