Sedimentasyon Tahlili Nedir? Sedimentasyon Soru ve Cevapları

28.11.2018 01:39 | Güncelleme: 20.05.2020 12:39 | Yazar: Dr. Cem Argun
Sedimantasyon tahlili ile kanda eritrositlerin(alyuvarların) çökme hızları ölçülür. Bu ölçüm sonucuna göre doktorlar bazı hastalıkların nedenleri konusunda fikir sahibi olurlar.Sedimentasyon yüksekliği ile ilgili sizde uzmanlarımıza soru sormak isterdeniz aşağıdaki yazımızın altına yorum olarak sorunuzu yazabilirsiniz.
Sedimentasyon Tahlili Nedir? Sedimentasyon Soru ve Cevapları
A

Sedimantasyon Tahlili Nedir?

Sedimantasyon tahlili ile eritrositlerin( alyuvarların) çökme hızları ölçülür. ESR ismi de verilen bu test birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.
Sedimentasyon tahlilinin normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez.

Herhangi bir şikayet ile doktora başvuran kişide sedimantasyon testi ile alyuvarların çökme hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.
Sedimantasyon testinin normal değerleri kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterir. Normal  sedimentasyon değerleri;  kadınlar için 8, erkekler için 5'dir.
Üst sınırı ise; kadınlar için 20, erkekler için 15'dir.

Sedimentasyon tahlili yaşlılarda herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir. Gebelerde ise gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.
Birçok hasta sedimentasyon testi yüksek çıkınca hemen paniğe kapılmakta ve ciddi bir hastalığa yakalanmış olmasından şüphe duymaktadır.Oysa sedimentasyon testinin yüksekliği asla tek başına bir hastalık tanısı koydurmaz. 
Doktorlar sedimentasyon testi yüksek çıkan hastalarına mutlaka bazı ilave tahliller isteyip testin yüksekliğini araştırmayı hedeflemektedir.

Sedimentasyon Testinin Düşük Çıktığı Durumlar:

 • Virüs hastalıkları 
 • Mononükleoz
 • Polisitemi
 • Talesemi minör

Sedimentasyon Testinin Yüksek Çıktığı Durumlar:

 •  Enfeksiyon hastalıkları ve iltihabi durumlar .
 •  Tümörler
 •  Tüberküloz 
 •  Romatizmal ateş
 •  Romatoid artrit
 •  Kollajen Doku Hastalıkları
 •  Glomerüloreflit
 •  Miyokard Enfarktüsü
 •  Gebelik
 •  Yaşlılık

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Naz2014 | 29.09.2018 12:52

Hocam sedimentasyonum 39 cıktı crp ise 13.3 cıktı idrar da da kan görülmüş önemli birşey var mıdır

Tahlil.Com | 29.09.2018 05:31
Sedimentasyon tahlili sonucunuz yüksek çıkmış.Beraberinde CRP yüksekliği ve idrarda kan görülmesi idrar yollarında bir enfeksiyonu akla getiriyor.
Tam idrar tahlili ve idrar kültürü tahlilleri tanıda işe yarayacaktır. 
| 22.06.2018 07:54

[...] Sedimentasyon tahlili yaşlılarda yüksek çıkabilen bir testdir.Ayrıca enfeksiyon hastalıkları ve romatizmal durumlarda da yüksek çıkabilir.Endişelenmenize gerek yok.Herhangi bir şey yapmanıza da gerek yok.Muayene eden doktor gerekli önerilerde bulunacaktır.Sedimentasyon tahlili ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Sedimentasyon Testi [...]

| 22.06.2018 07:54

[...] Sedimentasyon tesiniz gibi 1 saatte 74 mm ise bu yüksek bir değerdir.Kadınlarda 1 saatte 20 mm ve üstü yüksek kabul edilir. Sedimentasyon tahlili ile daha ayrıntılı bilgi ve hangi durumlarda yüksek çıktığını öğrenmek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz. Sedimentasyon Nedir? [...]

gereksiz.kiz | 25.03.2015 07:09

merhaba kardeşim 11 yaşında ve semantasyon değeri 1 saat 70 çıktı ne tür hastalıklar- sorunlar olur yardımcı olabilir misiniz lütfen.

Tahlil.Com | 26.03.2015 11:51

Kardeşinizin  tahlil sonucu normalin üstünde.
Sedimentasyon testi  yüksekliği varlığında ilk olarak akla enfeksiyon olasılığı gelir.
Pek tabii ki bunun başka nedenleri de olabilir.
Sedimentasyon yüksekliği ve nedenlerine yönelik detaylı bilgi ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı okuyunuz...
mehmetkuloglu | 12.03.2015 01:31

Merhaba
Yaklaşık bir haftadır iki gözümde konjonktivit tanısı ile tedavi görüyorum. kan tahlilinde sedimantasyon 45 crp 15,9 hemogramda ise WBC 13,1 mono 1 neu 9,7 olarak çıktı. Acaba sorun sadece gözden mi kaynaklı ? Çünkü diklojik ampul vurdurmadan yataktan çıkamaz hale geldim.
Teşekkürler.

Tahlil.Com | 13.03.2015 01:21

Sedimantasyon testi ile birlikte WBC ve CRP testinin yüksek çıktığı durumlarda ilk olarak akla enfeksiyon ihtimali gelir.
Ancak sadeve konjonktuvitin bu kadar değerlerde değişiklik yapacağını da pek düşünmüyoruz.

Her 3 testin de yüksekliği hangi durumlarda olabilir konusunda aşağıdaki bağlantılarımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz...fulyaulufer | 02.03.2015 08:15

Merhaba babamın sedim sonucu 16 çıkmış . Diğer sonuçları normal sizde bu değer çok yüksek midir bu değerde tümör falan olma ihtimali var mıdır ?

Tahlil.Com | 03.03.2015 02:50

Babanızın Sedimentasyon tahlil sonucu normalin çok az da olsa  üstünde.Ancak yaşı ileriyse olağan da olabilir.Tek başına sedim yüksekliği de asla bir hastalık bulgusu olarak değerlendirilmemelidir.
Sedimentasyon testi  yüksekliği varlığında ilk olarak akla enfeksiyon olasılığı gelir.
Pek tabii ki bunun başka nedenleri de olabilir.
Sedimentasyon yüksekliği ve nedenlerine yönelik detaylı bilgi ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı okuyunuz...
turker_karakartal | 27.11.2014 01:06

Merhaba hocam.uzun zamandır ALT değerim 100 üzeri.doktorum ek testler istedi ve şuan aldığım sonuçlarda sedimentasyon 31gözükmekte.bağlantı varmıdır sorun nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Tahlil.Com | 28.11.2014 01:33
ALT karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.
http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

Sedimentasyon tahlil sonucunuz normalin üstünde.

Sedimentasyon testi  yüksekliği varlığında ilk olarak akla enfeksiyon olasılığı gelir.
Pek tabii ki bunun başka nedenleri de olabilir.
Sedimentasyon yüksekliği ve nedenlerine yönelik detaylı bilgi ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı okuyunuz...
yoncix_979 | 21.11.2014 09:20

Merhaba hocam CRP 2.3
Sedimantasyon 1 saat 15
TSH 2.27
CA-125 14.1
Yaş:40 sol böbrek ve Rahimde kist olduğu söylendi ve bu tahliller istendi çıkan değerler sizce neyi gösteriyor?
Şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.Com | 22.11.2014 09:02

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.

g.yndnya | 13.11.2014 11:24

merhaba hocam agzımda aft cıkıyo diye tahlil yaptırdım sedimantasoynum 1 saat 28 çıktı behçet olma durumum varmı :/

Tahlil.Com | 13.11.2014 04:14
Behçet hastalığı tanısı sadece sedimentasyon tahlili ile asla koyulmaz.İlave bir takım tahliller ve muayenelere gerek vardır.Ağzında aft olan biri de Behçet hastası olacak diye bir genelleme yapamayız.
Dişteki çürükler, ağız hijyeninin bozulması, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi bir çok nedeni olabilir aftın
virus783 | 16.09.2014 03:24

Merhaba hocam sağlık ocağında yapılan testler sonunda crp değeri 29.79 çıktı sedim değeride 1/2 saatte 5 , 1 saatte 15 çıktı doktor ikisi birbirini desteklemediğinden kas gevşeti ve ağrı kesici verdi. Sizce ciddi bir durum enfeksiyon olabilirmi? Hastaneye gitmeme gerek varmı?

Tahlil.Com | 16.09.2014 06:23
Evet iki test biirbirini desteklememektedir, ancak CRP yüksekliğinin birçok nedeni olabilir, öncelikle muayene bulgularınız önemlidir..
DAHA FAZLA GÖSTER
Çölyak Nedir? Çölyak Şüphesinde Hangi Testler Kullanılır?
Bağırsakta sindirimi sağlayan villus adında yapılar vardır. Çölyak hastalığından şüphe duyulan kişilerden bir takım testler istenir.Bu testler Çölyak hastalığı tanı ve ayırıcı…
Bebekte Hangi Tanılar İçin Topuk Kanı Alınır?
Topuk kanı; yeni doğanların ayaklarının topuk kısmından alınan ilk kandır.
Hipertansiyon Nedir ve Hipertansiyon Tanısında Tahliller
Hipertansiyon kan damarlarında (atardamar ve toplardamarlar) basıncı artıran bir durumdur.
PET - BT Tahlili Nedir? PET-BT Nerede Kullanılır?
PET-BT başta kanser olmak üzere, kalp damar sistemi hastalıkları ve nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan ve nükleer tıbbı da ilgilendiren gelişmiş bir tahlil yöntemidirPET-BT…
Dörtlü Tarama Testinde Hangi Değerlere Bakılır?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında yapılmaktadır.4 farklı parametre bu testte incelenmektedir.
İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Tanıda Hangi Tahliller Kullanılır?
Çocuğu olmayan çiftleri uzun bir tahlil maratonu beklemektedir. Bu yazımızda infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftlerden doktorlarca istenen tahliller hakkında sizleri bilgilendirmek…
Kanser Erken Tanısında Oncimmune Testi
Kanser hastalığına erken tanı koyulabilmesi tedavi açısından büyük önem taşıyor.Oncimmune testi de bunlardan biridir.
Tahlil.com'dan Tahlil Yorumlatmak İsteyenlere Öneriler
Sitemize,her gün yüzlerce tahlil yorumlatma talebi gelmektedir.Tahlil.com'dan tahlil yorumlatmak isteyen okurlarımıza önerileri aşağıda bulabilirsiniz.
York Testi Nedir? Kimler, Neden York Test Yaptırmalıdır?
York testi gıda intoleransını saptamak amacıyla kullanılan bir kan tahlilidir.
Anti TPO ve Anti Tiroglobulin Antikoru Testleri Nedir?
Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikorları  tiroid bezi hastalıklarının tanısında sıklıkla kullanılan önemli biyokimya testleridir.Bu antikorların kanda  yüksek olması tiroid bezi hastalığının…
Anti-Gliadin Antikorlarının Pozitif Çıktığı Durumlar Nelerdir?
Gliadin ve gluten; buğday ürünlerinde bulunan protein çeşitidir.Kanda anti-gliadin antikorlarının testinin pozitif çıktığı çeşitli durumlar vardır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com