Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir? Normal Değerleri Nedir?

06.01.2019 11:31 | Güncelleme: 11.01.2019 05:49 | Yazar: Dr. Cem Argun
Tam kan sayımı diğer adıyla da Hemogram testi tüm laboratuvarlarda çalışılan temel bir kan tahlilidir.Tahlil yapılan hemen her hastadan istendiğinden oldukça da merak edilmektedir.Tam Kan Sayımı testine dair aradığınız tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.
Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir? Normal Değerleri Nedir?
A

Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir?

Tam kan sayımı, bir insanın genel sağlık durumunu değerlendirmek ve anemi (kansızlık), enfeksiyon ve lösemi gibi geniş kapsamlı hastalıkların tespitinde kullanılır.

Tam Kan Sayımı Kanda Neleri İnceler?

Oksijen taşıyan Kırmızı kan hücreleri
Enfeksiyonla savaşan Beyaz kan hücreleri
Kırmızı kan hücrelerinde Oksijen taşınmasından sorumlu Hemoglobin
Kırmızı kan hücrelerinin sayısının kandaki sıvı unsura yani plazma oranı olan Hematokrit ve kan pıhtılaşmasında görevli Trombositler

Tam kan sayımı sonucu bu hücrelerin sayılarında bir yükselme ya da düşme tespit edilmesi, bunun altında yatan tıbbi bir nedenin olduğu anlamına gelir ve daha derinden incelenmelidir.

Tam Kan Sayımı (Hemogram)  Neden Yapılır?

Tam kan sayımı kliniklerde oldukça yaygın bir şekilde yapılır ve yapılmasının da çeşitli nedenleri vardır örneğin:

1) Genel sağlığık durumunuzu elden geçirmek için: Doktorunuz tam kan testini rutin bir tedavi için isteyebilir, böylece genel sağlınız hakkında bilgi edinmiş olur ve anemi, lösemi gibi hastalıklar için de tarama yaptırmış olur.

2) Tıbbi bir duruma tanı koymak için: Eğer zayıflık, halsizlik, ateş, enflamasyon (iltihap), zedelenme/incinme veya kanama şikayetleriniz varsa tam kan sayımı bu semptomların nedeninin tanısında yardımcı olabilir. Doktorunuz enfeksiyon geçirdiğinizi düşünüyorsa tam kan testi tanıda yardımcı olacaktır.

3) Tıbbi bir durumu takip etmek için: Size kan hücrelerinin sayısını etkileyen bir hastalık teşhisi konulduysa doktorunuz durumunuzu görmek için tam kan testi isteyebilir.

4) Tedaviyi takip etmek için: Kan hücrelerinin sayılarını etkileyen bir ilaç kullanıyorsanız tam kan testi kontrol amaçlı kullanılabilir.

Tam Kan Sayımı Testine Nasıl Hazırlanırsınız?

Kan örneğiniz yalnızca tam kan sayımı için test ediliyorsa, testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Kan örneğiniz ek testler için kullanılacaksa, testten önce belli bir süre aç kalmanız gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatlar verecektir.

Tam Kan Sayımı Testi İçin Kan Nasıl Alınır?

Tam kan sayımı için bir sağlık personeli, kolunuzdaki bir damar içine bir iğne sokarak, genellikle kolunuzun ön tarıfında, dirsekten büküldüğü yerden bir kan örneği alır. Kan örneği analiz için laboratuvara gönderilir. Günlük aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.

Tam Kan Sayımı (Hemogram) Normal Değerleri:

Yetişkinler için normal değer aralıkları:

Kırmızı kan hücresi sayısı
Erkek: 4.35-5.65 trilyon hücre/L
(4.32-5.72 milyon hücre/mcL**)
Kadın: 3.92-5.13 trilyon hücre/L
(3.90-5.03 milyon hücre/mcL)
Hemoglobin Erkek: 13.2-16.6 gram/dL***
(132-166 gram/L)
Kadın: 11.6-15 gram/dL
(116-150 gram/L)
Hematokrit Erkek: Yüzde 38.3-48.6
Kadın: Yüzde 35.5-44.9
Beyaz kan hücresi sayısı 3.4-9.6 milyar hücre/L
(3,400 to 9,600 hücre/mcL)
Trombosit sayısı Erkek: 135-317 milyar/L
(135,000 to 317,000/mcL)
Kadın: 157-371 milyar/L
(157,000-371,000/mcL)

 * L = Litre
** mcL = Mikrolitre (10-6L)
*** dL = Desilitre (10-1L)

Tam bir kan sayımı ile tek başına kesin tanı koymak pek mümkün değildir.
Doktorunuzun bu testi önerme nedenine bağlı olarak normal aralığın dışındaki sonuçlar takip gerektirebilir veya gerektirmeyebilir.
Doktorunuzun Tam Kan Testinin sonuçlarına birtakım diğer kan testleriyle beraber bakması veya ek testler yaptırması gerekebilir.

Örneğin, sağlıklıysanız ve hastalık belirtileri veya semptomları yoksa, tam bir kan sayımında normal aralığın biraz dışındaki sonuçlar endişe nedeni olmayabilir ve takip gerekmeyebilir. Eğer kanser tedavisi görüyorsanız, normal aralığın dışındaki tam kan sayımı sonuçları tedavi planınızı değiştirme gereğini gösterebilir.

Eğer sonuçlarınız normal aralığın büyük ölçüde üzerinde veya altındaysa, doktorunuz sizi kan bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir doktora (hematolog) yönlendirebilir.

Kan Sayımı Sonuçları Neyi Gösterebilir?

Aşağıdaki alanlarda tam kan sayımında yüksek veya düşük çıkan sonuçlar bir probleme işaret edebilir

1) Kırmızı kan hücresi sayımı, hemoglobin ve hematokrit. Kırmızı kan hücresi sayınız, hemoglobin ve hematokritin sonuçları birbirileriyle ilişkilidir, çünkü her biri kırmızı kan hücrelerinin özelliklerini ölçer.

Bu üç alandaki sonuçlar normalden düşükse, kansızlığınız olur. Anemi yorgunluk ve halsizliklere neden olur. Aneminin, düşük seviyelerde vitamin veya demir, kan kaybı veya altta yatan bir durum gibi birçok nedeni vardır.

Normalden yüksek kırmızı kan hücresi sayısı (eritrositoz) veya yüksek hemoglobin veya hematokrit seviyeleri,polisitemi vera veya kalp hastalığı gibi altta yatan bir tıbbi duruma işaret edebilir.

2) Beyaz kan hücresi sayımı. Düşük beyaz kan hücresi sayısı (lökopeni), beyaz kan hücrelerini, tahrip eden bir otoimmün bir durumdan kaynaklı olabilir veya kemik iliği hastalıkları veya kanser yüzünden de olabilir. Bazı ilaçlar da beyaz kan hücrelerinin sayısının azalmasından sorumludur.

Beyaz kan hücre sayınız normalden yüksekse, bir enfeksiyon veya iltihaplanma olabilir. Veya, bir bağışıklık sistemi bozukluğunuz veya kemik iliği hastalığınız olduğunu gösterebilir. Yüksek bir beyaz kan hücresi sayımı ayrıca ilaca karşı bir reaksiyon da olabilir.

3) Trombosit sayımı. Normalden düşük (trombositopeni) veya normalden yüksek (trombositoz) olan trombosit sayısı, genellikle tıbbi bir rahatsızlığın işaretidir veya bir ilacın yan etkisi olabilir. Trombosit sayınız normal aralığın dışındaysa, nedeni teşhis etmek için muhtemelen ek testlere ihtiyacınız olacaktır.


Tam kan sayımı sonuçlarınızın ne anlama geldiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi için normal aralığın dışında kalmaları durumunda doktorunuza danışmalısınız.
YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gaitada (dışkıda) yağ ne zaman görülür?
Gaita tahlilinde yağ görülmesi normalde olmaması gereken bir durumdur. Laboratuvar incelemesinde gaitada (dışkı) yağ görülmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Gaitada yağ görüldüğünde gastroenterolojik…
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani ne negatif ne de…
HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı
Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini merak etmektedir. HIV ELİSA testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda uzmanlarımızın…
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde planlanmalı ve…
Beta HCG Testi Değerlerinde Gri Zon Nedir? Beta HCG Değerleri ve Gebelik Haftası
Kanda yapılan Beta HCG testinde 6 mıu/ml ve üstü çıkan değerler gebelik lehine değerlendirilir.Ancak gri zon olarak da değerlendirilen bir ara değer vardır.Gri zon değeri ise 6 mıu/ml ile 24 mıu/ml arası…
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe etmektedir.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe karşılığı ise Saflaştırılmış…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com