Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 01.05.2020 10:08
Reflü hastalığı, son yılların en çok konuşulan sağlık problemlerinden biridir
Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
A

Reflü hastalığı, son yılların en çok konuşulan sağlık problemlerinden biridir.

Reflü Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Yediğimiz gıdalar yemek borumuzdan midemize ulaşmaktadır. Çeşitli nedenlerle bunun tersi bir döngü olduğunda yani mide içeriğinin, tekrardan yukarıya yemek borusuna kaçmasına ise reflü adı verilir.
Normal olmayan bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek borusunu tahriş eder. Asite maruz kalan mide borusu ise zamanla kendini mide asidinden koruyamaz hale gelir. Reflü hastalığı olanlarda sıklıkla yemekten sonra ağza acı su ve besin kalıntısı gelmektedir.
Reflünün ortaya çıkmasında bir diğer sebep ise, mideyle yemek borusu arasındaki kapağın görevini tam olarak yerine getirememesidir. Normalde bu kapak, mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engellemektedir.Ancak iyi çalışmadığında bu engelleme görevini yapamamaktadır.
Reflü hastalığı, Türkiye'de de sık görülen bir sağlık sorunudur.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de, kimi şikayetler bir kişide daha hafif iken diğerinde daha ağır görülse de, temel olarak görülen reflü belirtileri aşağıda bilginize sunulmuştur:

1.Mide yanması en çok görülen belirtidir,
2.Mide içeriğinin yukarıya doğru çıktığının hissedilmesi,
3.Göğüs bölgesinde yanma ( çoğu zaman kalp hastalığı ile de karıştırılabilmektedir)
4.Ağza acı suyu tadı gelmesi,
5.Kalp çarpıntısı olması,
6.Rahatsız edici mide şişkinlikleri ve öksürme isteği,
7.Boğazda yanma şikayetleri, ağrı veya gıcık hissi,
8.Yutkunurken zorlanma hissi,
9.Öksürük, Stres durumlarında reflü şikayetlerinin hissedilmesi daha kolay olur.

Bilindiği gibi stres; gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yol açacağından ve mide asidini arttıracağından, dolaylı da olsa reflü şikayetlerin de artmasına yol açabilir.
Reflü, ağız kokusunun sık rastlanan nedenlerinden biridir. Reflü hastalığı teşhisi için gastroenteroloji uzmanlarına, dahiliye uzmanlarına veya genel cerrahi uzmanlarına gidilebilir.

YORUMLAR

Menice1818 | 04.05.2020 04:54

Hocam rabelis ve meteospasmyl ilaçları ne içindir ?

Tahlil.Com | 04.05.2020 06:47
Bu ilaçlar gastrointestinal sistem hastalıklarında kullanılır. Gastrit, peptik ülser, reflü bu hastalıklara örnek verilebilir.
Clemoag | 18.01.2015 12:08

Daha önce çok sayıda ilacın kanıma karışması ve mideme zarar vermesi oldu. nefes alamama hissi yaşıyorum akciğerlerimde sorun yokmuş kansızlığım da yok sinüzit var. öksürüm ve mide şişkinliğim var arada bir midemde yanma oluyor sırt ve göğüs ağrılarım var reflü kaynaklı olabilir mi acaba ?

Tahlil.Com | 20.01.2015 11:02
Reflü benzeri şikayetlere yol açabilir.Ancak en doğrusu tercihen bir gasrroenteroloji uzmanına başvurup muayene olmanız.
Hipomani Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Gün boyu gereğinden fazla bir enerjiyle dolaşıyor, çabuk öfkelenip hızla ruh durumunuzu değiştiriyorsanız siz de hipomani sendromu yaşayan binlerce kişi arasında olabilirsiniz
Hangi Vajinal Akıntı Hastalık Habercisidir?
Vücutta hiçbir organ ve hiçbir salgı boşa değildir. Vajinal akıntı da bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabilir.
Skolyoz Çocuklarda Nasıl Fark Edilebilir?
Skolyoz, omurga eğriliği hastalığıdır.Skolyoz hastalığı çocuklarda da görülebilmektedir.
Nefrotik Sendrom Nedir? Nefrotik Sendrom Belirtileri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
Nefrotik sendrom herhangi bir nedenle böbreklerde ciddi şekilde hasar oluşması sonucu geçirgenliğin artmasıdır.
Hifema Hastalığı Nedir?
Göze delici bir cisim çarpması veya travmatik bir rahatsızlık sonucu gözün ön bölgesinde oluşan yoğun kanamaya Hifema adı verilir.
Polinöropati Nedir? Polinöropati Belirtileri,Tanı ve Tedavisi ile Türleri Nelerdir?
Pllinöropati nöroloji bölümümü ilgilendiren önemli hastalıklar arasındadır.Polinöropati hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalenin tamamını okuyabilirsiniz.
Yunis Varon Sendromu Nedir?
Yunis Varon Sendromu nadir görülen bir hastalıktır.Bu yazımızda Yunis Varon Sendromu hakkında genel bilgiler ve Yunis Varon Sendromu belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Gut ve Kalp Krizi
Eklemlerde protein birikimi gut olarak adlandırılır. Gut; eklemlerde iltihap şeklidir ve şişlik, kızarıklık ve ağrılara sebep olur.
B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?
B12 vitamini; suda çözünebilme özelliğine sahip, vücudun pek çok fonksiyonu gerçekleştirebilmesi için (DNA sentezi, yağ asitleri ve amino asitlerin vücutta…
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
Hamilelikte Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Hamilelik çok keyifli, ancak zorlu bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek; annenin kaliteli bir gebelik yaşamasının yanında, bebeği de bu durumdan oldukça olumlu etkilenecektir.
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu yazımızda sıklıkla bilinmeyen ancak giderek daha sık rastladığımız bir psikiyatrik hastalığa değineceğiz.Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) ortalama her 50 kişiden birinde görülmektedir.Tıkınırcasına…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com