Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

22.02.2018 01:47 | Güncelleme: 27.09.2020 12:04 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
İnsan ve hayvanların bir arada yaşaması bazı ortak hastalıklara neden olur.
Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?
A

İnsan ve hayvanların bir arada yaşaması bazı ortak hastalıklara neden olur.  Kedi tırmığı hastalığı kedi ve insan arasındaki ortak hastalıklardan biridir. Bartonella Hanselae adı verilen bakteri tarafından oluşur. Bu bakteri kedilerin çoğunda doğal olarak bulunur ve kedilere herhangi bir zararı yoktur. Ancak insan vücudu özellikle bağışıklığı kuvvetli değilse bu bakteriye tepki oluşturur ve rahatsızlıklar meydana gelir. 

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Kedi tırmığı etkeni bakteri olmak üzere kedinin pençe atması, ısırması ve yalaması ile insana geçer. Hastalık bulaştıktan sonra 3 gün boyunca ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı oluşturur. 

Hastada kedi ile temastan sonra rahatsızlıklar meydana geliyorsa ve gerekli kan tahlilleri ve fisiksel muayene bulguları da başka bir şüphe gerektirmiyorsa kedi tırmığı hastalığı teşhisi konur. 

Kedi ile temastan 3 gün sonraya kadar belirtiler kendini gösterebilir. Kedi tırmığı hastalığında kişide halsizlik, yüksek ateş, lenf bezlerine yakın bölgelerde şişmeler ve nodüller görülüyor ancak buna rağmen kan tahlillerinde bir anormallik ortaya konmuyorsa kedi tırmığı hastalığından şüphe edilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Bulaşıcı mıdır? 

Bu hastalık bulaşıcı değildir, sadece kedinin temas ettiği kişide ortaya çıkar. Erkeklerde ve sonbahar ve kış aylarında daha fazla oluşur. 

Kedi Tırmığı Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Kedi tırmığı hastalığında bulgular genelde 2 ile 4 ay arasında kaybolur. Bu var olan tüm şikayetlerin tamamen bitme süresidir. Hastada ateş ve halsizlik birkaç gün sürerken, lenf bezleri yakınlarında görülen şişlikler en geç 4 ay içinde normale dönmektedir. Bu sebeple çoğu insanda bir tedavi gerektirmeye bilir. 

Ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireylere antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Kişinin bağışıklığı bu hastalıkta en önemli unsurdur. YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

albayrak_enes | 03.12.2014 02:55

Merhabalar hocam dün otobüste tanımadığım biri yanlışlıkla tırnağıyla parmağımı çizdi fakat kanamadı sadece çizildi o kişide herhangi bir hastalık varsa bana da bulaşır mı ?

Tahlil.Com | 03.12.2014 03:12
Hayır bu şekilde bir hastalık bulaşmaz.
Öksürük Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir ?
Özellikle kış aylarında geçmeyen öksürük veya uzun süreli öksürük sık olarak görülen bir sağlık sorunudur
Albino Hastalığı Nedir?
Albinism ya da albino hastalığı kalıtsal bir metabolizma hastalıktır
Kuru Göz Sendromu Nedir?
Kuru göz sendromunda gözler yeterli miktarda göz yaşı üretmez
Pazartesi Sendromu
Pazartesi sendromunun oluşma nedeni, genel olarak Pazartesi günlerinin kısa süreli tatilin bitiş ve işin başlama habercisi olmasıdır
İşkolizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?
İş hayatınız tüm hayatınızı mı oluşturuyor? Öyleyse siz de işkolik olabilirsiniz
Sosyal Medya Korkusu: 'Takipçi Sayım Bu kadar Az Olmamalı!'
Sosyal medyada kişiler arası iletişimi daha rahat kuran bireyler, zaman geçtikçe hakimiyetin çoğunlukla kendilerinde olduğu sosyal medya ortamını hayatlarının merkezine alma eğilimi gösterebiliyorlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com