Aşılama Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Yayın Tarihi : 2018/03/20 10:20 • Güncelleme Tarihi : 2023/11/10 12:28 • Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu

İnfertilite yani kısırlık; herhangi bir sebeple spermin yumurtayı dölleyememesi ve bireylerin bebek dünyaya getirememesi durumundur.

Aşılama Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Aşılama yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılan ve başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. Uzun süre düzenli cinsel birliktelik yaşansa dahi hamileliğin oluşmaması halinde oluşan bir durumdur. Gelişen teknolojiyle oldukça acısız olan bu yöntemin uygulanması için aranan ilk şart sağlıklı yumurta üretiminin var olmasıdır. 

Aşılama Yöntemiyle Gebelik Nasıl Sağlanır?

İnfertilite yani kısırlık; herhangi bir sebeple spermin yumurtayı dölleyememesi ve bireylerin bebek dünyaya getirememesi durumundur. Bunun pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları; spermin yeteri sayıda üretilememesi, spermin yeterince hareketliliğe sahip olmaması, spermin yumurta döllemeye yetecek kadar kaliteli olmaması, yumurtanın olgunlaşması için yeterince hormon salgılanamamasına bağlı olarak yumurta gelişmemesi, yumurtaya spermin ulaşması için geçmesi gereken yolun tıkalı olması, yumurtayı olgunlaştıracak hormonların vücutta olmasına rağmen üreme hücrelerinin bu hormonu tanımaması veya yumurta ve spermde hiçbir problem olmamasına rağmen döllenmenin gerçekleşmemesidir.

Bunların her birinde uygulanacak tedavi yöntemleri vardır. Suni hormonlar, tıkalı kanalların açılması için girişimsel müdahaleler veya laboratuvar şartlarında yumurta ve spermi bir araya getirmek gibi. İşte aşılama; olgunlaşan yumurtaya, spermi müdahale ile vermek demektir. Erkekten alınan sperm örneği içinde en hareketli, en olgun, en kaliteli sperm seçilir ve kadının olgunlaşmış yumurtasına enjekte edilir. Bu sayede partner olan eşlerin yumurta ve spermi , doğal yollardan değil de, dışarıdan yardımla birleştirilmiş olur.

Bu yöntem kesinlikle sağlıklı ve verimli bir yöntemdir. Yapay değil, doğal bir çocuk sahibi olma yöntemidir. Ayrıca oldukça kolay ve maliyeti düşük bir yöntemdir. Dolayısıyla infertilite oranını ciddi anlamda düşüren ve bireylerin bebek sahibi olmasını kolaylaştıran bir yoldur.

Kaliteli Spem Nedir?

Bir spermin kalitesini, yumurtayı dölleme kapasitesi ortaya koyar. Bir erkekte bir ereksiyonda binlerce sperm sentezlenir. Bu spermlerin sadece bir tanesi yumurtayı döller. Dölleyecek sperm kalitesini yumurtaya giden yolda ortaya koyar. Spermlerin çoğu ya yumurtaya ulaşamaz, yada yeterince hızlı olmadığı için vaktinde yumurtayı bulamaz. Dolayısıyla dölleyen sperm tüm yarışları kazanmış en kaliteli spermdir.

Aşılama için seçilecek spermin bu kalitede olması beklenir ve buna göre seçim yapılır. Bu da gebelik ihtimalini artıran en önemli unsur haline gelir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?