Anti Gliadin IgG ve IgA Testi (AGA) Nedir?

13.05.2020 03:03 | Güncelleme: 14.05.2020 04:43
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi gluten enteropatisi (Çölyak hastalığı) hastalığı tanısında kullanılan testlerdir.Bu testler kısaca AGA testi olarak da isimlendirilir.
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi (AGA) Nedir?
A

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi(AGA Testi)

Anti Gliadin IgG ve IgA Testleri glutene duyarlı enteropati (çölyak hastalığı) tanısında kullanılan antikor testleridir.Bu testler serolojik yöntemle uygulanan kan testleridir.
Çölyak hastalığında besinlerle aldığımız gluten ve gliadin gibi maddelere karşı insan vücudu otoantikorlar üretir. Bu hastalıkta tipik olarak görülen bu otoantikorların varlığını Anti Gliadin IgG ve IgA testleri ile ortaya koyabiliriz.
Çölyak hastalığı diğer adıyla da gluten enteropatisi veya glutene duyatlı enteropati hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız...
Anti Gliadin IgG ve IgA Testleri damardan alınan kan örneğinden çalışılmaktadır.Bu testlerin pozitif olması kişide Çölyak hastalığı olduğu yönünde bilgi vermektedir.Ancak kesin Çölyak hastalığı tamısı endoskopi sonrası incebarsaklardan alınan biyopsi örneği ile koyulmaktadır.
Anti Gliadin IgA testi özellikle hastalıktan şüphelenilen 2 yaş altı çocukların (semptomları olan) klinik tanısında değerlidir.

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi Normal Değerleri:

Anti Gliadin IgG – IgA referans aralığı testin çalışıldığı laboratuvar ve kullanılan laboratuvar kitine göre küçük farklılıklar gösterebilir.Bu konuda laboratuvar test sonucunda verilen referans değerleri dikkate alınmalıdır.
Ancak genel bir bilgi olarak:

Anti Gliadin IgG ve IgA Testi değerlerinin 10 ünitenin üstünde olmas (11 ve üstü değerler)ı testin pozitif olduğunu düşündürür.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Rahim Ağzı Film Yöntemi Nedir?
Rahim ağzı film yöntemi, uygun gereçlerle rahim bölgesi ve tüplerin röntgen ile görüntülenmesi prensibine dayanır.
Çocuklarda Katarakt Testi
Katarakt; daha çok ileri yaşlarda görülebilen bir göz problemidir.Ancak çocuklarda da doğuştan katarakt nadir de olsa olabilmektedir.
Ovulasyon (Yumurtlama ) Tespiti Hangi Yollarla Yapılır?
Ovulasyon ve yumurtlama testleri kadının gebe kalmak için uygun zaman tespitinde kullanılan tahlillerdir.
Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?
Gebelik testleri kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere iki çeşittir. Gebelik testlerinde kandaki veya idrardaki HCG hormonunun miktarına bakılarak gebelik belirlenir. Ayrıca…
ACT Testi Nedir?
ACT (Etkinleştirilmiş Pıhtılaşma Zamanı) tahlili Kalp-akciğer baypası, koroner anjiyoplasti ve diyaliz sırasında heparin ve diğer anti koagülanların izlenmesi için test yapılır.
ELİSA Testleri ve ELİSA Yöntemi
ELİSA testleri denince bir çoğumuzun aklına öncelikle AİDS (HIV) enfeksiyonu tanısında kullanılan testler gelir.Oysa ELİSA yöntemi ile başta Hepatit, Kızamıkçık, Kızamık, Herpes…
Yaşlılıkta Sağlık Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?
Yaşlılık dönemimde en sık görülen rahatsızlıklar; hipertansiyon, osteoporoz, konstipasyon, romatizmal hastalıklar ve diabettir.
Portör Testleri Nedir? Kimlere Portör Muayenesi Yapılır?
Gıda sektörü çalışanları ile kreş ve yuvalarda görevli olanlarda portör testlerinin yapılması sıklıkla başvurulan bir tarama yöntemidir.
Akciğer Kanseri Teşhisinde Nefes Uygulaması
Nefesteki uçucu organik bileşikler incelenerek, akciğer kanserleri teşhisinde değerli bilgiler elde edilebiliyor.
HDV RNA Tahlili Nedir?
HDV RNA tahlili bir PCR testidir. Hepatit D (Delta hepatiti) tanısında kullanılan son derece güvenilir ve duyarlı bir tahlildir.
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve App Store Platformlarında
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve Apple Store platformlarında yayına başladı.Aşağıda verdiğimiz linklerden bu uygulamaları indirerek Covid 19 pandemisine karşı digital bir önlem alabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com