FSH Hormonu

22.08.2016 11:12 | Güncelleme: 08.05.2020 08:48 | Yazar: Dr. Cem Argun
Kadınsal bir hormon olan FSH hipofiz bezinden salgılanır. Kadın hormon hastalıklarının araştırılmasında doktorlarca sık olarak istenen bir hormon tahlilidir.
FSH Hormonu
A

FSH Hormonu Nedir?

Kadınsal bir hormon olan bu hormon hipofiz bezinden salgılanır.Folikül uyarıcı hormon olarak isimlendirilir.FSH hormonu yumurtaların gelişiminde görevlidir.Yumurtaların büyümesini sağlar daha sonra bu  yumurtalar çatlayarak yumurtlama olayını gerçekleştirir.Bu yüzden kısırlık ve adet düzensizliği gibi durumlarda bu hormonun ölçülmesi önemlidir.Adetin 3.günü  kan tahlili yapılarak belirlenir.

Yaş ilerledikçe yumurta sayısı azalır ve bu durum FSH hormonunun yükselmesine sebep olur.Özellikle 35 yaş üstü bayanlarda FSH değerinde zamanla yükseliş başlar.

FSH Hormon Testi Normal Değerleri:

Referans Aralığı:
  0-6 Ay:        1,00-4,00 mIU/ml 
  7 Ay-12 yaş  0,20-3,00 mIU/ml
  13-15 yaş    1,00-8,00 mIU/ml 
  16-50 yaş    2,00-10,00 mIU/ml
  51-60 yaş    20,00-140,00 mIU/ml 
  60 yaş üstü  30,00-118,00  mIU/ml 

FSH Hormon Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

FSH değerinde ki yükseklikler hamilelik ihtimalini düşürmektedir.Düşük yumurta rezervi sebebiyle yükselen FSH değerinin ilaç ve besinlerle düşürmek mümkün değildir bu yüzden zaman kaybetmeden hamilelik için tedavi görmek doğru olacaktır. 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
Boşalma Sonrası Tahlilde Sperm Çıkar mı?
Boşalma; erkeğin spermini cinsel ilişki veya uyarılma sürecinde orgazm sonrası vücut dışına atmasıdır.
Kalsitonin Testi Neden Yapılır?
Kalsitonin testi meduller tiroit kanseri veya endokrin neoplazi tip 2 riski taşıyan kişilerde uygulanır.Bu tahlil genellikle endokrinoloji ve genel cerrahi uzmanlarınca istenmektedir.
Batı Nil Virüsü (BNV)Nedir? Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Nasıldır? Korunma Önlemleri Nedir?
Batı Nil Virüsü enfeksiyonu 2018 yılında bir çok Avrupa ülkesinde görülmüştür.Ülkemizde de Batı Nil Virüsü vakalarına rastlanılmaktadır.Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun nasıl bulaştığı ve belirtileri…
Tahlillerin Normal Değerleri ve Kullanımları
Tanı amaçlı kullanılan yüzlerce tahlilin alfabetik sıraya göre normal değerleri, tahlillerin kullanım yerleri, hangi durumlarda yükselip hangi durumlarda düştüğü konusunda bilgileri Tahlil Sözlüğü bölümümüzde…
Normal şekilli sperm yüzdesine göre gebelik oranı ve ihtimali nedir?
Çocuğu olmayan çiftler için yapılması gereken ve sonucu merakla beklenen testlerden biri de sperm testidir. Erkeklerde sperm hücresinin şeklinin normal olup olmaması da üreme fonksiyonlarının yerine getirilmesinde…
Metanefrin ve Normetanefrin Testleri
Hipertansiyonla seyreden ve Feokromositoma olarak bilinen hastalığın tanısında kullanılan testlerdir. Bu testlerin yapılıp değerlendirilmesi için hastadan idrar örneği alınmalıdır.
ENA Testleri Neleri İçerir? Hangi Hastalık Tanılarında İstenir?
ENA; Extractable nükleer antijeni antikorları anlamına gelen bir tahlildir. Genel olarak bağışıklık sistemini ilgilendiren otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan tahlillerden biridir.
Beta Hcg Kaç Olursa Hamile Olunur?
Beta HCG testi hamilelik tanısında kullanılan en önemli kan testidir.
Fekal Transferritin Testi Nedir?
Fekal transferritin; gaitada gizli kan testi ile beraber kullanılan bir tahlildir. Genellikle gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanları tarafından istenen bir tahlildir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com