Sedef Hastalığı Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/01/17 12:56 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/12 12:32 •

Sedef hastalığı, üstügümüş rengi pullarla kaplı kırmızı lekelerle yansıyan, nedeni bilinmeyen derihastalığı

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı, üstügümüş rengi pullarla kaplı kırmızı lekelerle yansıyan, nedeni bilinmeyen derihastalığı. Lekeler çoğunlukla kaşıntısızdır. Hastayı yalnızca görünüşaçısından rahatsız ettikleri gibi ilaçla geçirilebilirler. Bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilirler. Bazı hastalarda sedef hastalığı, bir eklem iltihabıyla birliktegörülebilmektedir. Sedef hastalığının baş­langıç belirtileri deride kızarma vepullanmadır. Hastalık, ömür boyu bir­kaç cilt lekesiyle sınırlı kalabileceğigibi, tüm vücuda yayılabilir. 

Sedef hastalığının klinik belirtilerinin birçoğu, hastalığın dokularda yol açtı­ğı değişikliklerle açıklanabilir. Sedef hastalığı, başta saçlı deriyi seçer ve yüzde görülmez. Ayrı­ca diz, dirsekler ve kuyruk sokumu de­risi sedef hastalığının sık görüldüğübölgelerdir. Lezyonlar çeşitli büyüklükte ola­bilir. Madeni para büyüklüğünde, avuç içikadar ya da daha büyük lezyonlar görülebilir. Bu lezyonlann büyüyüp birleşmesiylegeniş alanları, hatta tüm deriyi etkileyen sedef hastalığı biçimi or­tayaçıkabilir. Hastalığın bir başka biçimi dışa açık cilt yüzeyleri yerinekoltukaltı, kasık gibi içe dönük yüzeyleri etkileyen “ters dönmüş” olarak görülmesidir. Eklem hastalığıyla seyreden sedef de belirtile­rinin ağırlığı veyol açtığı ciddi komplikasyonlar nedeniyle önem taşır. Has­talığın bubiçiminden etkilenmiş kişile­rin çoğunda eklem yakınmaları vardır. Genellikle kaşıntı görülmezse de, ba­zen özellikle saçlı deridekaşıntı olabi­lir.  

Sedef hastalığı seyrekolarak yerel komplikasyonlara yol açar. Yanlış ilaç kullanımı ya da hastaların ilaçlara aşırı duyarlıolması sonucu  komplikasyonlar görülebilir.Hastalığın nedenibilinmediğinden ne­dene yönelik tedavi yoktur. Belirtilere yönelik tedavide çoğunlukla iyileşme sağlar. Tüm sedef hastalarıncabilindiği gibi güneş ışınları  belirtilerin kaybolmasını sağlar. Kortikosteroitli pomatların kulla­nılması klasik bir tedavi yöntemidir. Enjeksiyon yoluyla deri içine uygulanan kortizon türevleri de iyileşmesağlamaktadır. Ama uygu­lanan bütün tedavi yöntemlerinin etkisi geçicidir vesoruna kesin çözüm getir­mezler. İyileşmenin ne kadar süreceği­ni önceden kestirmek de olanaksızdır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Yorumlar

Yorum
  Sorularınızı cevaplayalım