Anti Gliadin IgG ve IgA Testi (AGA) Nedir?

13.05.2020 03:03 | Güncelleme: 14.05.2020 04:43
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi gluten enteropatisi (Çölyak hastalığı) hastalığı tanısında kullanılan testlerdir.Bu testler kısaca AGA testi olarak da isimlendirilir.
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi (AGA) Nedir?
A

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi(AGA Testi)

Anti Gliadin IgG ve IgA Testleri glutene duyarlı enteropati (çölyak hastalığı) tanısında kullanılan antikor testleridir.Bu testler serolojik yöntemle uygulanan kan testleridir.
Çölyak hastalığında besinlerle aldığımız gluten ve gliadin gibi maddelere karşı insan vücudu otoantikorlar üretir. Bu hastalıkta tipik olarak görülen bu otoantikorların varlığını Anti Gliadin IgG ve IgA testleri ile ortaya koyabiliriz.
Çölyak hastalığı diğer adıyla da gluten enteropatisi veya glutene duyatlı enteropati hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız...
Anti Gliadin IgG ve IgA Testleri damardan alınan kan örneğinden çalışılmaktadır.Bu testlerin pozitif olması kişide Çölyak hastalığı olduğu yönünde bilgi vermektedir.Ancak kesin Çölyak hastalığı tamısı endoskopi sonrası incebarsaklardan alınan biyopsi örneği ile koyulmaktadır.
Anti Gliadin IgA testi özellikle hastalıktan şüphelenilen 2 yaş altı çocukların (semptomları olan) klinik tanısında değerlidir.

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi Normal Değerleri:

Anti Gliadin IgG – IgA referans aralığı testin çalışıldığı laboratuvar ve kullanılan laboratuvar kitine göre küçük farklılıklar gösterebilir.Bu konuda laboratuvar test sonucunda verilen referans değerleri dikkate alınmalıdır.
Ancak genel bir bilgi olarak:

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi değerlerinin 10 ünitenin üstünde olmas (11 ve üstü değerler)ı testin pozitif olduğunu düşündürür.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Troponin Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
Troponin kalp veya iskelet kasında bulunan bir proteindir. Troponin kalp krizi veya kalp dokusunda bir zedelenme sonrasında kandaki konsantrasyonu hızla artan bir maddedir.Troponinin kanda normalden fazla…
LDL Kolesterol Nedir?
LDL kolesterol genel olarak kötü kolesterol olarak bilinir.
Koryon Villus Biyopsisi (CVS) Nedir?
Riski gebeliklerde kromozomal anomali yönünden değerlendirilen yapılan tarama testleri ve ultrason muayenesiyle de ileri tetkik gerektiren hastalara yapılan bir tahlil yöntemidir.
İdrar tahlilinde kristal görünürse ne anlama gelir?
Normal ve sağlıklı durumlarda idrarda kristal görülmez ya da çok az görülür.İdrar tahlilinde kristal görülmesinin rapor edilmesi durumunda bu sonuç doktora…
Meme Kanserinde Erken Tanı Yöntemleri Nelerdir?
Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür.Meme kanserinin erkenden teşhis edilmesi kanser tedavisinde önemli avantajlar yaratmaktadır. Meme kanserinin erken tanısında…
Kan Tahlili Nedir? Doktorlar Hangi Kan Tahlillerini En Çok İster?
Kan tahlili hasta muayenesi sonrası hekimlerin başvurduğu vazgeçilmez tahlillerin genel adıdır.Doktorların en çok istediği tahliller ve bu tahlillerin kullanıldığı sağlık sorunları hakkında…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com