Hamilelikte Grip

27.12.2019 12:59 | Güncelleme: 12.03.2020 09:06 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Grip ve soğuk algınlığı maalesef mevsimsiz bir hastalıktır. Her mevsim, her durumda ortaya çıkabilen rahatsızlıklardır. Ancak hamilelikte yaşanan grip veya soğuk algınlığının tedavisi her zaman kolay değildir. Çünkü gebelikte pek çok ilaç ve bitkiler yasaklıdır.
Hamilelikte Grip
A

Grip ve soğuk algınlığı maalesef mevsimsiz bir hastalıktır. Her mevsim, her durumda ortaya çıkabilen rahatsızlıklardır. Ancak hamilelikte yaşanan grip veya soğuk algınlığının tedavisi her zaman kolay değildir. Çünkü gebelikte pek çok ilaç ve bitkiler yasaklıdır.

Gebelik, anne ve bebeğin tek bir dolaşım sistemi ile koordine olduğu bir durumdur. hal böyle olunca, annenin tükettiği her şey bebeğe de aktarılır. Buna ilaçlar da dahildir. Ayrıca bazı ilaçlar, rahim kasılmalarını artırdığından, erken gebelikte düşük, son dönemlerde ise erken doğuma sebep olabilir. Bu sebeple hamileler sadece soğuk algınlığı ve gripte değil, her hastalıkta ilaç kullanırken doktoruna danışmalıdır.

Hamileyken Grip Olunca ne yapılmalı?

Grip, bol dinlenme ve sıvı alımıyla rahatlayan bir hastalıktır. Bu sebeple grip olan gebe, öncelikle dinlenmesine çok özen göstermelidir.

Uzanarak dinlenmelidir.

Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı sebebiyle uyuyamamak söz konusu olduğundan, başının altına yüksek yastık alarak yatmalıdır.

Serum fizyolojik kullanarak burun kanallarını açabilir. Bunda herhangi bir mahsur yoktur.

Bulunduğu odayı sıklıkla havalandırmalıdır.

Eller sık sık yıkanmalıdır.

Hastalığın başka kişilere bulaşması da engellenmelidir. Aksi takdirde ev içinde devamlı dolaşan virüsler, bağışıklığı zayıflamış olan gebeye tekrar gelebilir.

Çarşafları sürekli değiştirmelidir. Aksi takdirde çarşafa yapışmış olan bakteriler, her seferinde yeniden hastalık yapma etkisine sahip olur.

Bol sıvı almalıdır.

Kalabalık ortamlardan ve yorucu, uzun süre ayakta kalmasını gerektirecek işlerden kaçınmalıdır.

C vitamini zengini besinler tüketmelidir.

Alınan tedbirlere rağmen ateş düşmüyor ve şikayetler devamlı artıyorsa mutlaka doktor muayenesinden geçilmelidir.

Evde hem doğal, hem de bebeğe zarar vermeyecek karışımlar yapmak mümkündür.

Bir bardak sıcak su, yarım tatlı kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı bal karıştırılarak içilebilir.

Bir yemek kaşığı sarımsak suyu ve iki yemek kaşığı balı karıştırıp macun kıvamına getirebilir ve günde iki kez tok karınla tüketebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yeni doğan Bebeklerde Cilt Soyulması
Cilt soyulması, cildin nem dengesini sağlayamamasından dolayı, üzerindeki ince tabakanın kabuklaşması ve cilt dokusundan ayrılması durumudur
Gebelik Şekeri Tedavisi
Gebelik şekerinin tıp dilindeki adı; gestasyonel diyabettir
Yumurtalıkların Uyarılması Nedir? Neden Yapılır?
Kadınlarda ksırlığın farklı nedenleri olabilir ve böylece her neden için farklı tedavi uygulanır
Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?
Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır
Sedef Hastalığı Neden Olur?
Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir
Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com