Kan Şekeri Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

07.07.2015 08:33 | Güncelleme: 13.08.2020 02:36 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Şeker yani glukoz, karbonhidratların yapı taşıdır. En temel enerji kaynağıdır ve enerjiye dönüşümü neticesinde vücudun metabolik faaliyetleri gerçekleşir.
Kan Şekeri Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?
A

Şeker yani glukoz, karbonhidratların yapı taşıdır. En temel enerji kaynağıdır ve enerjiye dönüşümü neticesinde vücudun metabolik faaliyetleri gerçekleşir.

Kan Şekerinin Normal Değeri Nedir?

Kan şekeri yüksek diyebilmek için; her desilitre kanda 100  mg’dan fazla oran kişinin diyabet riski altında olduğu anlamına gelir. 
Normal bir kişide bu değer 70 - 75 arası ve en fazla 100 olmalıdır. 
Diyabet hastalığını önlemek için kan şekerleri yüksek olan kişiler kesinlikle diyetisyen veya doktorlarının önerilerine uygun olarak öğünlerini ayarlamalıdır.

Kan şekeri değerleri açlık ve tokluk şekerleri olmak üzere iki aşamalıdır. Açlık durumunda vücudun hissettiği şeker ihtiyacı ve beslenme sonrasında olan şeker durumu değerlendirmek için yapılır. Ancak kan şekeri düşüklüğü ve yüksekliğinde bir süre ilaç kullanılmalı ve hastanın genel durumundaki değişim ona göre kaydedilmelidir. Yani basit bir stresten dolayı kan şekerinde değişim olabilirken, ciddi bir böbrek rahatsızlığını da ifade edebilir. Bunun doğru tanısı için farklı zamanlarda ölçülen ve yükseklik veya düşüklükte tutarlılık görülen testler için ilave tahliller yapılmalıdır.

Kan Şekeri Ölçülürken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şeker tüm canlılarda enerji kaynağıdır. Kan şekeri testinin yapılması için kişinin en az 10-12 saat arası yemek yememesi gerekir.

Ölçüm öncesinde kişi kafein tüketmemelidir.

Ölçüm öncesi; sigara, alkol, ilaç kullanılmamalıdır.

İlaç kullanılmadan ölçüm yapılmalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiğinde doğru bir ölçüm sağlanmış olur.

Kan Şekeri Düşüklüğü Neden Olur?

Uzun süren açlıklar,

Kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği,

Pankreas tümörü,

Aşırı stres ve yorgunluk,

Bazı ilaçların yan etkisi sebebiyle kan şekeri düşüklüğü görülebilir.

Kan Şekeri Yüksekliği Neden Olur?

Stres, kan şekerinin yükselmesini aşırı tetikleyen durumlardan biridir. Bunun dışında; pankreas kanserleri, böbrek hastalıkları, steroid içerikli ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar ve genetik yatkınlık kan şekeri yüksekliği sebeplerindendir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kanda Hastalık Nasıl Saptanır?
Kan tahlili; hastalık belirlenmesinde kullanılan, doğru zamanda yapıldığında yanıltmayan sonuçlardır.
Gebe miyim Hesaplama Yolu Gebematik İle Kolay
Gebe miyim diye kan değerleri veya adet döngüsünü araştırmak bir çok kadın için sıklıkla uygulan ve tercih edilen bir yöntemdir. Kanda Beta HCG değerlerine göre…
D-Dimer Testi Nedir? D Dimer Neden Yükselir?
D-Dimer testi nedir özellikle COVID 19 pandemisi sonrası önemi artan bir hematoloji testidir. Bu yazımızda D-Dimer testi ile COVID 19 enfeksiyonu arasındaki ilişiki ve  D-Dimer testinin…
D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Neden Olur?
D dimer fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir.Hematoloji test parametrelerinden biridir. D dimer testinin doktorlarca en çok istendiği durumlar ise D dimer yüksekliği ile…
Önceden Hazırlık Gerektiren Tahliller Nelerdir
Bazı tahlilleri yaptırmadan önce laboratuvar uzmanları tahlillerden sağlıklı sonuç elde etmek için önceden hazırlık yapılmasını önerir.Bu yazımızda örnek vermeden önce…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com