Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?

25.03.2019 10:40 | Güncelleme: 21.03.2020 12:17 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
A

Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.

Miyom neden olur?

Miyomun sebebi henüz bilinmese de, genetik yatkınlık önemli unsurlardan biridir. Anne ve ananede bulunan miyom, sonraki nesile de aktarılabilir. Miyom, östrojenin etkisiyle sayısı artan veya büyüyen hücrelerdir. Yani; östrojen içerikli tedavilerde ve gebelik gibi östrojeni doğal olarak artıran hormonal süreçlerde de miyomlar büyüyebilir.

Bu sebeple denebilir ki; menopoz döneminde östrojen seviyesi azaldığından miyomlar küçülerek kaybolur.

Miyomun sebep olduğu klinik durumlar nelerdir?

Topluma oranla bakıldığında her 4 kadından 1’inde miyom bulunur. Miyomun durumuna, konumuna, büyüklüğüne göre değişen hasta şikayetleri vardır. Bazı miyomlar hiç ağrı yapmaz, bu miyomlar rutin bir kadın doğum muayenesinde, ultrason görüntüsü ile bulunabilir.

Bazı miyomlar; karında ağrı ve şişlik hissi, ilişki esnasında ağrı olarak kendini belli eder. Bazı miyomlar ise; bulunuş yeri itibariyle gebeliğe engel olur. Bu miyomlar, bebeğin tutunması gereken bölgede olur. Burayı kapladığı için bebek tutunamaz ve gebelik gerçekleşemez. Ancak uygun yöntemle, rahime zarar verilmeden alındığında ve doğru tedavi süreci sağlandığında gebelik sağlanabilir.

Miyom nasıl alınır?

Miyomun alınış tarzı da yine hastanın şikayetlerine, miyomun konumuna ve durumuna göre değişir.

Miyom rahim iç duvarındaysa, buna submuköz denir. Vajinadan içeri girilerek, histeroskopi yöntemiyle, herhangi bir kesi olmadan alınır. Hastanın iyileşmesi çok kolay olur ve hastanede yatmayı gerektirmeyen bir süreçtir.

Miyom rahim dış duvarında veya kas duvarının içinde bulunuyorsa bunlara, intramural ve subseröz denir. Kapalı cerrahi yöntemi yani laparoskopi yöntemi ile miyomlar çıkarılır. Bu operasyonda çok küçük kesiler uygulanır. Kesilerin küçük olması sayesinde iyileşme süreci hızlıdır ve estetik olarak da hastayı rahatsız eden büyük izler kalmamaktadır. Bir gece hastanede dinlenmeyi gerektirir ancak büyük ağrı ve acılar söz konusu değildir.

Tırnakların Kırılma Sebepleri Nelerdir?
Günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde kişisel bakımında en çok dikkat ettiği unsur el ve ayak tırnak bakımıdır.Tırnakların kırılması da istenmeyen bir sağlık sorunudur.Tırnakların…
Daha Önce Duymadığınız 5 Nadir Akıl Hastalığı
Nadir görülen ve adını sık duymadığınız bazı akıl hastalıkları vardır.Bu hastalıklar çoğunlukla psikiyatri uzmanı doktorlar tarafından takip edilir. Daha önce adını duymadığınız…
Zona Aşısı Nedir? Kimler Zona Aşısı Olmalıdır?
Zona ağrılı ve kabarcıklı döküntülerden oluşan hastalığa verilen addır. Zona hastalığından korunmak amacıyla aşı geliştirilmiştir.Kimlerin zona aşısı olması gerektiği konusunda aşağıdaki…
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
Günümüzde insülin direnci sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Diyabet olarak da bilinen Şeker Hastalığının bir habercisi olarak da nitelenebilir.7 soru ve cevapta insülin direnci…
Bahar Yorgunluğu Nedir?
''Bahar yorgunluğu'' adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen ''tükenmişlik sendromu''nu tetikliyor.
Cornelia de Large Sendromu Nedir?
Cornelia de Large sendromu, anne karnında veya doğum sonrasında görülen bir gelişim bozukluğudur. 
Ektropion Hastalığı ve Tedavisi
Gözü dış etkilerden koruyan ve göz yüzeyinin sürekli olarak nemli kalabilmesini sağlayan göz kapağının bir sebepten dolayı dışa doğru bükülmesi olayı ektropion…
Sarılık ( İkter) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumuna sarılık denir.
Göz Tansiyonu Hastalığı (Glokom) Nedir?
Glokom veya bilinen ismi ile göz tansiyonu, gözde sıklıkla kanamalara yol açan ve görme kaybına yol açabilecek ciddi bir hastalıktır.
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İhmal Edilmemeli
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları anne ve babalar için daima büyük bir sorundur.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.
AİDS Belirtileri İle Boş Yere Kafanızı Karıştırmayın
Yaşadığı şüpheli cinsel ilişki sonrası bir kaç gün veya hafta sonra acaba AIDS'e yakalanma korkusuyla panik olan bir çok okurumuz var. Endişe duyan bir çok kişi AIDS belirtilerini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com