Sağlıklı Uyku İçin Sağlıklı Oda Şartları Nelerdir?

12.03.2018 10:11
Pek çok kişi uyku ile ilgili problemler yaşar
Sağlıklı Uyku İçin Sağlıklı Oda Şartları Nelerdir?
A

Pek çok kişi uyku ile ilgili problemler yaşar. Uyumakta zorlananlar kadar, uyusa dahi dinlenemeyenler de çoktur. Uykunun dinlendirici olması, uyku kalitesini belirleyen başlıca unsurdur. Sağlıklı bir uyku; daha aktif bir hayat, daha açık bir zihin, daha verimli günler, okulda daha iyi bir dinleyici ve öğrenici, iş hayatında daha verimli ve atik bir çalışan demektir. Bu sebeple neredeyse hayat kalitesinin tamamını etkileyen bir güce sahiptir konforlu uyku.

Peki uyku kalitesini artırmak için odadaki şartlar ne olmalıdır?

Yatak odasında olması gereken ilk şart; geceleri karanlık olmasıdır. Uyku hormonunun yoğun salgılanabilmesi için oda tam anlamıyla karanlık olmalıdır. Işık uyarıcı etkiye sahiptir ve gözünüze gelen küçük bir ışık odağı dahi uykunuzu kaçırmanıza sebep olabilir.

Odanın doğru ısıda olması gerekir. Bu sıcaklık kişiden kişiye değişir ancak ortak hedef, biraz üşümektir. Uyku hormonları salgılandığında vücut fonksiyonları yavaşlar. Haliyle vücut kendini soğumaya alır ki, daha az çalışsın ve uyku haline girebilsin. Hızlı çalışan bir metabolizma, hızla çarpan kalp uykuya engeldir. Bu sebeple yatak odası çok sıcak olmamalıdır. Hafif üşütecek, ancak titretmeyecek ısıda olmalıdır.

Odanın nem dengesi sağlanmalıdır. Özellikle kaloriferlerin açık olduğu kış aylarında odanın havası kurur. Bu da uyku esnasında boğaz kuruluğuna ve öksürmeye sebep olur. Uyku dağılmış ve sekteye uğramış olur. Özellikle kış aylarında kaloriferin yanında ağzı açık bir kapta su koymak bu durumu çözecektir ve kaliteli bir uyku için yeterince nemi sağlayacaktır.

Odada az eşya olmalıdır. Uyku tutmadığı zamanlarda kargaşa canınızı sıkabilir ve eşyalara takılabilirsiniz. Bu duyguyu ortadan kaldırmak ve daha sakin, daha az göz yoran bir odada uyumak için eşyaların azaltılması güzel bir yöntemdir.

Yatmadan önce odayı havalandırın. Oksijen, zihni hareketlendirme ve odaklanma için doğru havadır. Yatmadan önce havalandırdığınız oda sayesinde uyumaya daha iyi odaklanabilir ve uykuda dinlenme kalitesini artırabilirsiniz.

Güzel ve taze kokular, huzurlu uyku sağlar. Bunun için çeşitli yöntemler vardır ancak en çok kullanılanı limondur. Limonu parçalayıp üzerine tuz döktüğünüzde limon sulanacak ve odaya yayılacak taze kokusuyla kaliteli bir uyku sağlayacaktır. Sadece kaliteli uyku için değil, sağlığınız için de uygulayabileceğiniz müthiş bir yöntemdir dilimlenmiş ve sulandırılmış limon. Çünkü asit içeriği sayesinde mikrop kırıcı etkiye sahip olan limon, odanın havasını temizleyecektir ve vücudunuzu mikroplardan arındıracaktır. 

Kardiyo ve Ağırlık Egzersizlerinin Sıralaması Nasıl Olmalı?
Egzersize önce Kardiyo(cardio) ile mi yoksa ağırlık egzersizi ile mi başlamalı konusu sık tartışılan konulardan biridir
Ramazan Ayında Meyveyi Nasıl Tüketmek Gerekir ?
Ramazan ayında oruç tutanların beslenmelerine her zamankinden daha özen göstermeleri büyük önem taşımaktadır
Fitness Yapanlara Spor Hocası Can Coşkun'dan Öneriler
Spor salonlarında fitness egzersizleri yapılırken bilinçli ve uygun egzersiz yapmak oldukça önemlidir
İftar Sofrasında Beslenme Sıralaması Nasıl Olmalıdır?
Ramazanda iftar sofraları özenle hazırlanır
Tahlil.com'un Facebook Sayfası Açıldı
Ücretsiz ve   online tahlil yorumlama hizmeti veren sağlık siteniz Tahlil
Kulak Ağrısı ve Uğultusu Olduğunda Alınacak Önlemler
Kulak ağrısı ve uğultusu, kişide önemli rahatsızlık yaratır
Güneşe İlk Defa Çıkanlar İçin Güneşlenme Önerileri
Uzun bir süre güneş görmemiş bir cildin güneşle ilk temas süreci sorunlu olabilir
Ramazanda İftar ve Sahurda Beslenme İpuçları
Ramazan ayı uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmeyi sürdürüyor
Kilo Vermek İçin Yeni Alternatif:Metabolizma Düzenleyici Beslenme Programı(Metabolic Balance)
Gün geçmiyor ki yeni bir kilo verme alternatifi geliştirilmesin
Sarımsak Sağlığımız İçin Oldukça Yararlıdır
Sarımsak ağız kokusunun etkenlerinden biri olmasına rağmen sağlığıımz için de son derece yararlıdır
Ramazanda Sağlık Ve Rahatlığın Yolu;Bilinçli Beslenme
    Ramazan ayını yaşadığımız bugünlerde, çeşit çeşit diyet önerileri, ramazanda tüketilmesi gereken altın yiyecekler, aman dikkat tablosunda yer alan yiyecekler, görsel ve yazılı basında bir gelenek…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com