Sağırlığın Getirdiği Durum: Dilsizlik

14.04.2017 12:25 | Güncelleme: 13.02.2021 11:01
Çoğu işitme engelli kişi aslında konuşabilme yetisine sahipken konuşamazlar
Sağırlığın Getirdiği Durum: Dilsizlik
A

Çoğu işitme engelli kişi aslında konuşabilme yetisine sahipken konuşamazlar. Bunun nedeni duymadan konuşmayı öğrenmenin neredeyse imkansız olmasıdır. Sağır bir kişi fiziksel olarak konuşabilme kabiliyetine sahip olsa da konuşmayı öğrenmekte oldukça zorlanır. 

Duyma ve Konuşma Bağlantısı Nedir?

Her canlı, dünyaya geldiğinde bakıma ihtiyaç duyar. Taaki, kendi bakımını kendi yapma yetisine sahip olana kadar. Kendine bakma yetisine de ancak bakımını yapan kişiyi taklit ederek yapar. Bunu anlamanın yolu çok kolaydır. Bir bebeğin hareketlerine bakarak onu kimin yetiştirdiğini görmeniz oldukça kolaydır. Çünkü öğrenmenin temelinde taklit etmek vardır. Çocuk da bakımını kim yapıyor, kiminle vakit geçiriyorsa; onun gibi yer, onun gibi tepki verir, onun gibi yürür. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu durum her canlıda böyledir. Örneğin bir yavru aslan dünyaya geldiğinde annesinin avlanmasını takip eder. Daha sonra annesi ve kardeşleriyle boğuşma oyunları oynar yani taklit ederler. Yetişkin olduklarında ise öğrendikleri ve taklitle pekiştirdikleri yetenekleriyle avlama yaparlar.

Konuşma da aynı böyledir. Bebek dünyaya geldiğinde konuşmalar onun için anlamsızdır. Ancak sesleri önce duyar, daha sonra taklit eder, daha sonra hangi nesneye nasıl seslenildiğini keşfeder ve nesneleri adlandırır ve beyninde bağlantı kurarak artık doğru konuşma şekline uyum sağlar. Farklı milletlerde yaşayan bebeklerin farklı dilleri konuşabilmelerinin temelinde de bu vardır. Kim ne duyarsa öyle konuşur. 

Bu sebeple denir ki; konuşmanın temelinde duyma vardır. Ancak duyma hususunda yetersiz olan bireyler taklitte de yetersiz kalır. Dolayısıyla az duyan bireyler hiç konuşamaya bilirler veya yoğun uğraşlar neticesinde sadece temel düzeyde konuşabilirler. 

Bu sebeple yenidoğan bebeklerde işitme testi son derece önemlidir. Eğer bir işitme problemi tespit edilirse erkenden müdahale edilmesi, çocuğun yaşıtları ile birlikte dil gelişimini tamamlamasında ana unsurlardandır. 

Hangi Besinler Kadınlarda Meme Kanserinin Riskini Düşürür?
Cilt ve göğüs kanseri kadınlar arasında çok yaygındır. Beslenme faktörleri özellikle kadınlarda meme kanseri oluşma riskine etki yapabilmektedir.
Kalbinizi Kışa Hazırlayın
Kış ile birlikte soğuk havalara kendinizi hazırlayın.Soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden riskleri de beraberinde getirecektir.
Tahlil.com'a Sorulmuş İlginç Sorular İlginizi Çekebilir
Tahlil yorumlayan sağlık sitesi Tahlil.com'a her gün birbirinden ilginç sorular geliyor.
A VİTAMİNİ
Yağda eriyen önemli bir vitamindir.  A vitamini doğada iki ayrı yapıda bulunan bir vitamin çeşididir.Birinci yapı yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. İkinci yapı ise pigment içeren…
Talasemi Nedir ? Talasemi Tipleri ve Talasemi Taşıyıcılığı
Talasemi kalıtımsal bir kan hastalığıdır. Hematoloji bölümünde değerlendirme, tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Tlasemi farklı tiplerde görülebilir.Talasemi yönünden taşıyıcılığı…
Günde 6 Bin Adım Atarak Kireçlenmeyi Engelleyin
Kireçlenme; eklemler arasında kayganlığı sağlayan sıvının azalması sonucu, kemiklerin sürtmesi durumudur. Kireçlenme egzersiz yapılarak önlenebilir.
Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Faydaları ve Riskleri Nelerdir?
Bu makalemizde, kadın erkek hiç fark etmeksizin muzdarip olduğumuz bir konuyu ele aldık. Lazer epilasyon nedir, nasıl yapılır, sizin yapmanız gereken şeylere dair soruların cevaplarını bu makalemizden…
Geğirme Neden Olur? Geğirme Nedenleri Nelerdir?
Geğirmenin en önemli nedeni hava yutulmasıdır. İnsanlar neden geğirdiklerini sıklıkla merak eder.Aşağıdaki yazımızda geğirme nedenleri hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsanız veya yeni öğrendiyseniz, hamileliğin ilk evresinde hangi belirtileri yaşayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızdan hangi belirtilerle karşılaşabileceğinizi…
C Vitamini Nedir? Vücudumuza Yararları Nelerdir?
C vitamini bir anti-oksidan olarak kandaki dokulara zarar veren kimyasal maddeleri etkisiz hale getirir.
Tahlil Sonuçları
Tahlil sonuçları yorumlanması konusunda uzman olan Tahlil.com'da 50 000 den fazla tahlil sonucu yorumlandı.Yaptırdığınız tahlillerin sonuçlarına Tahlil.com üzerinden ulaşabilirsiniz.
Bulantı Nedenleri
Mide bulantısı bir çeşit mide rahatsızlığıdır ve kusma isteği uyandırır. Bu durumun birçok nedeni vardır ve genellikle önlenebilir. Bu durumun nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com