Kan Şekeri Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

07.07.2015 08:33 | Güncelleme: 13.08.2020 02:36 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Şeker yani glukoz, karbonhidratların yapı taşıdır. En temel enerji kaynağıdır ve enerjiye dönüşümü neticesinde vücudun metabolik faaliyetleri gerçekleşir.
Kan Şekeri Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?
A

Şeker yani glukoz, karbonhidratların yapı taşıdır. En temel enerji kaynağıdır ve enerjiye dönüşümü neticesinde vücudun metabolik faaliyetleri gerçekleşir.

Kan Şekerinin Normal Değeri Nedir?

Kan şekeri yüksek diyebilmek için; her desilitre kanda 100  mg’dan fazla oran kişinin diyabet riski altında olduğu anlamına gelir. 
Normal bir kişide bu değer 70 - 75 arası ve en fazla 100 olmalıdır. 
Diyabet hastalığını önlemek için kan şekerleri yüksek olan kişiler kesinlikle diyetisyen veya doktorlarının önerilerine uygun olarak öğünlerini ayarlamalıdır.

Kan şekeri değerleri açlık ve tokluk şekerleri olmak üzere iki aşamalıdır. Açlık durumunda vücudun hissettiği şeker ihtiyacı ve beslenme sonrasında olan şeker durumu değerlendirmek için yapılır. Ancak kan şekeri düşüklüğü ve yüksekliğinde bir süre ilaç kullanılmalı ve hastanın genel durumundaki değişim ona göre kaydedilmelidir. Yani basit bir stresten dolayı kan şekerinde değişim olabilirken, ciddi bir böbrek rahatsızlığını da ifade edebilir. Bunun doğru tanısı için farklı zamanlarda ölçülen ve yükseklik veya düşüklükte tutarlılık görülen testler için ilave tahliller yapılmalıdır.

Kan Şekeri Ölçülürken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şeker tüm canlılarda enerji kaynağıdır. Kan şekeri testinin yapılması için kişinin en az 10-12 saat arası yemek yememesi gerekir.

Ölçüm öncesinde kişi kafein tüketmemelidir.

Ölçüm öncesi; sigara, alkol, ilaç kullanılmamalıdır.

İlaç kullanılmadan ölçüm yapılmalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiğinde doğru bir ölçüm sağlanmış olur.

Kan Şekeri Düşüklüğü Neden Olur?

Uzun süren açlıklar,

Kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği,

Pankreas tümörü,

Aşırı stres ve yorgunluk,

Bazı ilaçların yan etkisi sebebiyle kan şekeri düşüklüğü görülebilir.

Kan Şekeri Yüksekliği Neden Olur?

Stres, kan şekerinin yükselmesini aşırı tetikleyen durumlardan biridir. Bunun dışında; pankreas kanserleri, böbrek hastalıkları, steroid içerikli ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar ve genetik yatkınlık kan şekeri yüksekliği sebeplerindendir.

Kadınlar Hormon Tahlillerini Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliler?
Sitemize kadınların hormon tahlilleri ile ilgili sorular sık olarak sorulmaktadır.Ancak sorularınızın sağlıklı şekilde cevaplanması için bazı bilgilere ihtiyacımız var.
Tahlil.com’a Soru Sormadan ve Tahlil Göndermeden Önce Lütfen Uyarılarımızı Okuyun!!!
Tahlil.com'a uzmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere gelen sorularınızı göndermeden önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor.
LDL Düzeyi Hangi Seviyede Olmalı?
LDL, düşük yoğunlukta lipoprotein anlamına gelmektedir.Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinir.Değerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.LDL değerinin hangi seviyelerde…
Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
AMH TESTİ (Anti- Müllerian Hormon)
AMH doğrudan yumurta hücrelerinden salgılanan bir glikoproteindir.AMH testi doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtlama olup olmadığı ve doğurganlık potansiyeli yönünden yumurta…
Böbrek Fonksiyon Bozukluğu ve Kreatinin Testi Yüksekliği
Kreatin testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi vermektedir.
ELİSA Testi ile HIV Testi Arasındaki Fark Nedir?
ELİSA testi ve yöntemi; antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm teknikler ve tahlil yöntemleridir.
FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Hipofiz bezi tarafında salgılanan FSH hormonu kadınların adet döngüsünde yumurtaların büyümesi ve olgunlaşmasını tetikler.
Östrojen Nedir?
Östrojen; kadınlık hormonudur.
Alfa Fetoprotein Testi Nedir?
AFP yani Alfa fetoprotein testi bebekte gelişimin takibi veya bebeğin ikiz olup olmadığı yönünde yorum yapabilmek için uygulanan bir testtir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com