Kan Tahlili Yaptırmadan Önce Uymanız Gereken 6 Altın Kural

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 27.11.2018 05:13 | Yazar: Dr. Cem Argun
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanması için bazı temel kurallara özen gösterilmesi önem taşımaktadır.Bunun için hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların özen göstermesi gereken bazı konular vardır.
Kan Tahlili Yaptırmadan Önce Uymanız Gereken 6 Altın Kural
A

Kan tahlili yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken  6 altın kural sizlere yardımcı olacaktır.

Tahlil.com'un ziyaretçilerine önerdiği ve başka hiç bir sitede bulamayacağınız bu kurallara kan vermeden önce uymanız kan tahlili sonuçlarınızın en uygun şekilde değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.

  1. Yemekten sonra yaklaşık 12-14 saatlik açlık sonrası kan alınması uygundur. Buna dikkat edildiğinde bazı tahlillerde yemek sonrası oluşan lipemiye bağlı olan yanlışlıklar en aza iner.
  2. Kan lipid düzeyine bakılacaksa hastanın en az 16 saatlik bir açlığa sahip olması ve özellikle trigliserit ölçümü için yaklaşık 48 saat süreyle hiç alkol de almamış olması tavsiye edilmektedir.
  3. Ağır bir yemek tüketiminden sonra veya aşırı alkol alımından sonraki günlerde tahlil yaptırılması önerilmemektedir.  
  4. Sabah saatleri tercih edin.Kan alımı için en uygun sabah saatleri olarak kabul edilir.
  5. Kan verme sırasında kullandığınız ilaçları laboratuvar sorumlusuna bildirin. Kullanılmakta olan bir ilaç varsa ve ilacın tahlil sırasında sonuca etkisinden şüpheleniyorsa, mümkünse kan örneği alınmadan birkaç gün önce ilaç kesilmeli veya kullanılan ilacın adı tahlili isteyen hekime bildirilmelidir. 
  6. Kan verirken dik oturur pozisyonda bulunmaya dikkat edin.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Tam İdrar Tahlili
Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir
Kan Tahlilinde PLT Trombosit Düşüklüğü Neden Olabilir?
PLT yani trombosit değeri, doktorlarca kan sayımı (hemogram) tahlilinde istenen parametrelerden biridir.PLT düşüklüğünde ise bazı kan hastalıkları akla gelmelidir.
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
tahlil.com
tahlil.com