Migrenin Tedavisi Var

Yayın Tarihi : 2018/06/11 10:17 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/11 10:17 •
Migren, baş bölgesinde bulunan bazı kasların, damarlarısıkıştırıp baskı yapması neticesinde kişide şiddetli baş ağrısı oluşturan birhastalıktır
Migrenin Tedavisi Var

Migren, baş bölgesinde bulunan bazı kasların, damarlarısıkıştırıp baskı yapması neticesinde kişide şiddetli baş ağrısı oluşturan birhastalıktır.Hen 10 kişiden birinde migren görülmektedir.Kadınlarda daha sık görülmektedir.
Migrene bağlı baş ağrısı şiddetiyle hasta kişilerin yaşam kalitelerinde ciddi oranda bozulma gözlemlenir.

Migren ağrısı henüz gelmeden belirtileri gelmektedir. Bu sayedenormal baş ağrısından ayırt edilebilir. Bu belirtiler; başta sızı şeklindeuyuşma, yüzde uyuşma hissi, ses, koku, ışık hassasiyeti,ve ruh halideğişkenliğidir.

Migren hastalarının sayısı ise, hiç azımsanacak rakamlardadeğildir. Hal böyle iken, hastalarda çare arayışındadır. Bu zamana kadar buhastalığın bir çözümü olmadığı düşüncesi vardı. Ancak ABD ve İngiltere'den sonraülkemizde de kabul edilen iyileştirme yöntemleri vardır. Fakat maliyeti çokyüksek olduğundan henüz yaygınlaşmamıştır.
Bu yöntemler klasik ve ilaçla uygulanan migren tedavilerine yanıt vermeyen hastalar için gündeme gelmektedir.

Bu yöntemlerden ilki,botokstur. Şakaklar, ense ve alınbölgesini kapsayan botokslar, damarların ani kasılıp gevşemesini engelleyerek migreniengeller. Ancak bunun etkisi  6 aya kadar etkilidir. Sonrasında tekrarlamakgerekir.

Daha kalıcı yöntem ise, cerrahi müdahaledir. Bu ameliyatta,migrene sebep olan baskıcı kaslar alınır ve migren tamamen giderilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?