Tercihler

05.02.2017 01:45
Bakın şu sıralar öğrenciler neler konuşuyorlar:          “ İdealimdeki bölüm uluslararası ilişkiler
Tercihler
A

Bakın şu sıralar öğrenciler neler konuşuyorlar:         

“ İdealimdeki bölüm uluslararası ilişkiler. Ancak yine de kampüsü olmayan üniversitelerin bu bölümünü tercih etmektense kampüsü olan üniversitelerin başka bölümlerini tercih ederim. ”

“ Ben aslında mühendislik okumak istiyorum ama ailem tıp okumam için ısrar ediyor. ”

“ Siz bana kimya okumamı öneriyorsunuz ama mezun olduğumda iyi para kazanabilir miyim? ”

“ Benim için fark etmez. Puanımın yettiği tüm bölümleri yazacağım. ”

Evet, şu sıralar hiç de yabancı olmadığımız konuşmalar değil mi? Sınavların bitiminin biraz ardından karşılaşacağınız tercihler ve meslek seçimi öncesi konuşmalar. İnsana pek de doğru konuşmalarmış gibi gelmiyor aslında. Çünkü tercihler aşamasında seçeceğiniz mesleklerle bir bakıma yaşam biçiminizi de belirlemiş oluyorsunuz. Bu nedenle bu dönemde alacağınız kararlar oldukça önem taşımaktadır. Burada sık karşılaşılan sorun, birçoğunuzun amaçlarını belirlememiş olması veya meslekler hakkındaki bilgilerinizin yüzeysel olmasıdır. Daha da önemlisi ilgi ve yeteneklerinizin farkında olmamanızdır.

Bir kısmınız tercih yaparken yakın çevrenizdeki meslek sahiplerine öykünüyor veya onların önerileriyle kararlar alıyorsunuz. Bazılarınız gelir durumuna, kariyere ya da kulaktan dolma bilgilerle mesleklerinize karar veriyorsunuz. Geneliniz ise popüler kültürün, basın ve medyanın araştırmalarına dayanarak kararlar alıyorsunuz. Ve bölümdense üniversite seçimine ağırlık veriyorsunuz. Sonuçta çoğunuz yine ilgi ve yeteneklerinizi göz ardı ederek tercihlerinizi düzenlemeye çalışıyorsunuz.

Tercihlerinizi belirlerken en önemli kriterin sizlerin isteğinin ne olduğunu asla ihmal etmemeniz gerekmektedir. Tabi ki isteklerinizi belirledikten sonra o bölümün hangi üniversitede okunabileceğine karar vereceksiniz.

Tercih öncesi;

Kendinizi tanımaya, hangi işi yaparsanız mutlu olabileceğinizi kestirmeye çalışın.

İstediğiniz meslekleri ayrıntılı olarak inceleyin.

Akademik başarınızın hangi derslerde daha etkili olabileceğini sorgulayın.

Gelecekteki yaşamınızdaki hedeflerinizin neler olması gerektiğini ve planlarınızı netleştirin.

Mesleğinizi belirlemeye çalışırken önerilere uzak kalmayın. Ancak aile, yakın çevre ve toplumsal baskıların üzerinde düşünmeye gayret ederek son kararda siz belirleyici olun.

Tercih zamanı;

Öncelikle üzerinde karara varmış olduğunuz bölümleri bir liste haline getirmelisiniz. Tercih etmek istediğiniz bu bölümlerin;

Puan türlerini,

Bir önceki yıla ait yüzdelik dilimlerini,

Bir önceki yıl o bölümlere giren en son öğrencinin Türkiye başarı sıralamasını,

Bölümlerin kontenjanlarını,

Bölümlerin özel koşullarını belirlemelisiniz.

Tercihlerinizi okumayı en çok istediğiniz bölüm sırasında yapmaya özen göstermelisiniz. İstemediğiniz halde puanı çok yüksek olan bir bölüme öncelik vermemeli ve bu tercihi listenizden çıkarmalısınız.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra, isteğinize göre tercih edeceğiniz bölümleri bir önceki yılın başarı sıralamalarına göre sıraya sokmalısınız. Bu noktada şu tür oynamalar yapabilirsiniz: Puanı düşük olan bir bölümü puanı biraz daha yüksek olan bir bölümden daha fazla istiyorsanız düşük olanı yüksek olanın üzerine yazabilirsiniz. Aradaki farkların anlamlı olması kaydıyla.

Aynı puan türünden yakın başarı sıralamalarına sahip birden çok bölüme yer vermemeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Kazanacağınıza kesin gözle baktığınız ancak kazansanız dahi okumak istemeyeceğiniz bölümlere tercih listenizde yer vermemelisiniz.

Tercihlerinize bulunduğunuz başarı sıralamanızın 15.000-20.000 üzerinden başlayabilirsiniz. ( Böyle bir başlangıç o sıralamalardaki bölümlere yerleşeceğiniz anlamına gelmiyor. Ancak böyle bir hakkınız olduğunu unutmayın. Ne olur ne olmaz! ) Bu durum alttaki tercihlerinizi olumsuz etkilemeyecektir. Önemli olan bulunduğunuz başarı sıralamanızın altı ve üstündeki tercihleri doğru ayarlamak ve o bölümleri gerçekten isteyip istemediğinize karar vermektir. Çünkü büyük olasılıkla yerleşebileceğiniz alan o civarda seyretmektedir. Ve önemli olan başarı sıralamanızın inebildiğiniz kadar altına inmenizdir. Tabi ki istediğiniz bölümler dahilinde.

                                                                      

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı

Hakan GÜLLE

 

Sanatı Hayatınızdan Eksik Etmeyin!
Sanat, kişinin kendisini ifade etme biçimidir. Kişi kendini ifade ettiği sürece var olur ve kendisini toplumun bir parçası olarak hisseder.
Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri
Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir. Bu yazımızda  günlük hayatımızda sıkça kullanılan…
Çocuklarda İdeal Yabancı Dil Öğrenme Yaşı Nedir?
Çocuklara dil öğretmek, küreselleşen dünyada bir lüksten ziyade zorunluluk olmuştur. Artık her işin uluslararası yapılabilmesi ve dünya üzerinde gezintinin daha kolay…
Kilo Almak İsteyenlere..
Hep fazla kilolardan şikayet eden kişileri çoğunlukta sanılır. Peki ya kilo alamamaktan şikayetçi olan kişilerin sayısının da bir hayli fazla olduğunu söylersek bize inanır mısınız?
Reflü Olan Kişiler Düşük Bel Giyinmeli
Reflü; mide kapakçığının gevşemesi neticesinde mide asitinin ağıza gelmesi olarak bilinen hastalıkdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com