Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?

16.03.2019 11:52 | Güncelleme: 08.04.2019 07:37 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizden, kan testinden ve nasıl yapıldığından, testten önce ve sonrasındaki süreçlerden kısacası kan testine dair her şeyi öğrenmeniz mümkündür. İyi okumalar!
Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?
A

Kan testleri, genel sağlığımızı değerlendirmek ve doktorumuzun sağlığımızı bozan etmen ve hastalıkları  teşhis etmesine veya izlemesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.. Kan testleri genellikle doğrudur, ancak mükemmel değildir.Her zaman bir hastalığın tanısını direkt olarak koydurmayabilir. Bu makale, kan testlerine dair detayları anlamanıza yardımcı olacak düşüncesindeyiz.

Kan Testi Yaptırmadan Önce:

Eğer sizden kan testi yaptırmanız istendiyse, şu soruları sorabilirsiniz:

 • Bu kan testine gerçekten ihtiyacım var mı?
 • Riskler nelerdir? Testler doğru değilse ne olur?
 • Bir şey yapmazsam ne olacak?
 • Zaman, çaba ve para maliyetleri nelerdir?
 • Sonuçları nasıl ve ne zaman alacağım ?

Bazı testler hazırlık gerektirir (bir süre bir şey yememek gibi), bu nedenle önceden özel bir şey yapmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek önemlidir.

Kan Testi Yapılırken Ne Olur?

Genellikle bir klinik aboratuvarına gitmeniz gerekir. Bu laboratuvar doktorunuzla aynı hastane veya başka bir yerde olabilir.

Bilgilerinizi kontrol ettirip damarınıza bir iğne yerleştirilmeden önce kolunuza küçük bir turnike yerleştirilir.

Az miktarda kan alınır ve bir veya daha fazla tüpe konulup analiz için ilgili laboratuvara gönderilir.

Kanın  alındığı bölgedeki baskıyı kısa bir süre daha sürdürmeniz gerekir. Kanın alındığı kolu günün geri kalanında kullanmamaya dikkat edin.

Kanın alındığı yerde kanama ve morarma olabilir. Bu kan pıhtılaşma sorunları yaşayan insanlarda daha yaygın bir şekilde görülür.

Bazı insanların kanı alınırken başı döner ve bayılır. Bunun sizde de olabileceğini düşünüyorsanız, bol miktarda su içip kanınız alındıktan sonra bir süre oturun. Eğer yapabiliyorsanız, eve veya işe geri dönmenize yardımcı olacak birini yanınızda bulundurun.

Kan Testi Sonuçlarınızı Alma:

Kan testi sonuçlarınızı öğrenmek istiyorsanız, doktorunuzu aramak veya görmek için hazırlık yapın. Test yaptırdığınız laboratuvarı size sonuçlarınızın bir kopyasını gönderecek veya sonuçları internet ortamında bulabileceğiniz web sayfasının linkini paylaşacaktır.

Kan Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Kan testi sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Bir kişi için normal bir sonuç başka bir kişi için anormal olabilir.

Sonuçlar yalnızca siz ve doktorunuz aşağıdakileri dikkate aldığınızda anlamlıdır:

 • testi neden yaptırdınız?
 • yaşınız ve cinsiyetiniz
 • sağlığınız
 • sağlık, aile ve sosyal geçmişiniz
 • yaşam tarzınız
 • kullandığınız herhangi bir ilaç
 • mesleğiniz ve etnik kökeniniz

Kan Testi Sonuçları Her Zaman Doğru mudur?

Kan testleri genellikle doğrudur, ancak bazıları yanlış olabilir. Kan testi genellikle şunları önerebilir:

 • "yanlış pozitif" olarak bilinen, olmadığında anormal olan bir sonuçtur.
 • "yanlış negatif" olarak bilinen olmadığında normal olan bir sonuçtur.

Sonuçlar ne olursa olsun, doktorunuz ne anlama geldiğini danışmanlık yapmadan önce sağlık durumunuzu dikkate alacaktır.

Yaptırmamam Gereken Kan Testi Var mı?

Evet. Kanıtlanmamış, güvenilmez veya gereksiz olan birçok kan testi var. Aynı zamanda hepsi zamana ve paraya mal oluyor.
kan testi maliyeti tıbbi bakım sigortanız tarafından karşılanmazsa, sizin için gerekli olup olmadığını doktorunuza sorun.
Doktorunuzun önermediği testleri boş yere yaptırıp paranızdan olmayın.

Kan testinin ücreti nedir?

Çeşitli kan testlerinin maliyetleri değişir, ancak sigortanız genellikle maliyetin tamamını veya bir kısmını kapsar. Çoğu test toplu faturalandırılır. Bazı testlerin (örneğin hormon testleri) maaliyeti çok yüksek olabilir. Testin maaliyeti ve ödeyeceğiniz para sizin için bir endişe ise, testin yapıdığı laboratuvarı arayın ve testlerin ne kadar maliyeti olduğunu ve sigortanızın testin ne kadarını kapsadığını mutlaka sorun.

Kaynak: https://www.healthdirect.gov.au/blood-testing

 

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Rahim Ağzı Kanseri Erken Tanısında Smear Testi Nedir?
Rahim ağzı kanseri erken tanısında bir patoloji tahlili olan smear testi son derece kolay bir test olup, erken tanı da çok önemlidir.
HIV RNA ( HIV PCR) Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?
HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction)  ( Polimeraz zincirleme tepkimesi)  testidir. HIV RNA testi HIV enfeksiyonu tanısında erken sonuç…
Sperm Testi İle İlgili Sorular
Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler ve çiftler, spermiogram ( sperm testi) sonuçlarını merak etmektedir. Sperm testi ile ilgili sitemize gelen sorular ve genel bilgileri…
Diabetes insipidus (Şekersiz diyabet) Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
ADH hormonu, vücuttaki su dengesini ayarlamada görevlidir.
İdrar Rengi Hastalıkların Tanısında Önemli midir?
İdrar analizinde önemli faktörlerden biri idrar rengidir ve vücudun fizyolojik durumlarına göre değişebilir.İdrar renginin değişmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Bu duurmda çeşitli…
Meme Kanseri Kesin Tanısında İlk Basamak: Kalın İğne Biyopsisi
Kadınlarda meme kanseri tanısında kalın iğne biyopsisi son derece duyarlı bir tanı yöntemidir.Biyopsi sonrası çıkan sonuçlar BIRADS sınıflaması ile değerlendirilir. BIRADS…
Tahlillerinizin Öncelikli Olarak Yorumlanması İçin Öneriler
Tahlil.com'a sorduğunuz soruların öncelikli olarak cevaplanması için aşağıdaki uyarılarımızı dikkate almanızı öneriyoruz.
CEA Testi Nedir?
CEA embriyo dokuları tarafından üretilen bir proteindir. CEA, Carcino Embryonic Antigen kelimelerinin kısaltılmasından ortaya çıkmıştır. Bu test bir kanser antijen testidir.
RDW Nedir? RDW Testi Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?
RDW, hemogram yani tam kan sayımında çalışılan parametrelerden biridir. Kan sayım parametrelerinden biri olan RDW testi değerlerindeki yükseklik de sıklıkla merak edilen bir konudur.
Tiroid Sintigrafisi (Tiroid taraması) Tahlili Nedir?
Tiroid sintigrafisi, tiroit nodüllerinin değerlendirilmesinde yardımcı testlerden biridir. Tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan önemli tahlillerden biridir.
Kan şekeri neden düşer? Kan şekeri düştüğünde görülen belirtiler nelerdir?
Kan şekeri düşmesi hipoglisemi olarak da bilinmektedir.Kan şekeri düşmesini durumunda görülen çeşitli belirtileri aaşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Sperm DNA Hasar Testi Nedir? Kimler Yaptırmalıdır?
Sperm DNA Hasar Testi, erkek infertilitesini değerlendirme amacıyla günümüzde yeni geliştirilen ve tercih edilen bir tahlildir. Bu testin kimlere yapılacağının bilinmesi önem taşımaktadır.
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com