Uykusuzluk Hayatınızda Neleri Değiştirir?

15.05.2020 12:03 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Uyku, insanın temel ihtiyaçlarının başında gelir. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı yaşamın sırrı olduğu gibi, verimli geçen vaktin de sırrıdır.
Uykusuzluk Hayatınızda Neleri Değiştirir?
A

Uyku, insanın temel ihtiyaçlarının başında gelir. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı yaşamın sırrı olduğu gibi, verimli geçen vaktin de sırrıdır.

Düzenli uyku, vücudun ihtiyacını gidermenin yanı sıra, vücuda direnç, aktiflik de kazandırır. Yani uykunuz sağlıklı olursa, vücudunuz da sağlıklı olur ve durumlar karşısında vücudunuzun verdiği tepkiler de doğru olur. Doğal olarak başarı, sağlık ve mutluluk birbirinin peşi sıra, sağlıklı uykunun kazanımları olarak geri dönüş yapar.

Uykuyu Dengeleyen Unsurlar Nelerdir?

Uyku düzenini ortaya koyan pek çok fonksiyon vardır. Ne kadar uyuduğunuz, saat kaçta uyuduğunuz, nasıl bir yatak tercih ettiğiniz ve uyku öncesinde nelerle meşgul olduğunuz gibi pek çok unsur uykunun kalitesini ortaya koyar. 

Vücutta uykuya yardımcı unsurların başında hormonlar gelir. Uyku hormonu, daha derin ve dinlendirici bir uyku uyumanızı, buna bağlı olarak da uyanık kaldığınız süreyi verimli geçirmenizi sağlar. Ancak bu hormon her uykuya yattığınızda salgılanmaz. Bu hormonun salgılanması için güneşin tamamen kaybolması ve metabolizmanın yavaşlaması gerekir. Yapılan araştırmalar bu hormonun en çok gece 24.00 – 03.00 da salgılandığını ortaya koymuştur. Bu durumda denebilir ki, en verimli uyku için en geç saat 23.00 da yatılmalıdır.

Kalitesiz Uyku Hayatınızdan Neleri Götürür?

Kalitesiz uyku, başta beyin aktivitelerini geciktirir. Uykusunda dinlenemeyen kişi odaklanma problemi yaşar ve iş ve okul hayatında başarısızlık olarak karşımıza çıkar.

Kalitesiz bir uyku agresif ve sinirli bir kişilik olmanıza neden olur. Ters giden işler karşısında kişi daha sinirli ve tahammülsüz konuma gelir.

Uykusunu alamamış ve hayatını bu şekilde devam ettiren kişilerin bir süre sonra bağışıklık sistemleri de zayıflar. Kişi daima halsiz ve yorgun hisseder.

Uykusunu alamayan kişi daha çabuk sinirlendiğinden, olayları ve olguları kafasına net yerleştiremediğinden daha fazla hata yapar. Bu kişiler zamanla sosyalleşme sıkıntısı çekerler ve yalnızlaşırlar.

Hormon yapısı da doğru çalışmayan bu kişilerde zamanla, adet düzensizlikleri, tiroid hormonu sıkıntıları ve çocuk yaşlardaysa gelişim sıkıntıları ortaya çıkar.

MS (Multipl Skleroz) Ölümcül müdür? MS Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Bu makalemizden MS hastalığının, belirtilerinin neler olduğunu, tedavi sürecini ve olasıı komplikasyonların neler olabileceğin ve ölümcül olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.
Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu…
Vertigo Nedir ?
Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta…
Bakteriyel Vajinozun Sebep Olabileceği Rahatsızlıklar Nelerdir?
Bakteriyel vajinoz, vajinada kokulu ve kirli sarı renkli akıntıya sebep olan bakteriyel bir rahatsızlıktır.
Dövüşme Hastalığı (Porto-Rikolu Sendromu) Nedir?
Porto-Rikolu sendromu oldukça ilginç bir hastalıktır
Alzheimer Belirtileri Nelerdir?
Hafıza kaybı olarak bilinen Alzheimer hastalığı yaşlı insanlarda çokça görülen bir hastalıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com