Sağlıklı Bir Ergenlik İçin Hobi Edindirin

15.02.2018 09:22
Ergenlik; çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir
Sağlıklı Bir Ergenlik İçin Hobi Edindirin
A

Ergenlik; çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde çocuk olarak nitelendirilen kişiler artık gerçek bir yetişkin haline gelirler. Ancak bu durum çok da hızlı gerçekleşmez. Hatta hayata ve yaşam tarzına karşı yapılan yanlışların büyük çoğunluğu bu döneme aittir. Ancak yadırgamamak gerekir. Çünkü hem fiziksel, hem ruhsal olarak çok büyük değişiklikler meydana gelir. Bu değişimlerin çıkış noktası hormonel kaynaklıdır. Büyüdükçe artık farklı hormonlar salgılanır ve bu hormonlar vücut dengesinin değişimine yol açar. İşte pek çok davranışın altında da bu sebepler yatar.

Madem bu durumun bir sebebi var; o zaman çözüm yolu üretmeye bakılmalıdır. Ergenlik dönemi, ortalama 12-19 yaş aralarında yaşanır. Yani okulun hayatı değiştirdiği ve meslek seçimlerinin yapıldığı bir dönem. Bu dönemi iyi değerlendirebilen ebeveynler, çocuğunun seçimlerinden memnun olurken, maalesef bu durumun doğru tanımlanamaması ve yönlendirilmemesi neticesinde de pek çok genç yanlış kararlar verebilmektedir. Hatta sigara alkol tüketimi, aileye karşı saldırgan tavırların çoğunlukla altında ergenlik dönemi problemleri yatar.

Peki ergenlik dönemi sıkıntıları ile karşılaşmamak için neler yapılmalıdır? Öncelikle çocuğun zevklerini bilmeli ve ergenliğe henüz gelmemişken sevdiği, ilgi duyduğu uğraşlar kazandırılmalıdır. Bu uğraş sadece ergenlik döneminde değil, bütün hayatı boyunca zevk aldığı, stresleri daha hafif atlattığı, işe yaradığı ve mutlu olduğu bir yaşam tarzını benimsemesini sağlayacaktır.

Ergenlikte gençlere serbest zaman tanınmalıdır. Bu sayede düşünebilir, daha sakin olabilir ve vücudundaki değişimleri görerek daha bilgili ve hatasız bir ergenlik geçirebilir. İşte bu serbest zamanlarda bazı gençler kendini kötü alışkanlıklara kaptırırken bulduğu gibi, bazıları da kitap okuma alışkanlığını pekiştirerek yalnızlığı tercih edebilir. Bir hobisi varsa daha şanslıdır. Sevdiği işle uğraşmak aklın, kalbin, beynin dinlenmesini sağlar. Böyle insanlar yaşı kaç olursa olsun her zaman huzurlu olurlar. Mutlu ettiği gibi, kötü alışkanlıklardan da korunmuş olur.

Peki hangi hobiler ergenlikte daha rahatlatıcıdır? Ergenlikte genç, vücuttaki değişimlerden hoşlanmayabilir ve bu durumda kendini toplumdan geri çekebilir. İşte bu durumla karşılaşmamak için, sosyal hobiler gençleri rahatlatırken aynı zamanda asosyalleşmesini de engellemiş olur. Topla oynanan oyunlar, bilgisayar oyunları, kas yapan sporlar gibi efor gerektiren hobiler erkekleri daha çok rahatlatırken; resim yapmak, ahşap boyamak, takı tasarlamak, müzik aleti çalmak gibi daha ince uğraşlarla kızlar daha hoş vakit geçirmektedir.

İftarda Sıcak Pide Yemeyin!..Neden mi?
Ramazan ayı ile birlikte iftara özel olarak hazırlanan mis kokulu pidelerde tezgahlardaki yerini aldı
Çocuklara Yemekleri Sevdirmenin Yolu Minik Aşçılık Oyunlarından Geçiyor!
Çocuklarının yemek yemediğini veya seçtiğini görmek anne ve baba için oldukça moral bozucu olabiliyor
Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Gebelik döneminde neler yemeliyiz? Nelerden uzak durmalıyız? Hangi besinler bana ve bebeğime iyi gelir? Gibi birçok sorula karşı karşıya kalırız
Tütün Kullanımının Kontrolü
Tütün kullanımının sağlık üzerindeki bir çok  olumsuz etkileri bulunmaktadır
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılabilir?
Bazen alerji, nezle, yüzmek veya hava basıncı değişikliklerden dolayı kulaklarınız tıkanır
Hava Kirliliğini Haber Veren Kelebekler
Kelebekler, hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı olan böcekler arasında yer alan canlılardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com