Hayvandan İnsana Neden Hastalık Geçer?

11.02.2020 05:40 | Güncelleme: 09.03.2020 09:43 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Son günlerde gündeme oturan ve yerini kimselere kaptırmayan corona virüs, insanlara, akademisyenlere, sağlıkçılara da pek çok sorunun kapılarını açmıştır. İlk akla gelen sorulardan biri; domuz gribi, kuş gribi, sars virüsü ve şimdide corona virüs.. peki hayvanlarda var olan bu hastalıklar neden şimdi insanlarda yayılım gösteriyor?
Hayvandan İnsana Neden Hastalık Geçer?
A

 

Son günlerde gündeme oturan ve yerini kimselere kaptırmayan corona virüs, insanlara, akademisyenlere, sağlıkçılara da pek çok sorunun kapılarını açmıştır. İlk akla gelen sorulardan biri; domuz gribi, kuş gribi, sars virüsü ve şimdide corona virüs.. peki hayvanlarda var olan bu hastalıklar neden şimdi insanlarda yayılım gösteriyor?

Hayvanlar ve insanların bağışıklığı farklıdır.

Aynı türler dahi; farklı bağışıklık düzeyine sahiplerdir. Kişinin vücudu diğer kişilere göre; beslenme, yaşama, aktivite koşulları, genetik faktörleri normal bir soğuk algınlığında dahi farklı tepki vermekte; kimini yataklara düşürürken, kimini halsizlikle geçiştirmektedir.

Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi, bağışıklık; türler arasında da farklılık gösterir. Yani hayvanda var olan bir virüs, hayvanı hasta etmezken, insana bulaştığında onu ölümcül bir noktaya dahi sürükleyebilir.

İnsanların da hayvanların da yaşam koşulları değişiyor.

Küresel ısınmadan uzmanlar gittikçe daha sık bahsetmeye başlarlar. İşte küresel ısınmanın bir sonucu ile daha karşı karşıyayız. Üretimin azaldığı, tüketimin arttığı dünyamızda bu hastalıklar, ne yazık ki artık kaynakların tükendiğine işaret ediyor. Peki geçmişten günümüze ne değişti?

Önceden köy hayatı yaygındı ve insanlar besinlerini doğal yollarla üretirken, bir yandan doğal seleksiyon devam eder ve doğal denge olması gerektiği gibi korunurdur. Ancak yaşam koşulları, imkan çokluğu, konfor düşkünlüğü gibi pek çok sebeple artık köyler terk edilmekte ve yerini şehir yaşamına devretmektedir. Tabii şehirlerin bu yükü kaldıramaması neticesinde, şehirler alan olarak genişlemekte ve köy, orman alanlarına dahil olmaktadır. Bu durumda hayvanlar da yaşam alanı sıkıntısı çekmekte ve insanların yaşadığı alanlara girmektedir. Üstelik hayvanlar için de, ormanda yiyecek aramak yerine, şehir yaşamında çöplerden, atıklardan kısacası yeri belli ve zahmetsiz yiyeceklerden beslenmek çok daha kolay olmaktadır. Yani sadece insanlar değil, artık hayvanlar da şehirleşmektedir.

Ayrıca geçmişte üretim çok daha fazlaydı ve herkesin üretimi kendine yetiyordu. Ancak üretimin azalması, nüfusun artması, artık beslenme yollu para kazanmanın revaçta olduğu bu dönemde; alternatif yiyecekler de insanların dikkatini çekmektedir. Bu sebeple önceden tüketilmeyen hayvan kaynaklı besinler, artık yiyecek olarak önümüze gelmektedir. Ayrıca bu iş çoğu zaman gayri meşru şekilde yapıldığından, gerekli sağlık incelemelerinden geçmemekte ve hastalık unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kemik İliği Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Kemik iliği; kan hücrelerinin, insanın hayatı boyunca üretildiği yerdir. Kemik iliği, kök hücre bakımından zengindir. Yani üretilen her kan hücresi, farklılaşma ve ihtiyaç olan organa gönderilerek bu…
Bebeklerde Tortikolis Nedenleri
Tortikolis veya boyun eğriliği bebekler arasında yaygın bir hastalıktır.Bebeklerde de görülebilen bir hastalıktır.
Hipotiroidi Nedir?
Hipotiroidi bir tiroid bezi işlev bozukluğudur.Tiroid bezinin normal fonksiyonlarını yerine getirmeyip normalden az çalışması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır.Temel sebebi bağışıklık sistemindeki…
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com