Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?

25.03.2019 10:40 | Güncelleme: 21.03.2020 12:17 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
A

Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.

Miyom neden olur?

Miyomun sebebi henüz bilinmese de, genetik yatkınlık önemli unsurlardan biridir. Anne ve ananede bulunan miyom, sonraki nesile de aktarılabilir. Miyom, östrojenin etkisiyle sayısı artan veya büyüyen hücrelerdir. Yani; östrojen içerikli tedavilerde ve gebelik gibi östrojeni doğal olarak artıran hormonal süreçlerde de miyomlar büyüyebilir.

Bu sebeple denebilir ki; menopoz döneminde östrojen seviyesi azaldığından miyomlar küçülerek kaybolur.

Miyomun sebep olduğu klinik durumlar nelerdir?

Topluma oranla bakıldığında her 4 kadından 1’inde miyom bulunur. Miyomun durumuna, konumuna, büyüklüğüne göre değişen hasta şikayetleri vardır. Bazı miyomlar hiç ağrı yapmaz, bu miyomlar rutin bir kadın doğum muayenesinde, ultrason görüntüsü ile bulunabilir.

Bazı miyomlar; karında ağrı ve şişlik hissi, ilişki esnasında ağrı olarak kendini belli eder. Bazı miyomlar ise; bulunuş yeri itibariyle gebeliğe engel olur. Bu miyomlar, bebeğin tutunması gereken bölgede olur. Burayı kapladığı için bebek tutunamaz ve gebelik gerçekleşemez. Ancak uygun yöntemle, rahime zarar verilmeden alındığında ve doğru tedavi süreci sağlandığında gebelik sağlanabilir.

Miyom nasıl alınır?

Miyomun alınış tarzı da yine hastanın şikayetlerine, miyomun konumuna ve durumuna göre değişir.

Miyom rahim iç duvarındaysa, buna submuköz denir. Vajinadan içeri girilerek, histeroskopi yöntemiyle, herhangi bir kesi olmadan alınır. Hastanın iyileşmesi çok kolay olur ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bir süreçtir.

Miyom rahim dış duvarında veya kas duvarının içinde bulunuyorsa bunlara, intramural ve subseröz denir. Kapalı cerrahi yöntemi yani laparoskopi yöntemi ile miyomlar çıkarılır. Bu operasyonda çok küçük kesiler uygulanır. Kesilerin küçük olması sayesinde iyileşme süreci hızlıdır ve estetik olarak da hastayı rahatsız eden büyük izler kalmamaktadır. Bir gece hastanede dinlenmeyi gerektirir ancak büyük ağrı ve acılar söz konusu değildir.

Çocuklarda Sıkça Rastlanılan Sorun: Burun Tıkanıklığı
İnsan dağlığı için en önemli organlardan biridir burun
Neden Çift Görürüz?
Gözdeki sinir ve adalelerde meydana gelen bazı sorunlar sebebiyle görüntü bazen tek bir noktada odaklanamaz
Aşırı Empati Sendromu Nedir?
Empati, kişinin bir durum karşısında o durumu yaşamadan diğer kişinin yerine kendisini koyarak o ruh hali ve durumu anlama yetisidir
Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Başta bulunan ve burun çevresini saran sinüslerin iltihaplanması sonucunda boşlukların tıkanmasından dolayı hissedilen hastalık sinüzit olarak adlandırılmaktadır
Gebelikte Demir Azlığı Bebek ve Gebelik İçin Tehlikeli midir?
Hamilelerde gebelikte demir ihtiyacı %50’ye varan oranda  artmaktadır
Astım Nedir?
Havayı solunduğunda, havanın akciğere iletilmesini bronş adı verilen yapılar sağlamaktadır
Hepatit C Hastalığının Kuluçka Süresi Nedir?
Hepatit C virüsü kan yolu ile en sık bulaşıp Hepatit C enfeksiyonuna yol açar
Hamilelikte Hipotiroidi Gebeliği Nasıl Etkiler?
Hamilelikte rastlanan en yaygın tiroid bozukluğu hipotiroidizm bir tiroid hormonu eksikliğidir
Sjögren Sendromu Nedir?
Gözlerde ve ağızda belirgin ve geçmeyen kurulukla kendisini gösteren bir tip bağışıklık hastalığıdır
Proteus sendromu Nedir?
Proteus sendromu, oldukça nadir olarak görülen bir gelişim bozukluğu hastalıktır
Arteroskleroz: Damar Serliği Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Çoğunlukla ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan arteroskleroz, temiz kan dolaşımından sorumlu atardamarların sertleşmesi durumudur
Saethre-Chotzen Sendromu Nedir?
Doğum öncesi veya doğum sonrasında vaktinden önce kafatası kemiklerinin kaynaşmasına neden olan Saethre-Chotzen sendromu, yaklaşık olarak 50
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com