Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?

25.10.2017 12:10 | Güncelleme: 29.10.2018 09:47 | Yazar: Uzm .Dr. Oğuz Alp Gürbüz
Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve  tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır. Laboratuvar tahlil sonuçlarının en doğru ve sağlıklı şekilde yorumlanması için bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?
A

Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve   tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır.
Yapılacak test için süreç, örneğin alınmasından sonucun rapor edilmesine kadar birçok basamağı içerir ve bu basamakların hepsi kendi içinde ayrı bir öneme sahiptir.
Bu basamaklardan ilki olan preanalitik (analiz öncesi) dönem, örneğin alınmasından laboratuvara ulaşıp analiz edilmesine kadar geçen sürede yapılan hataları kapsar.
Bu unsurlar  fiziksel olan yaş, diyet, gebelik, sigara kullanımı gibi faktörler olabileceği gibi, örnekle ilgili yetersiz ya da fazla kan alımı, yanlış tüpe kan alımı, kanın antikoagülanla (pıhtılaşmayı engelleyici faktör) iyi karışmaması ve örneğin laboratuvara zamanında ve uygun koşullarda ulaşmaması gibi nedenler de  olabilir.
Analiz öncesi dönem bir laboratuvarın en az kontrol edebildiği dönem olduğu için daha çok  risk taşımaktadır.
Analiz öncesi dönem tüm sağlık personelini de ilgilendirdiği için laboratuvarların örnek kabul ve red kriterleri listesi olmalı ve bu liste tüm hastane çalışanları ile paylaşılmalıdır.
 Analitik hatalar dediğimiz ikinci grupta ise, hastanın kendisinden kaynaklanan lipemi, sarılık, lökosit sayısının yüksek olması gibi durumlar nedeniyle yanlış kan sayımı sonuçları ortaya çıkabilir.
Cihazla ilgili hatalar da analitik hatalar arasında yer almaktadır. Bu hataları önlemek için kan, lipemi ve hemoliz açısından gözle incelenmeli, pıhtı açısından kontrol edilmeli ve anormal sonuçlar ortaya çıktığında, örnekte tekrar pıhtı ve hemoliz kontrolü yapılmalıdır.
Laboratuvarda kullanılan  cihazların iç ve dış kalite kontrol örnekleri ile kontrolü yapılmalıdır.
 Postanalitik süreç ise (analiz sonrası), sonuçların rapor edilmesi sürecinde yaşanılan hataları kapsamaktadır. Aslında laboratuvar sonuçlarında hatadan bahsederken amacımız doğru sonuca ulaşmaktır.
Doğru sonuca ulaşmak bu basamakların doğru olarak yerine getirilmesi ile mümkündür. Bir hasta olarak bu süreçleri kontrol etmek mümkün olamayabilir, fakat günümüzde kalite iyileştirme çalışmaları ile sıfır hata ulaşılmak istenen noktadır. Bu aşamada akredite olmuş ve kalite belgesi olan laboratuvarlar hata oranları düşük güvenilir laboratuvarlar olarak değerlendirilebilir.

YORUMLAR

mavisim_benim_41 | 16.05.2014 06:10

Ben hemşireyim. burnumdan alınan sürüntü örneğinde mrsa saptandı. ve bana enfeksiyon hemşiresi 2X1 bactroban kullanmamı söyledi. kan tahlili vermem grekip gerekmediğini sordum ama gerekmediğini tedavinin 5 gün boyunca bactroban olduğunu ve geçeceğini söyledi. sizce geçer mi?

Tahlil.Com | 16.05.2014 06:21
Bizce ilaç kullanmanıza da gerek yok bu yönde.Bir doktora danışmanızda ve onun önerisine göre ilaö kullanmanızda yarar var.Zaten sizin için sağlık yönünden bir sorun yok.Burunda üreyen bu mikroorganizma çalıştığınız hastanedeki hastalar için bir tehdit sorunu olabilir.Sizin sağlığınıza zarar vermez, merak etmeyin.
| 13.08.2011 05:06

eşim 22 haftalık hamile... özel bir laboratuvar da idara kültür yatırdık 3 gün sonra bize eşimde 100.000 kolonin üzerinde Mrsa bakterisi bulunduğu çok acil olarak hastaneye başvurmaları söylendi. hemen fakülteye gittik. orada görüştüğümüz doktor söz konusu tahlil sonucun doğru olmasının mümkün olmadığını söyledi ve yeniden örnek verildi yapılan ilk incelemede eşimde her hangi bir bakteri ve enfeksiyona rastlanmadı. merak ettiğim konu böyle bir hatalı tahlil mümkün mü? birde bu gibi durumlarda hasta olarak nerelere başvurup şikayetimizi ve mağduriyetimiz bildirebiliriz.

Tahlil.Com | 15.08.2011 12:21
Bence de ikinci doktorun söyledikleri daha mantıklı.Ama daha kolayı güvendiğiniz bir laboratuvarda idrar kültürü testini tekrar ettirmeniz
| 14.05.2011 01:04

İyi günler.yaşım 34,bayanım.
troid testleri yaptırmıştım sonuçlar şöyle.
TSH = 1,95 ; 0,27-4,2 referans aralığı
Serbest T4 =12,8 12-22 referans aralığı

Anti TPO 32,4 20 pozitif
Anti Tiroglobulin Antikor <2,10 0-103 referans aralığı

Sorum ise bir sorun var mı,bu sonuçlar hasımato hastalığını gösterir mi?daha sonra tekrar tetkik yaptırmak gerekir mi?
Saygılar,teşekkürler

Tahlil.Com | 15.05.2011 11:29
Anti TPO pozitifliği oto immün tiroid hastalıklarında pozitif çıkar.Hashimato da bunlardan biridir.Ancak kesin tanıyı endokrinoloji uzmanı tüm tetkiklerinizi inceleyerek koyacaktır
| 11.03.2011 04:50

salam

bu lar inhibin A kite de DSL markasinda
suanda bular dan var me ya yox?
para rase kach?
lotfan ayire hormon kit larin para larin va hasatana da eshladix vasaelen para se agar olsada yolar mesiniz?
iran tabriz danesh tashkhish azar teb co.
0098411 5531453 phon & fax

Tahlil.Com | 11.03.2011 09:41
Sanırım yurt dışından yazıyorsunuz.Yazdıklarınızı anlamamız mümkün değil
Kılkurdu Tanısında Selofan Bant Testi Nedir?
Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) genel olarak anüste kaşıntıyla kendini gösteren özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülebilen yaygın bağırsak parazitidir.
Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde de parazit olasılığı akla gelmelidir.Bu durum da bazı tahlillere gerek…
Yaşlılık ve Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Sağlıklı bir yaşlılık için genel tıbbi kontrol ve tahlillerin de düzenli olarak yapılması gerekir.Yaşlılıkta yapılması önerilen tahlillerle ilgili…
ASCUS Nedir? Smear Sonucunda ASCUS Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?
Servikal smear testi sonrası bazı tahlil sonuçlarında ASCUS sonucu çıkmaktadır.Jinekolojik muayene sonrası yapılan smear sonucunda ASCUS çıkması durumunda hastayı neler beklediği…
Kolposkopi Nedir? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
Kolposkopi ile kadınlarda genital organlar (Serviks, vagina , vulva)  ışık veren bir cihaz olan kolposkop aracılığı ile büyütülerek görüntülenir. Uzman hekimlerce,…
HIV RIBA Testi Nedir?
HIV enfeksiyonunun teşhisi genellikle serolojik yöntemler kullanılarak belirlenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com