Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?

02.06.2017 12:58 | Güncelleme: 19.04.2020 09:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur.Uykusuzluk tanısında çeşitli tahliller kullanılmaktadır.
Uykusuzluk ve Uykusuzlukta Yapılan Tahliller Nelerdir?
A

Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluk günümüzde sıklıkla rastlanan bir sağlık sorunudur.Uykuya dalamama veya uykuyu sürdürmede zorluk olup uykunun sık sık kesintiye uğraması durumudur.
Uykusuzluğu incelerken; horlama,uykuda nefes durması (uyku apnesi) ve uykuda solunum sorunları gibi durumları da değerlendirmek faydalıdır.

Horlama Nasıl Oluşur?

Uyku esnasında  gürültülü soluk alıp verme durumudur. Bu gütültüye;  soluk alıp verme sırasında üst hava yollarının çevresindeki organ ve vücut dokularının titreşimi yol açar.
Bunlar küçük dil, büyük dil kökü, gırtlak kıkırdakları ve yutağın içini döşeyen dokudan oluşmaktadır.
Çeşitli nedenlerle üst hava yolunda bir daralma olursa veya normal olmayan sarkık dokular bulunuyorsa hava girip çıkarken buraları zorlar ve titreştirir. Bunun sonucunda da horlama meydana gelir.

Horlama Ne Zaman Bir Hastalıktır?

Haftada 3-4 geceden fazla ve uykunun uzunca bir bölümünde horlama oluyorsa bu normal değildir. Aynı zamanda horlamalar nefes durmaları ile kesiliyorsa, horlayan hasta sabah uykusunu alamadan kalkıyorsa horlama kişide hastalık haline gelmiştir.

Uykuda Nefes Durması Nasıl Olur?

Hava yolundaki bu daralma hava yolundan geçen havayı azaltır, bazen de hava yolu bu şekilde tümüyle tıkanır.Bu durumda uykuda solunum sorunları ortaya çıkar.

Uykuda Solunum Sorunlarının Önemi Nedir?

Uykuda solunum sorunları, akciğere temiz hava girmesini önler. Bunun sonucunda kandaki oksijen azalır.
Azalmış oksijen  organların sağlıksız çalışmasına sebep olur.
Sonrasında kalbe gelen kan, karın göğüs hareketleri artar. Bu süreç hem uykuyu bozar, hem de  kalp - damar sisteminde sağlık sorunları oluşturur.

Uykuda Soluk Durması Bir Hastalık mıdır?

Uykuda soluk durması ile başvuran hastada soluğun durması durumu saatte 5’ten yüksek  ise bu soruna uyku apne sendromu denilir.
Horlama, uykuda nefes durması, uykudan boğulma hissi ile uyanma, gündüz uykululuk hali, uyku apne sendromunun başlıca belirtileridir.

Uyku Apne Sendromu Tanısı Nasıl Konulur ?

Bu inceleme uyku laboratuvarlarında yapılır.Hasta bir gece uyku laboratuvarında incelemeye tabi tutulur.Uyku laboratuvarında  20’ye yakın verinin analiz edilmesi ile gerçekleştirilen bir tahlildir.

Horlama ve Uyku Apne Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişide sadece horlama varsa uykuda nefes durmuyorsa, tedavi cerrahi yöntemle küçük dilin küçültülmesi veya alınmasıdır. Bu tedavi kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Uyku Apne Sendromunda CPAP Yöntemi Nedir?

CPAP denilen tıbbi cihaz hastaya burundan maske ile üst hava yoluna hafif basınçlı hava vermektedir. Bu şekilde hastada üst hava yolunun tıkanması önlenmiş olur.Cihazın verdiği basıncın gayesi üst hava yolunun tıkanmasını önlemektir.

Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi olmayan hastalarda ileriki süreçlerde yüksek tansiyon, çarpıntı, unutkanlık, iş hayatında başarısızlık, kan şekerinde yükseklik görülebilir.
Bazı hastalarda uykuda ani ölüm olduğu bildirilmiştir.

Glutene Duyarlı Enteropati (çölyak hastalığı) Testi Nedir ?
Gluten enteropatisi olarak da bilinen Çölyak Hastalığı tanısında klinik bilgiler ve muayene bilgileri ile birlikte laboratuvar testlerinde gerek bulunmaktadır.Bu yazımızda glutene duyarlı…
Anti-CCP Antikor Testi (Anti-CCP) Nedir?
Bu makalemizden Anti-CCP testinin ne olduğunu, hangi durumlarda pozitif çıktığı ve test sonuçlarının nasıl yorumlanacağına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Tahlil Sonucu Sorgulama
Sitemizde yaptırdığınız tahlil sonuçları hakkında bilgi alabilir, tahlil sonucunuzu sorgulayarak normal değerleri, hangi durumlarda yüksek çıkıp hangi durumlarda düşük çıktığı…
Bilirübin Nedir? Bilirübin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin, safrada bulunan turuncu-sarı renkte, pigment yapıda bir boya maddesidir.
ACE Testi Neden Yapılır?
Bu test kandaki ACE enziminin ölçümü için kullanılır.İngilizce Angiotensin Converting Enzyme olarak bilinen kan testinin ilk harflerinin kısaltmasıdır.Türkçe uzun…
Ameliyata Girecek Hastalardan İstenen Tahliller Nelerdir?
Ameliyat kararı verilen hastalardan, ameliyat öncesi doktorlarca çeşitli tahliller istenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com