Prokalsitonin Testi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 31.12.2018 11:25 | Yazar: Dr. Cem Argun
Prokalsitonin tam kan sayımı (hemogram) testi parametrelerinden biridir.Tahlil raporlarında PCT olarak belirtilir. Prokalsitonin testi bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar ile bakteriyel olmayan enfeksiyonları ayırmak için kullanılan bir kan tahlilidir.
Prokalsitonin Testi Nedir?
A

Prokalsitonin Testi Nedir?

Prokalsitonin, vücudumuzda özellikle bakteriyel enfeksiyonlara ve doku hasarına cevap olarak üretilen bir maddedir. Kanda prokalsitonin düzeyi, sistemik bakteriyel enfeksiyonlar ve sepsislerde önemli ölçüde artabilir. Bu test kandaki prokalsitonin seviyesini ölçer.

Prokalsitonin bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar ile bakteriyel olmayan enfeksiyonları ayırmak için kullanılan bir testdir.

Prokalsitonin testi Hangi durumlarda tanıda kullanılmaktadır? 

  1. Sistemik enfeksiyonların tanısı 
  2. Hastalığın gidişinin ve tedavi yanıtının izlenmesi
  3. Enfeksiyon hastalıkların ve nedeni bilinmeyen ateşin ayırıcı tanısı
  4. Büyük cerrahi girişim veya ağır travma geçiren, organ transplantasyonu yapılan, uzun süre yoğun bakımda kalan hastaların bakteriyel enfeksiyonlar açısından izlenmesinde  kullanılmaktadır.

Klinik araştırmalarda yenidoğan bakteriyel enfeksiyonlarının belirlenmesinde ilk 2 gün ve geç bakteriyel enfeksiyonlarda 3 ile 30 gün arası kullanılmaktadır.

Normal sağlıklı insanlarda serum PCT seviyeleri ölçülemeyecek kadar düşüktür. PCT’nin serumda 0.5 ng/mL’nin üstüne çıkması sistemik enflamasyonla giden akut bir enfeksiyonun göstergesi olmaktadır.
Lokal enfeksiyonlarda, prokalsitoninde artış olmaz veya çok hafif artabilir. Ardışık PCT ölçümleri, yaşamı tehdit eden bakteriyel enfeksiyonların gidişini ve tedaviye yanıtını izlemede kullanılır. 

Prokalsitonin düzeyinin yüksek seyretmesi hastalığın aktivitesinin devam ettiğini, PCT düzeyinin düşmeye başlaması ise tedavinin etkinliğini veya enfeksiyonun iyileşme dönemine girdiğini gösterir.
Prokalsitonin, bakteriyel-viral enfeksiyon ayırımında, immün yetmezliği veya otoimmün hastalığı olan ateşli hastalarda bakteriyel enfeksiyonun belirlenmesinde, transplantasyonlu hastalarda akut organ rejeksiyonu ile bakteriyel enfeksiyonun ayırımında kullanılabilir.  

Prokalsitonin Testi Nasıl Yorumlanır?

Prokalsitonin sonuçları, diğer laboratuar testlerinin yanı sıra klinik değerlendirmelerden elde edilen bulgularla birlikte yorumlanmaktadır.
Ciddi derecede hasta bir kişide düşük prokalsitonin seviyeleri, sepsis geliştirme riski ve ağır sepsis ve / veya septik şok ilerlemesi riskini gösterebilir.

Düşük prokalsitonin değerleri ise hastanın belirtilerinin viral bir enfeksiyondan kaynaklandığını gösterebilir.

Düşük prokalsitonin oranları aynı zamanda lokal bir enfeksiyon olduğunu da gösterebilir.

Yüksek değerlerde prokalsitonin sonuçları hastada sepsis olasılığının yüksek olduğunu gösterir.Örneğin menenjit gibi ciddi bakteri enfeksiyonu olan kişilerde de yüksek seviyeler görülebilir.

Orta dereceli prokalsitonin yüksekliği ise bulaşıcı olmayan bir enfeksiyon veya erken bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. 

Sepsis veya bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle tedavi edilen bir hastada zaman içinde prokalsitonin seviyelerinin düşmesi tedaviye olumlu  bir yanıt verdiğini gösterir. İstikrarlı veya artan prokalsitonin seviyeleri ise tedaviye devam edilmesi gerektiği bilgisini doktora vermelidir.

YORUMLAR

hil.yil96 | 11.03.2016 07:14

İyi günler. Ben 8 şubatta regl oldum 11 subatta adetim sona erdi. Subatın 11 inde nişanlim geldi daha hayatimda hic cinsel iliskiye girmedim daha bakireyim ama 12-14 şubat arası bi yakınlastik ve sürtünme oldu halende bakireyim. Ama hiç üzerime felan boşalma olmadı kendi üzerine bosaldi nisanlim. Benim adetim 2 gün gecikti. Bu sürtünmeyle alakali olabilir mi? Hamile kalmis olabilr miyim? Dün 2 idra test yaptirdim sonuc negatif cikti.  Bugun yaptirdim yine negatif cikti. Cok korktuğum için bende büyük bir stres yaratti lütfen biran önce cevaplarsanız çok sevinirim

Tahlil.Com | 12.03.2016 07:02

Cinsel konularda bilgi sahibi olmadan  cinsel  deneyim yaşayan sizler gibi pek çok okurumuz var.
Bu tür  ilişki sonrası hamilelik korkusu ile bizlere bir çok soru geliyor.
Bize yazdığınız ilişki türünde  hamilelik ihtimali pek mümkün görülmüyor.

Tahlil.com doktorları olarak size önerimiz mutlak suretle aşağıdaki bağlantıyı dikkatle okuyup hamilelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmanız.

Aşağıdaki bağlantıda belirtilen yazıları ve sorulmuş benzer soru ve uzmanlarımızca verilen cevapları dikkatle okursanız bu konuda bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.

Fetal DNA Testi Nedir?
Fetal DNA testi; amniosentez ve koryon biyopsisine gerek kalmadan, kromozomal anomalilerin değerlendirilmesi işlemidir.
Tahlil.com Uyarıyor... Doktorunuza Danışmadan HIV Testi Yaptırmayın
Tahlil.com doktorlarına korunmasız ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve en cok da HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusu yaşayan kişilerden bir çok soru geliyor.Bu kişiler çoğunlukla…
Tiroid Fonksiyon Testleri Nelerdir?
Tiroid hormonlarıyla bir sıkıntı yaşıyorsanız ve hangi testleri yaptırmanız gerektiğini bilmiyor ve bilgi almak istiyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu makalemizden tiroid bezinin nasıl…
Gebelik (Hamilelik)Testim Pozitif Çıktı Ne Yapmalıyım?
Bu makalemizde gebelik testlerinin ne olduğunu, çeşitlerini, testin nasıl yapıldığını, ne zaman yapılması gerektiğini ve nerden alabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bu yazımızda…
Parasentez Nedir? Parasentez Kimlere Yapılır?
Parasentez; tanı ve ya tedavi amacı ile karın kısmından sıvı alınan cerrahi operasyondur. Parasentez karında sıvı bulunan hastalıkların tedavi ve tanısında doktorlar tarafından tercih edilen bir cerrahi…
Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Ne Zaman Yapılmalıdır?
Üçlü tarama testi  gebelikte yapılan bir tarama testidir.Çoğunlukla riskli gebeliklerde anne adaylarından istenir.
MCV nedir ?
MCV ( Mean Corpuscular Volume ) kan sayımı parametrelerinden biridir.
Hepatit ve Tahliller
Viral Hepatit,halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır.
Tahlil Nedir? Tahlil Neden İstenir? Tahlil Çeşitleri
Tıbbi tanı amacıyla yapılan analiz yöntemlerine tahlil adı verilir. Tahlil sonuçlarına göre ise tahlil istenen kişilerin hasta olup olmadıkları ve/veya hangi hastalıklar yönünden…
Kruger Yöntemi (Metodu) İle Spermiogram Nedir?
Kruger kriterleri uygulanarak yapılan spermiogram son derece güvenilir ve standart bir yöntemdir.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde kısırlık ve infertilite araştırmasında son derece güvenilir…
Gebelik Testi Nedir? Kanda Gebelik Testi ve İdrarda Gebelik Testi
Gebelik testi, döllenmiş yumurtanın HCG adı verilen bir hormonu salgılaması nedeniyle, bu hormonu tesbit etme görevini üstlenir.Gebelik testi kanda ve idrarda yapılır.En sık kanda Beta…
HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı
Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini merak etmektedir. HIV ELİSA testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com