PCR Testi: PCR Analizi- Polimeraz Zincir Reaksiyonu Nedir?

12.02.2019 08:59 | Güncelleme: 28.02.2019 02:28 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) DNA analizi yapmaya yardımcı olan tekniklerden biridir. Bu makalemizden, PCR'nin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını, kullanma ve uygulama alanlarını öğrenebilirsiniz.
PCR Testi: PCR Analizi- Polimeraz Zincir Reaksiyonu Nedir?
A

DNA analizi için çeşitli teknikler mevcuttur, her birinin farklı yararları ve zorlukları vardır. Kendi içinde DNA keşfi yirminci yüzyılda heyecan verici ve önemli bir olay olmuşken, DNA'yı analiz etmek için birçok geliştirdiğimiz teknik daha da heyecan verici olmuştur. Bu tekniklerin ve uygulamaların adli bilim ve tıp gibi alanlarda önemli bir etkisi olmuştur.

PCR Testi Nedir?

PCR testi 'polimeraz zincir reaksiyonu' anlamına gelir. Teknisyenlerin tek bir DNA örneğinden milyonlarca kusursuz DNA kopyaları oluşturmasını sağlayan bir tekniktir. Aslında, PCR'nin yanı sıra DNA çoğaltma adli bilim insanlarına deri hücrelerinin küçük bir parçası üzerinde DNA analizi yapmaya yardımcı olabilir. Diğer bazı DNA analiz yöntemlerinin aksine, PCR analizi, numunenin toplanması, depolanması ve taşınması sırasında diğer kaynaklardaki DNA'ların bulaşmamaları gerekirken bozulmuş olsalar bile, son derece küçük numune boyutlarını analiz etme avantajına sahiptir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Tekniğin adı, DNA'yı enzimler yoluyla kopyalamak için çalışan DNA polimeraz - reaksiyonun ana parçalarından birinden gelir. PCR gerçekleştirildiğinde, oluşturulan DNA aslında kopyalama için bir şablondur. Daha sonra, bir zincir reaksiyonu temel olarak DNA şablonunun çoğaltıldığı şekilde oluşur. PCR analizi, DNA örneğinin milyonlarca olanak sağlar  ve aynı zamanda birçok çeşit genetik manipülasyona izin vermek için değiştirilebilme kabiliyetinden yararlanır.

PCR kullanımlarının çoğunluğu, nükleotidleri kullanarak yeni bir DNA ipliği oluşturan DNA polimerazıyla yapılır. Ayrıca, kullanılan DNA polimerazı ısı stabildir. Bir nükleotid bir şeker, fosfat grubu ve azotlu bir bazdan oluşur. DNA polimeraz DNA'yı şablon olarak ve yeni bir DNA zinciri oluşumunu başlatmak için zincirin ilk halkası olarak kullanır. PCR tekniklerinin çoğu ısıl döngü denilen bir şey kullanır. Bu, numunenin ısıtıldığı ve soğutulduğu anlamına gelir, ki bu noktada zincirleri ayırmak önemlidir. DNA yapısına aşina iseniz, DNA'nın çift sarmallı olduğunu hatırlarsınız. Bu nedenle iki zinciri birbirinden ayırmak gerekir.

PCR Testi Kullanımı Nedir? 

PCR analizi 1980'lerin başında geliştirilen ve DNA analiz için çok yararlı ve yaygın olarak desteklenen bir teknik haline gelmiştir. Babalık testi ve cezai soruşturma gibi çok sayıda uygulama alanına sahiptir. Lösemi ve lenfoma gibi kanserleri tespit etmek için de kullanılabilir. Aslında, PCR, şu anda kullanılan diğer tekniklerden çok daha fazla kötü huylu hücrelerin saptanmasına karşı özellikle hassastır. Aynı zamanda PCR analizi bakteri veya virüs içeren enfeksiyonları tespit etmek için sahip olduğu uygulamalar da yararlıdır. Mutasyonlar, bu DNA analizi yöntemi ile de tespit edilebilir, bu da PCR analizinin anormallikleri tespit edebileceği ve böylece genetik hastalık testi için önemli olduğu anlamına gelir.

PCR analizi muhtemelen DNA analizi için değerli bir araç olmaya devam edecektir, ancak yeni araştırma,tekniği daha da geliştirmeli ve yönteme yeni alternatifler sağlamalıdır. Ancak bununla birlikte PCR analizi tıp alanında, cezai soruşturmalarda ve babalık testlerinde uygulanılan etkili  bir tekniktir.

Kaynak: http://www.exploredna.co.uk/pcr-analysis.html

 

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Kahn Testi Nedir?
Kahn testi, sıklıkla cinsel yolla bulaşan Frengi hastalığının tanısında kullanılan bir testtir
EMG (Elektromiyografi) Ne Anlama Gelir?
Dış dünyadan gelen sinirsel uyarıların vücut tarafından doğru bir şekilde alınıp alınmadığını, gerekli yerlere iletilip iletilmediğini inceleyen yöntemdir
Transaminaz (SGOT, SGPT) Testleri Normal Değerleri
Trans aminazlar aspartat ve alanin transferaz olarak ta adlandırılırlar
HIV Tanısında p24 Antikor Testi Nedir?
P 24 Antikor testi HIV testinin tanısı için yapılır
AİDS Belirtileri İle Boş Yere Kafanızı Karıştırmayın
Yaşadığı şüpheli cinsel ilişki sonrası bir kaç gün veya hafta sonra acaba AIDS'e yakalanma korkusuyla panik olan bir çok okurumuz var
Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
Babalık testi  DNA analizi yapılan laboratuvarlarda yapılmaktadır
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com