Testisin Erkeklerde Görevi Nedir?

15.08.2018 04:58, Son Güncelleme: 04.12.2018 04:50 Dr. Cem Argun
Testislerin temel görevi ise testosteron hormonu salgılanması, sperm hücrelerinin üretimi ve erkeklik özelliklerinin sağlanmasıdır. Erkeklerde testis hastalıkları arasında da testis kanseri önemli bir yer almaktadır.
Testisin Erkeklerde Görevi Nedir?
A

Testis Nedir? Testislerin Erkeklerde Görevi Nedir?

Testisler, sperm hücrelerinin üretildiği ve üremede görevli bir çift organdır. Testisler günde 180 ile 200 milyon arası sperm hücresi üretir. Testisler er bezleri olarak da adlandırılır. Er bezlerinin testesteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü bazı fiziksel özelliklerin gelişmesi gibi görevleri vardır. Testisler insan vücudunda  gövdenin dışında ‘Skrotum’ denilen torba biçiminde, deri kastan yapılmış, bir yapının içinde yerleşmişlerdir. Testisler erkek cinsel organının sağında ve solunda bulunur.  Testislerin her biri 4-5 cm. boyunda, 2,5 cm. eninde ve 3 cm. kalınlığında olup yumurta biçimindedirler. Testislerin  her biri ortalama 21 gr. ağırlığındadır.

Sol testis sağdakinden biraz daha aşağıda bulunur. Bu, birbirine baskı yapıp ezilmelerini önler. Testislerden biri ötekinden biraz küçük olabilir.

Skrotum içinde sağlı sollu yer alan iki er bezi, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı içeren bir yapıdır. Skrotumun sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır.
Sperm hücreleri ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler ve işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısından yaklaşık 2 derece daha düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. 

Her İki Testis Arasında Fiziksel Bir Fark Var mıdır?

Bir çok erkekte testislerin biri diğerinden daha aşağıda yer alır.Bu normal bir durumdur. Her 3 erkeğin 2 sinde sağ testis sol testise göre daha yukardadır.Yukarda olan testis ise diğerine göre daha büyüktür.

Testis Kanseri Nedir?

Testis kanseri genç yaşta erkeklerde daha sık görülmektedir. Testis kanseri 16 ile 34 yaş arası erkeklerde daha sık görülmektedir.Testis kanserine yakalanan yaklaşık her 25 genç erkekten biri hayatını kaybetmektedir.

Testis kanseri erkeklerde en sık olarak ağrısıs bir kitle olarak belirti vermektedir.Daha az olmakla birlikte testislerde hafif ağrı ve testislerin her zamankinden daha ağır hissedilmesi de bu hastalığı düşündürebilir.

Testislerde bu tür bir rahatsızlık görüldüğünde bir üroloji doktoruna vakit geçirmeden başvuurlmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Zevk Suyu Nedir?
Zevk suyu olarak bilinen ancak asıl ismi prostat sıvısı olan şeffaf salgı, erkeklerin mesane bölgesini saran prostat bezinin salgısıdır.İngilizce precum olarak adlandırılır.Zevk suyu ile hamile kalınıp…
Mental Orgazm Nedir?
Orgazm; cinsel uyarılarla meydana gelen, kişinin haz almasını sağlayan psikolojik olarak başlayıp, fizyolojik tepkilere dönüşen durumdur. Psikolojik olarak; kendinden geçme hali, düşüncede cinsel organa…
Arkadan İlişki İle (Ters İlişki) Hamile Kalınır mı?
Arkadan ilişki ile hamile kalınıp kalınmayacağı konusu özellikle genç çiftler tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur.Peki arkadan ilişki ile hamile kalınır mı? Bu çok merak edilen soruyu sizler…
Cinsellikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma Yolları
Cinsellik, fizyolojik olarak çok önemli bir eylemdir. Düzenli cinsel ilişkinin vücuda pek çok faydasının olmasının yanında, doğru yapılmayan cinsellik de pek çok hastalığın sebebi olmaktadır.   
Menopoz, Cinselliği Bitirir mi?
Menopoz; kadının adetinin tamamen bittiği, yumurtlama şansının bittiği dönem ve sonrasıdır. Menopoza giren kadınlar bundan sonraki süreçte cinsel istek ve işlevlerinin nasıl olacağını merak eder.Menopoz…
Prostat Masajı Neden Yapılır?
Prostat masajı; prostat bezine uygulanan, sağlık açısından oldukça önemli olan, dokunuş masajlarıdır. Peki prostat masajı neden yapılır.Günümüzde bir çok çift cinsel uyarının sağlanması ve fantezi için…
tahlil.com
tahlil.com