KORONAVİRUS (COVID-19) SALGININDA SON DURUM

24.02.2020 02:24 | Güncelleme: 24.02.2020 02:24
Dünya Sağlık Örgütü tarafından 23 Şubat 2020'de  yayınlanan son durum raporuna göre küresel olarak tanısı doğrulanmış toplam hasta sayısı 78.811 ve 2.462 kişi yaşamını yitirdi. Hastalık Çin dışında 28 ülkede rapor edildi ve Çin dışında 17 hasta yaşamını yitirdi. Rapora göre komşumuz İran’da tanısı doğrulanmış hasta sayısı 28 ve bunlardan 5’i yaşamını yitirdi.
KORONAVİRUS (COVID-19) SALGININDA SON DURUM
A

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün (23 Şubat) yayınlanan son durum raporuna göre küresel olarak tanısı doğrulanmış toplam hasta sayısı 78.811 ve 2.462 kişi yaşamını yitirdi. Hastalık Çin dışında 28 ülkede rapor edildi ve Çin dışında 17 hasta yaşamını yitirdi. Rapora göre komşumuz İran’da tanısı doğrulanmış hasta sayısı 28 ve bunlardan 5’i yaşamını yitirdi.
Koronavirus hastalığının bugünlerde ülkemizde de görülme olasılığı artmış görünüyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler dışında kişisel önlem almak da önem taşıyor.
Hastalıktan korunmak ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri şöyle:
• Akut solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerle (Ateş ve öksürüğü olanlarla) yakın temastan kaçının,
• Sık aralıklarla (sabun ve su ile) ellerinizi yıkayın, özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın,
• Çiftlik hayvanları veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçının,
• Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız erken tıbbi yardım alın ve önceki seyahat geçmişinizi sağlık uzmanınızla paylaşın,
• Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçının.
Kişisel önlemler dışında, akut solunum yolu enfeksiyonu bulguları olan kişilerin başkalarını hasta etmemek için insanlarla aralarındaki mesafeyi korumaları, öksürük ve hapşırma sırasında damlacıkların çevreye sıçramaması için tek kullanımlık mendiller ile ağızlarını ve burunlarını örtmesi ve ellerini derhal yıkaması önem taşımaktadır.
Ayrıca sağlık tesislerinde, hastanelerde, özellikle acil servislerde standart enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarının artırılması gerekmektedir.

Doku veya Kanda Hangi Durumlarda Oksijen Azlığı Görülür?
Solunum yoluyla aldığımız oksijen insan vücudu için son derece önemlidir.Özellikle dokularımız ve kanda oksijen azlığı(hipoksi) ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.Doku ve kanda…
Balgamda Kan Görülmesi Ne Anlama Gelir?
Geniz akıntısı veya enfeksiyon gelişimi sonrası balgam oluşumu sıklıkla görülür.Balgamda kan görülmesi ise hemen herkesi ciddi bir hastalık endişesi yönünden korkutur.
Covid-19 İle Hayatımıza Giren Sözcükler
Son zamanlarda dünyanın savaştığı korona virüs; daha önce hayatımızda olmayan pek çok terimi, günlük hayatımızda en çok kullanır olduğumuz kelimeler haline getirmiştir.…
Ganser (Saçmalık) Sendromu Nedir?
Ganser sendromu, saçmalık veya düzmece isimleriyle de bilinen bir hastalıktır.Çoğunlukla psikiyatri doktorları tarafından tanı ve takibi yapılmaktadır.
Şekeri Kontrol Eden Aşı Bulundu!
Şeker hastalığı, her ülkeden, milletten halkın çoğunluğunda olan bir rahatsızlıktır. Bilim adamları şeker hastalığını kontrol altına aldığı öne sürülen aşıyı bulduklarını ifade…
Mide Ülserinin Sebepleri Nelerdir?
Mide ülseri, midenin iç yüzeyini koruyan mukus tabakasının incelmesi veya tamamen kaybolması sonucunda oluşur.Mide ülserinin çeşitli sebepleri olabilir.
Sertleşme Sorunu Tedavisi Nasıl Olmaktadır?
Cinsel isteğinin olmasının yanı sıra sertleşme sorunu yaşayan pek çok erkek bulunur.
Kronik Hastalık Ne Demektir?
Dünya gündemine kabus gibi çöken korona virüs, pek çok terimi de gün yüzüne çıkarmıştır. Kronik hastalık da bu terimlerden biridir. Korona virüs,…
Menisküs Nedir?
Menisküs bir diz eklemi  hastalığıdır.Ortopedi doktorları tarafından tanı ve tadavisi yapılır.
Vücudumuzda D Vitamini Eksikliği Alzheimer Riskini Arttırır
D vitamini; bilişsel becerileri büyük oranda etkileyen değerdir.İnsanda D vitamini eksikliği bazı hastalıkları tetikleyebilir.
Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?
Sedef hastalığı; deride beyaz pullanmalar şeklinde seyreden bir deri hastalığıdır.Bulaşıcı olup olmadığı ise sıklıkla merak edilen bir konudur.
Burun Tıkanıklığı Çocuklarda Altına Kaçırma Nedeni Olabilir
Burun tıkanıklığı; tek başına bir problem gibi görünse de, birçok sorunun başlangıcıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com