Sağlıklı Uyku İçin Sağlıklı Oda Şartları Nelerdir?

12.03.2018 10:11
Pek çok kişi uyku ile ilgili problemler yaşar
Sağlıklı Uyku İçin Sağlıklı Oda Şartları Nelerdir?
A

Pek çok kişi uyku ile ilgili problemler yaşar. Uyumakta zorlananlar kadar, uyusa dahi dinlenemeyenler de çoktur. Uykunun dinlendirici olması, uyku kalitesini belirleyen başlıca unsurdur. Sağlıklı bir uyku; daha aktif bir hayat, daha açık bir zihin, daha verimli günler, okulda daha iyi bir dinleyici ve öğrenici, iş hayatında daha verimli ve atik bir çalışan demektir. Bu sebeple neredeyse hayat kalitesinin tamamını etkileyen bir güce sahiptir konforlu uyku.

Peki uyku kalitesini artırmak için odadaki şartlar ne olmalıdır?

Yatak odasında olması gereken ilk şart; geceleri karanlık olmasıdır. Uyku hormonunun yoğun salgılanabilmesi için oda tam anlamıyla karanlık olmalıdır. Işık uyarıcı etkiye sahiptir ve gözünüze gelen küçük bir ışık odağı dahi uykunuzu kaçırmanıza sebep olabilir.

Odanın doğru ısıda olması gerekir. Bu sıcaklık kişiden kişiye değişir ancak ortak hedef, biraz üşümektir. Uyku hormonları salgılandığında vücut fonksiyonları yavaşlar. Haliyle vücut kendini soğumaya alır ki, daha az çalışsın ve uyku haline girebilsin. Hızlı çalışan bir metabolizma, hızla çarpan kalp uykuya engeldir. Bu sebeple yatak odası çok sıcak olmamalıdır. Hafif üşütecek, ancak titretmeyecek ısıda olmalıdır.

Odanın nem dengesi sağlanmalıdır. Özellikle kaloriferlerin açık olduğu kış aylarında odanın havası kurur. Bu da uyku esnasında boğaz kuruluğuna ve öksürmeye sebep olur. Uyku dağılmış ve sekteye uğramış olur. Özellikle kış aylarında kaloriferin yanında ağzı açık bir kapta su koymak bu durumu çözecektir ve kaliteli bir uyku için yeterince nemi sağlayacaktır.

Odada az eşya olmalıdır. Uyku tutmadığı zamanlarda kargaşa canınızı sıkabilir ve eşyalara takılabilirsiniz. Bu duyguyu ortadan kaldırmak ve daha sakin, daha az göz yoran bir odada uyumak için eşyaların azaltılması güzel bir yöntemdir.

Yatmadan önce odayı havalandırın. Oksijen, zihni hareketlendirme ve odaklanma için doğru havadır. Yatmadan önce havalandırdığınız oda sayesinde uyumaya daha iyi odaklanabilir ve uykuda dinlenme kalitesini artırabilirsiniz.

Güzel ve taze kokular, huzurlu uyku sağlar. Bunun için çeşitli yöntemler vardır ancak en çok kullanılanı limondur. Limonu parçalayıp üzerine tuz döktüğünüzde limon sulanacak ve odaya yayılacak taze kokusuyla kaliteli bir uyku sağlayacaktır. Sadece kaliteli uyku için değil, sağlığınız için de uygulayabileceğiniz müthiş bir yöntemdir dilimlenmiş ve sulandırılmış limon. Çünkü asit içeriği sayesinde mikrop kırıcı etkiye sahip olan limon, odanın havasını temizleyecektir ve vücudunuzu mikroplardan arındıracaktır. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Denizde mi Yüzelim Havuzda mı?
Yaz aylarının yaklaşması ve okulların kapanmasıyla birlikte, birçok aile yine güneşin tadını havuz ve denizlerde alacaktır
Septopalsti Nedir?
Burun septumunun değiştirilmesi operasyonudur
Botoks ve Dolgunun Farkı Nedir?
Cilt görünümü özellikle bayanlar arasında çok önemli bir ayrıntıdır
Cilt Bakımları Hangi Yaşlarda Yapılmalı?
Cilt; kişinin dış görünüşünün en önemli parçasıdır
HACCP Nedir?
Türkçe anlamı; tehlike analizi ve kritik kontrol noktalarıdır
Obeziteyi Yenmek İçin Olumlu Cümleler Kurun
Obezite; gün geçtikce daha çok artan, kişinin yaşam kalitesini düşüren boyutlara gelmektedir
Kalp Masajı Nasıl Yapılır?
İlk yardım; her bireyin bilmesi gereken basit müdahalelerdir
Dondurmanın Sağlığımız İçin Faydalarını Biliyor musunuz?
Dondurma; süt kaynaklı lezzetli, ferahlatıcı bir besindir
Kıkırdak Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Kıkırdak; kemik kadar sert olmayan, iskelet kasının yapısında katkısı olan yapılardır
İkiz Gebelikte Beslenme
Gebelikte beslenme; anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir
Şekerli İçecekler Beyin Fonksiyonlarını Yavaşlatıyor
Şekerli içeceklerin zararlarının farkına varılmış ve son zamanlarda sıkça önlemler alınmaya başlanmıştır
Sık Uçanlar ve Dalgıçlar Kulak Sağlığına Dikkat Etmeli
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçak seyahatleri, dalışlarda büyük artışlar yaşanır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com