Uykusuzluk Hayatınızda Neleri Değiştirir?

15.05.2020 12:03 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Uyku, insanın temel ihtiyaçlarının başında gelir. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı yaşamın sırrı olduğu gibi, verimli geçen vaktin de sırrıdır.
Uykusuzluk Hayatınızda Neleri Değiştirir?
A

Uyku, insanın temel ihtiyaçlarının başında gelir. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı yaşamın sırrı olduğu gibi, verimli geçen vaktin de sırrıdır.

Düzenli uyku, vücudun ihtiyacını gidermenin yanı sıra, vücuda direnç, aktiflik de kazandırır. Yani uykunuz sağlıklı olursa, vücudunuz da sağlıklı olur ve durumlar karşısında vücudunuzun verdiği tepkiler de doğru olur. Doğal olarak başarı, sağlık ve mutluluk birbirinin peşi sıra, sağlıklı uykunun kazanımları olarak geri dönüş yapar.

Uykuyu Dengeleyen Unsurlar Nelerdir?

Uyku düzenini ortaya koyan pek çok fonksiyon vardır. Ne kadar uyuduğunuz, saat kaçta uyuduğunuz, nasıl bir yatak tercih ettiğiniz ve uyku öncesinde nelerle meşgul olduğunuz gibi pek çok unsur uykunun kalitesini ortaya koyar. 

Vücutta uykuya yardımcı unsurların başında hormonlar gelir. Uyku hormonu, daha derin ve dinlendirici bir uyku uyumanızı, buna bağlı olarak da uyanık kaldığınız süreyi verimli geçirmenizi sağlar. Ancak bu hormon her uykuya yattığınızda salgılanmaz. Bu hormonun salgılanması için güneşin tamamen kaybolması ve metabolizmanın yavaşlaması gerekir. Yapılan araştırmalar bu hormonun en çok gece 24.00 – 03.00 da salgılandığını ortaya koymuştur. Bu durumda denebilir ki, en verimli uyku için en geç saat 23.00 da yatılmalıdır.

Kalitesiz Uyku Hayatınızdan Neleri Götürür?

Kalitesiz uyku, başta beyin aktivitelerini geciktirir. Uykusunda dinlenemeyen kişi odaklanma problemi yaşar ve iş ve okul hayatında başarısızlık olarak karşımıza çıkar.

Kalitesiz bir uyku agresif ve sinirli bir kişilik olmanıza neden olur. Ters giden işler karşısında kişi daha sinirli ve tahammülsüz konuma gelir.

Uykusunu alamamış ve hayatını bu şekilde devam ettiren kişilerin bir süre sonra bağışıklık sistemleri de zayıflar. Kişi daima halsiz ve yorgun hisseder.

Uykusunu alamayan kişi daha çabuk sinirlendiğinden, olayları ve olguları kafasına net yerleştiremediğinden daha fazla hata yapar. Bu kişiler zamanla sosyalleşme sıkıntısı çekerler ve yalnızlaşırlar.

Hormon yapısı da doğru çalışmayan bu kişilerde zamanla, adet düzensizlikleri, tiroid hormonu sıkıntıları ve çocuk yaşlardaysa gelişim sıkıntıları ortaya çıkar.

Romatizma Neden Olur ?
  Romatizma deyince ilk olarak eklem ağrılarından şikayet eden, kas ve iskelet sisteminde şişlik meydana gelen, genellikle de belli bir yaşın üzerindeki insanlar aklımıza gelir
Karın Zarı İltihabı Nedir?
Karın zarı çift katmandan oluşur ve iç organların üzerini örterek birbirlerinden ayırır
Astım Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Astım hayatı tehdit eden bir hastalıktır
Kas Spazmı Nedir?
Kas spazmı, vücut kaslarında veya mide gibi organlarda görülen aşırı kasılma halidir
Tifo Hastalığı Nedir? Tifo Belirtileri Nelerdir?
Tifo mikrobik ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır
Kafa Derisi Kabuklanması ( Konak ) Nedir?
Bebeklerde çok sık  görülen sorun olan  kafa derisi kabuklanması konak hastalığı olarak da bilinir
Obsesif Kompulsif Bozukluk Hakkında Bilinenler
Obsesif kompulsif bozukluk, son yıllarda yapılan araştırmalara göre, oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır
Uyku Apnesi Uyku Kalitesini Azaltır.
Uyku apnesi kısaca, uyku sırasında solunumun bir süre bilinçsiz olarak durması olarak tanımlanabilir
Demir Eksikliğine Bağlı Anemi'nin Belirtileri Nelerdir?
Anemi diğer adıyla kansızlık, kan hücresi içerisinde bulunan hemoglobin değerinin düşük olmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır
Beyin Felci Nedir ?
Beyin felci kalıtsal bir durum değildir
B 12 Eksikliği ve Sonuçları
B 12 vitamini tahıl ve kırmızı ette oldukça fazla miktarda bulunur
Göz Kuruluğu Nedir?
Gözlerinizde batma ve kızarıklık varsa göz kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com