Burun Kültürü Nedir? Burun Kültürü Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 28.02.2020 07:35 | Yazar: Dr. Cem Argun
Burun kültürü bir mikrobiyoloji tahlilidir.Burunda hastalık yapan veya hastalık yapma potansiyeli olan mikroorganizmaların tespit edilmesi için kullanılan bir kültür tahlilidir. Bu yazımızda bir mikrobiyoloji laboratuvarı tahlili olan burun kültürü hakkında detaylı bilgiler öğrenebilir, tahlilin neden yapıldığı ve nasıl yorumlandığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
Burun Kültürü Nedir? Burun Kültürü Neden Yapılır?
A

Burun Kültürü Nedir?

Burun kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Bu tahlilin yapılması için steril bir eküvyona (pamuklu çubuk), insan kanlı besiyerine, öze ve 37 derecelik inkubasyon ortamı sağlayan bir etüve ihtiyaç vardır.
Eküvyon ile burundan örnek alınır.Alınan örnek mikrobiyolojik değerlendirme için kanlı besiyerine ekilir ve 37 derecelik bir sıcaklık sağlayan etüvde inkubasyona bırakılır. Ertesi gün sonuç çıkar.Sonucu mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji uzmanı doktorlar değerlendirip yorumlar.

Burun Kültürü Hangi Durumlarda İstenir?

Burun kültürü daha çok gıda sektöründe çalışan kişilerin portör muayenelerinde ve sağlık çalışanlarında da taşıyıcılık yönünden istenen bir tahlildir. Kimi zaman kulan burun boğaz uzmanları da burun kültürü isterler.

Burun Kültürü Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Normalde burunda bulunan normal florayı oluşturan  bakteriler vardır, bunlar hastalık yapmaz.
Ancak Stafilokok aureus isminde bir bakterinin ürediği durumlar ise burun kültürü için normal değildir. Buurn kültüründe bu bakterinin ürediği durumlarda ise doktorlar gerekli önerilerde bulunur ve önlemleri alırlar.
Gerek gördüklerinde ise tedaviye başlarlar.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelik Testi İle İlgili En Sık Merak Edilen ve Sorulan Konular
Gebelik umudu taşımak veya tam tersine gebe olma korkusuyla Tahlil.com uzmanlarına gebelik testlerini soran bir çok okurumuz bulunuyor.
DİGOKSİN TESTİ
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Neden Olur?
D dimer fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir.Hematoloji test parametrelerinden biridir. D dimer testinin doktorlarca en çok istendiği durumlar ise derin ven trombozu (DVT),…
HIV ( AİDS ) Erken Tanısı ve P 24 Antijeni Testleri
HIV P 24 Antijeni, şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Progesteron Testi, Progesteron Değerleri
Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur.Progesteron testi üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla istenen bir hormon tahlilidir.Klinik uygulamalarda…
AST Testi Ne İçin Kullanılır ?
Genellikle karaciğerdeki hasarı tespit etmek için bu test kullanılır. Karaciğer fonksiyonlarının ölçülmesinde kullanılan ve kan örneği elde edilerek yapılan bir biyokimya…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com