Hayvandan İnsana Neden Hastalık Geçer?

11.02.2020 05:40 | Güncelleme: 09.03.2020 09:43 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Son günlerde gündeme oturan ve yerini kimselere kaptırmayan corona virüs, insanlara, akademisyenlere, sağlıkçılara da pek çok sorunun kapılarını açmıştır. İlk akla gelen sorulardan biri; domuz gribi, kuş gribi, sars virüsü ve şimdide corona virüs.. peki hayvanlarda var olan bu hastalıklar neden şimdi insanlarda yayılım gösteriyor?
Hayvandan İnsana Neden Hastalık Geçer?
A

 

Son günlerde gündeme oturan ve yerini kimselere kaptırmayan corona virüs, insanlara, akademisyenlere, sağlıkçılara da pek çok sorunun kapılarını açmıştır. İlk akla gelen sorulardan biri; domuz gribi, kuş gribi, sars virüsü ve şimdide corona virüs.. peki hayvanlarda var olan bu hastalıklar neden şimdi insanlarda yayılım gösteriyor?

Hayvanlar ve insanların bağışıklığı farklıdır.

Aynı türler dahi; farklı bağışıklık düzeyine sahiplerdir. Kişinin vücudu diğer kişilere göre; beslenme, yaşama, aktivite koşulları, genetik faktörleri normal bir soğuk algınlığında dahi farklı tepki vermekte; kimini yataklara düşürürken, kimini halsizlikle geçiştirmektedir.

Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi, bağışıklık; türler arasında da farklılık gösterir. Yani hayvanda var olan bir virüs, hayvanı hasta etmezken, insana bulaştığında onu ölümcül bir noktaya dahi sürükleyebilir.

İnsanların da hayvanların da yaşam koşulları değişiyor.

Küresel ısınmadan uzmanlar gittikçe daha sık bahsetmeye başlarlar. İşte küresel ısınmanın bir sonucu ile daha karşı karşıyayız. Üretimin azaldığı, tüketimin arttığı dünyamızda bu hastalıklar, ne yazık ki artık kaynakların tükendiğine işaret ediyor. Peki geçmişten günümüze ne değişti?

Önceden köy hayatı yaygındı ve insanlar besinlerini doğal yollarla üretirken, bir yandan doğal seleksiyon devam eder ve doğal denge olması gerektiği gibi korunurdur. Ancak yaşam koşulları, imkan çokluğu, konfor düşkünlüğü gibi pek çok sebeple artık köyler terk edilmekte ve yerini şehir yaşamına devretmektedir. Tabii şehirlerin bu yükü kaldıramaması neticesinde, şehirler alan olarak genişlemekte ve köy, orman alanlarına dahil olmaktadır. Bu durumda hayvanlar da yaşam alanı sıkıntısı çekmekte ve insanların yaşadığı alanlara girmektedir. Üstelik hayvanlar için de, ormanda yiyecek aramak yerine, şehir yaşamında çöplerden, atıklardan kısacası yeri belli ve zahmetsiz yiyeceklerden beslenmek çok daha kolay olmaktadır. Yani sadece insanlar değil, artık hayvanlar da şehirleşmektedir.

Ayrıca geçmişte üretim çok daha fazlaydı ve herkesin üretimi kendine yetiyordu. Ancak üretimin azalması, nüfusun artması, artık beslenme yollu para kazanmanın revaçta olduğu bu dönemde; alternatif yiyecekler de insanların dikkatini çekmektedir. Bu sebeple önceden tüketilmeyen hayvan kaynaklı besinler, artık yiyecek olarak önümüze gelmektedir. Ayrıca bu iş çoğu zaman gayri meşru şekilde yapıldığından, gerekli sağlık incelemelerinden geçmemekte ve hastalık unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Akraba Evliliklerinde Genetik Hastalıklar Neden Fazladır?
Genetik, çok geniş kapsamlı bir konudur
Şekersiz Diyabet (Diyabetes İnsipidus) Nedir ve Kimlerde Görülür?
Şekersiz diyabet, aşırı su içmeye rağmen çok susama ve çok idrara çıkma belirtisiyle ortaya çıkan bir hastalıktır
Tavuk Karası ( Retinitis Pigmentosa ) Hastalığı Nedir ?
Bu hastalık genetik bir göz  hastalığıdır
Diş Eti Çekilmesi ve Nedenleri
Diş etinin sağlıklı olması,dişlerin sağlığının korunmasında son derece önemlidir
Munchausen Sendromu Nedir?
Munchausen sendromu ismini, Rus-Osmanlı savaşındaki anılarını abartılı şekilde anlatan Alman baron Karl Fredrich von Münchausen tarafından almıştır
HIV + Kişilerde Görülen Belirtiler Nelerdir?
HIV, kişide AIDS olarak kısaltılan ve insan bağışık sistemi yetersizliği olarak isimlendirilen hastalığın olumuna neden olan etken virüstür
Terleme Nedir? Hangi Terleme Zararlıdır?
Terleme, özellikle yaz aylarında karşılaşılan bir durumdur
Geçici Saç Dökülmesi (Alopecia areata ) ve Nedenleri
Hayatın herhangi bir döneminde görülebilen geçici saç kaybı, genellikle alopecia areata olarak bilinen bir hastalık sonucu gözlenmektedir
Reflüyü Hafife Almayın!
Reflü günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir
Diyabet Hastaları Meyve Tüketirken Dikkat!
Her tedavi; sağlıklı bir beslenmeyle tamamlandığında faydalı olabilir
Vajinal Mantar Bulaşıcıdır
Vajinal mantar; özellikle kaşıntı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır, doktor kontrolü gerektirir
Migren, Kas Ağrısından Oluyorsa
Migren; çok çeşitli etkenlerin birleşimiyle olan bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com