Tatlı Krizine Bal ve Tarçın Çözüm Olabilir mi?

Yayın Tarihi : 2018/05/24 08:55 • Güncelleme Tarihi : 2020/11/27 19:51 • Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Tatlı krizi ifadesi; özellikle stres dönemleri ve adet dönemlerinde bayanlardan sıklıkla duyduğumuz bir terimdir.
Tatlı Krizine Bal ve Tarçın Çözüm Olabilir mi?

Tatlı krizi ifadesini oldukça sık duyarız. Özellikle stres dönemleri ve adet dönemlerinde bayanlardan sıklıkla duyduğumuz bir terimdir. Bunun sebebi, vücudun bu dönemlerde enerji kaybetmesi ve tatlının psikolojik olarak olumlu etki etmesinden kaynaklanmaktadır. 

Tatlı Krizi Neden İstenmeyen Bir Durumdur?

Tatlı krizi, hem kısa sürede hızlı kilo artışına hem de istenmeyen hastalıkların gelişimine sebep oluyor. Tatlı, şeker içeriğinin yüksek olması sebebiyle, vücutta ani şeker yükselmesine sebep olur. Bunun ilerisinde ise, şekerin yine aniden düşmesine sebep olur. Bu şekilde düzensiz ilerleyen şeker seviyesi, kişilerde ani yorgunluk, uyku hali ve algıda yavaşlama oluşturur. Bu sebeple tatlı krizleri istenmeyen bir durumdur. 

Tatlı Krizinin Sebebi Nedir?

Kan şekerinin ani düşüşü, vücuda ani bir enerji ihtiyacı doğurur. Bu sebeple bu ani enerji kaynağı olarak da tatlı olarak adlandırılan şekerli besinleri kapsar. 

Genellikle ani kan şekeri düşmelerine bağlı olan bu krizlerden hafif hasarlarla hatta hiç hasar almadan kurtulmak mümkün. 

Bunun için sadece ihtiyacınız olan, glikoz şurubu kullanılmamış gerçek bir bal. 

Tatlı krizlerine girdiğiniz dönemlerde bir kaşık bal oldukça iş görmektedir. 

Balı sade yemekten hoşlanmıyorsanız, sütle karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Tatlı Krizleriyle Baş Etmenin Başka Bir Yolu: Tarçın

Tatlı krizlerine en doğal ve en çok tercih edilen yol bal tüketimidir. Ancak şeker hastalığı gibi problemi olan veya başka durumlardan dolayı bal tüketemeyen kişiler için de alternatifler vardır. 

Bu alternatiflerin en başında tarçın gelir. 

Tarçın, sorunun kökenine inmektedir. Yani daha önce belirttiğimiz gibi, tatlı krizleri ani şeker düşmelerine bağlı olarak meydana gelir. Tarçın ise, şeker dengelemede benzersiz bir besindir. Bu sebeple şeker sıkıntısı çekenler, ani acıkma hissi yaşayanlar tarçını sık tüketmelidirler. Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?