Testisin Erkeklerde Görevi Nedir?

15.08.2018 04:58 | Güncelleme: 04.12.2018 04:50 | Yazar: Dr. Cem Argun
Testislerin temel görevi ise testosteron hormonu salgılanması, sperm hücrelerinin üretimi ve erkeklik özelliklerinin sağlanmasıdır. Erkeklerde testis hastalıkları arasında da testis kanseri önemli bir yer almaktadır.
Testisin Erkeklerde Görevi Nedir?
A

Testis Nedir? Testislerin Erkeklerde Görevi Nedir?

Testisler, sperm hücrelerinin üretildiği ve üremede görevli bir çift organdır. Testisler günde 180 ile 200 milyon arası sperm hücresi üretir. Testisler er bezleri olarak da adlandırılır. Er bezlerinin testesteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testisler insan vücudunda  gövdenin dışında ‘Skrotum’ denilen torba biçiminde, deri kastan yapılmış, bir yapının içinde yerleşmişlerdir. Testisler erkek cinsel organının sağında ve solunda bulunur.  Testislerin her biri 4-5 cm. boyunda, 2,5 cm. eninde ve 3 cm. kalınlığında olup yumurta biçimindedirler. Testislerin  her biri ortalama 21 gr. ağırlığındadır.

Sol testis sağdakinden biraz daha aşağıda bulunur. Bu, birbirine baskı yapıp ezilmelerini önler. Testislerden biri ötekinden biraz küçük olabilir.

Skrotum içinde sağlı sollu yer alan iki er bezi, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı içeren bir yapıdır. Skrotumun sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır.
Sperm hücreleri ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler ve işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısından yaklaşık 2 derece daha düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. 

Her İki Testis Arasında Fiziksel Bir Fark Var mıdır?

Bir çok erkekte testislerin biri diğerinden daha aşağıda yer alır.Bu normal bir durumdur. Her 3 erkeğin 2 sinde sağ testis sol testise göre daha yukardadır.Yukarda olan testis ise diğerine göre daha büyüktür.

Testis Kanseri Nedir?

Testis kanseri genç yaşta erkeklerde daha sık görülmektedir. Testis kanseri 16 ile 34 yaş arası erkeklerde daha sık görülmektedir.Testis kanserine yakalanan yaklaşık her 25 genç erkekten biri hayatını kaybetmektedir.

Testis kanseri erkeklerde en sık olarak ağrısıs bir kitle olarak belirti vermektedir.Daha az olmakla birlikte testislerde hafif ağrı ve testislerin her zamankinden daha ağır hissedilmesi de bu hastalığı düşündürebilir.

Testislerde bu tür bir rahatsızlık görüldüğünde bir üroloji doktoruna vakit geçirmeden başvuurlmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Erkeklerde Andropoz nedir? Yaşlanmaya Bağlı Nasıl Bir Değişim Gösterir?
Andropoz erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak testosteronun  erkeklik hormonunun kandaki seviyesinin azalması olarak tanımlanmaktadır
İktidarsızlık (Empotans) ve Nedenleri
Empotans veya bilinen ismi ile iktidarsızlık, erkek cinsel organı penisin birleşme sırasında erekte olarak yeteri kadar sertleşmemesi halidir
Geriye Boşalma Nedir?
Geriye boşalma, meninin penisten dış ortama akması yerine vücut içerisinde kalarak idrar kesesine akması halidir
Kaç Kez Orgazm Olunur?
Cinsel ilişki sırasında yaşanan orgazmın kaç defa yaşandığı çoğu kez cinsel ilişkinin verimliliği ile karşılaştırılır
Genital Organdaki Yaralara Dikkat!
Genital organlarda çıkan yara, kızarıklık ve döküntüler enfeksiyonel bir hastalığın habercisidir
Adet Döneminde İlişkiye Giren Bir Kadın Hamile Kalır mı?
Birçok kişiye göre adet dönemindeki yapılan cinsel ilişki ile hamile kalınmaz
Ters İlişki Ve Hamilelik
Günümüzde bazı çiftlerin  ters (anal) ilişkiyi tercih etmelerinin nedenleri; hamilelikten kaçmak, bakireliğin önemli olduğu yerlerde kızlık zarını korumak veya porno filmlerin etkileri gibi nedenlerden…
Sperm Kalitesini Düşüren Durumlar Nelerdir?
Sperm kalitesi; spermin standart olarak belirlenen, partnerini gebe bırakabilecek seviyede spermlerin varlığıdır
Vajinada Gaz Birikmesi
Cinsel ilişki esnasında; erkek sadece aldığı zevkle ilgilenirken kadın; acaba bir kusurum olur mu? düşüncesine dalmaktan zevk alamaz
Erkekler Neden Tek Gecelik İlişki İster?
Tek gecelik ilişki; kişinin partnerinden başkasıyla cinsel ilişkiye girmesidir
Penis Uzatma ve Kalınlaştırma Cerrahileri Nasıl Uygulanır?
Penis; erkekliğin en güçlü sembolüdür
Gebelik İçin Uygun Pozisyonlar
Çocuk isteyen pek çok çift, bu iş için uzun mesailer harcar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com