PCR Testi: PCR Analizi- Polimeraz Zincir Reaksiyonu Nedir?

12.02.2019 08:59 | Güncelleme: 27.05.2020 09:17 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) DNA analizi yapmaya yardımcı olan tekniklerden biridir. Bu makalemizden, PCR'nin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını, kullanma ve uygulama alanlarını öğrenebilirsiniz.
PCR Testi: PCR Analizi- Polimeraz Zincir Reaksiyonu Nedir?
A

DNA analizi için çeşitli teknikler mevcuttur, her birinin farklı yararları ve zorlukları vardır. Kendi içinde DNA keşfi yirminci yüzyılda heyecan verici ve önemli bir olay olmuşken, DNA'yı analiz etmek için birçok geliştirdiğimiz teknik daha da heyecan verici olmuştur. Bu tekniklerin ve uygulamaların adli bilim ve tıp gibi alanlarda önemli bir etkisi olmuştur.

PCR Testi Nedir?

PCR testi 'polimeraz zincir reaksiyonu' anlamına gelir. Teknisyenlerin tek bir DNA örneğinden milyonlarca kusursuz DNA kopyaları oluşturmasını sağlayan bir tekniktir. Aslında, PCR'nin yanı sıra DNA çoğaltma adli bilim insanlarına deri hücrelerinin küçük bir parçası üzerinde DNA analizi yapmaya yardımcı olabilir. Diğer bazı DNA analiz yöntemlerinin aksine, PCR analizi, numunenin toplanması, depolanması ve taşınması sırasında diğer kaynaklardaki DNA'ların bulaşmamaları gerekirken bozulmuş olsalar bile, son derece küçük numune boyutlarını analiz etme avantajına sahiptir.PCR testi yılalrdır çeşitli virüs enfeksiyonlarının tanısında kullanılmaktadır.HIV virüsü, Hepatit B ve C virüsü enfeksiyonları bunlara örnektir.Günümüzde de Covid 19 pandemisi sırasında virüsün tanısında kullanılan en güvenli ve duyarlı test türü olarak literatürde yerini almıştır.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Tekniğin adı, DNA'yı enzimler yoluyla kopyalamak için çalışan DNA polimeraz - reaksiyonun ana parçalarından birinden gelir. PCR gerçekleştirildiğinde, oluşturulan DNA aslında kopyalama için bir şablondur. Daha sonra, bir zincir reaksiyonu temel olarak DNA şablonunun çoğaltıldığı şekilde oluşur. PCR analizi, DNA örneğinin milyonlarca olanak sağlar  ve aynı zamanda birçok çeşit genetik manipülasyona izin vermek için değiştirilebilme kabiliyetinden yararlanır.

PCR kullanımlarının çoğunluğu, nükleotidleri kullanarak yeni bir DNA ipliği oluşturan DNA polimerazıyla yapılır. Ayrıca, kullanılan DNA polimerazı ısı stabildir. Bir nükleotid bir şeker, fosfat grubu ve azotlu bir bazdan oluşur. DNA polimeraz DNA'yı şablon olarak ve yeni bir DNA zinciri oluşumunu başlatmak için zincirin ilk halkası olarak kullanır. PCR tekniklerinin çoğu ısıl döngü denilen bir şey kullanır. Bu, numunenin ısıtıldığı ve soğutulduğu anlamına gelir, ki bu noktada zincirleri ayırmak önemlidir. DNA yapısına aşina iseniz, DNA'nın çift sarmallı olduğunu hatırlarsınız. Bu nedenle iki zinciri birbirinden ayırmak gerekir.

PCR Testi Kullanımı Nedir? 

PCR analizi 1980'lerin başında geliştirilen ve DNA analiz için çok yararlı ve yaygın olarak desteklenen bir teknik haline gelmiştir. Babalık testi ve cezai soruşturma gibi çok sayıda uygulama alanına sahiptir. Lösemi ve lenfoma gibi kanserleri tespit etmek için de kullanılabilir. Aslında, PCR, şu anda kullanılan diğer tekniklerden çok daha fazla kötü huylu hücrelerin saptanmasına karşı özellikle hassastır. Aynı zamanda PCR analizi bakteri veya virüs içeren enfeksiyonları tespit etmek için sahip olduğu uygulamalar da yararlıdır. Mutasyonlar, bu DNA analizi yöntemi ile de tespit edilebilir, bu da PCR analizinin anormallikleri tespit edebileceği ve böylece genetik hastalık testi için önemli olduğu anlamına gelir.

PCR analizi muhtemelen DNA analizi için değerli bir araç olmaya devam edecektir, ancak yeni araştırma,tekniği daha da geliştirmeli ve yönteme yeni alternatifler sağlamalıdır. Ancak bununla birlikte PCR analizi tıp alanında, cezai soruşturmalarda ve babalık testlerinde uygulanılan etkili  bir tekniktir.

Kaynak: http://www.exploredna.co.uk/pcr-analysis.html

 

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?
Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur.Uykusuzluk tanısında çeşitli tahliller kullanılmaktadır.
Anti HBs Testi Nedir?
Anti HBS,hepatit B yüzey antikorudur. Bu antikorun varlığını kanda tayin edeb teste ise Anti HBs testi denir.ELİSA yöntemi ile yapılan bir testtir.
ERA Testi Basamakları Nelerdir?
ERA testi; kaliteli embriyo transfer edildiği halde, başarı sağlanamayan kişilere uygulanan yöntemdir.
CEA Nedir? Hangi Durumlarda Yükselir?
Karsino embriyonik antijen yani CEA; kanser hücrelerinde bulunan ve buradan kana geçebilen bir tümör belirtecidir, pek çok kanserin tedavi takibinde, nükslerin izlenmesinde…
RBC yüksekliği nedir? RBC Yüksekliği Neden Olur?
RBC yüksekliği alyuvarların sayısında yükseklik anlamına gelir.RBC yüksekliği çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?
Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür. Kolesterolün kanımızda normalin üstünde olması kolesterol yüksekliği diğer adıyla da hiperkolesterolemi olarak bilinir.
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com