Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

27.12.2018 01:51 | Güncelleme: 25.01.2019 01:15 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gebelik testleri hakkında hamileliği planlayan veya hamile kalmak istemeyen kadınlardan Tahlil.com’a yöneltilen çok fazla soru alıyoruz. Bu sorulardan en sık geleni ise gebelik testinin doğru zamanıdır. Gebelik testi yaptırmanın iki çeşit yolu vardır. Biri idrarda gebelik testi diğeri ise kanda gebelik testidir. Gebelik hormonu olan HCG’nin kanda veya idrarda olup olmadığına bakılarak gebelik durumuna karar verilebilir. Aşağıda gebelik testini yapmak için uygun zamanı anlatan yazımızı okuyup bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
A

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik testleri kadınlar tarafından adet gecikmesi durumunda yaptırılır. Adet sadece bir gün geciktiyse gebelik testinin doğru sonuç verme olasılığı yüksektir. Yine de daha kesin sonuç almak için adet gecikmesinin devam etmesi beklenir ve gecikirse test tekrarlanır.  İdrarda gebelik testinden sonra kanda gebelik testi de yaptırmanızı öneriyoruz.

Yapılan araştırmalara göre bir hafta ortalama  3 ile 5 gün boyunca geciken adet sonrası yapılan gebelik testlerinde güvenilirlik en yüksek çıkmıştır. Unutmayın ki ilişkiden hemen sonra gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. Kadın hamile kalmışsa yumurtalıklarındaki yumurta döllenmiş demektir. Bu durumda hamilelik boyunca bir daha yumurtlamaz ve adet olmaz. Özellikle hamile olup olmadıklarını merak eden anne adayları çoğu zaman sabırsızlanır.Bir an önce test yaptırmak ister. Bu tür acelesi olanlar ise ilişki sonrası beklenen ilk adet günü gecikirse gebelik testi yaptırılır. En doğru sonucu almak için adet gecikmesinin birkaç gün olmasını beklemeyi öneriyoruz.

Gebelik testine eczanelerden ulaşabilirsiniz. Gebelik testi, idrarda bulunan HCG gebelik hormonunun varlığına ve miktarına göre sonuç verir. Ayrıca kanda yapılan gebelik testinde HcG hormonunun artış miktarına göre gebelik haftası tahmin edilmektedir. Gebelik haftanızı öğrenmek için sitemizdeki Gebematik uygulamasını kullanabilirsiniz.

Gece boyunca idrarla birlikte HCG hormonu da birikeceği için gebelik testlerinin sabah saatlerinde yapılmasını öneriyoruz.

Kadının adetin birinci gününden sonraki yaklaşık 14. Günü yumurtlama günüdür. Bu süreçte yaşanan korunmasız ilişkilerde hamile kalma şansının en yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Hamilelik düşünmeyen çiftler özellikle bu dönem korunmalı cinsel ilişki yaşamaya dikkat etmelidirler.

Korunmasız cinsel ilişkide sperm ile döllenmiş bir yumurta 1 hafta- 10 gün içerisinde yumurtalık tüplerinden aşağı inerek rahme yerleşir ve salgılanan HCG hormonu idrara geçer. Bu süreçte testin yapılması en uygundur.

Sonuç olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonraki adet dönemini beklenmeli, olası bir gecikme olursa idrarda veya kanda gebelik testi yaptırmalıdır. İdrarda gebelik testi de sıkça kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Bu ilk yapılan testte gebelik çıkmazsa ve adet hala gecikmeye devam ediyorsa bir hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde sonucun kesinliği artar.

Test; pozitif (gebelik var) veya negatif (gebelik yok) değerlerinden birini gösterecektir. Her iki durumda da bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneriyoruz. Gebelik varsa gebelik uzman tarafından kontrol edilmeli, gebelik yok ise de adet gecikmesinin altında yatan sebepler araştırılmalıdır.

Ayrıca gebelik testi konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz diğer yazılarımız:

Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler?

Gebelik Testinde Çizgiler ve Anlamları?

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

Sitemizde Gebelik Testi konusunda ziyaretçilerimizden gelen soruları ve cevapları okumak için buraya tıklayınız.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gençleşmede PRP Yöntemi
PRP; trombositten zenginleştirilmiş plazma demektir
TPFA Testi Nedir?
Treponemal antikorların görünmesi için yapılan bir testtir
EMA (Endomysial Antikor) Testi
Çölyak ve dermatitis herpetiformis tanısında kullanılan IgA yapısında olan tahlildir
Ömürlük Grip Aşısı
Grip; neredeyse her mevsim geçişinde sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır
Sık Ultrason Bebeğe Zarar Verirmi?
Ultrason; annenin, doğmamış bebeğini izlemesinin en güzel yoludur
İnsan Beynine Yaklaşıldı
Laboratuarlarda her geçen gün bir gelişme haberi daha geliyor
Keton Değeri Tek Başına Ne İfade Eder?
Keton değeri, kan tahlili ile yapılır
10 Yıl Öncesinden Göğüs Kanseri Riski Saptanabilecek
Göğüs kanseri; kadınlarda sık olmakla birlikte erkeklerde de görülen bir kanser türüdür
Yumurta Nezaman Döllenir?
Gebelik planlamasında, esas alınan, yumurtlama dönemidir
Gaitada Amip Antijeni Nasıl Bakılır?
Amibiazis; parazit kaynaklı bir bağırsak hastalığıdır
Anti-Retikülin Antikoru Hangi Durumlarda Yükselir?
Anti retikülin; dermatitis herpetiformis ve gluten sensitif enteropati tanı ve tedavisinde kullanılan bir değerdir
C14 Üre Nefes Testi Nasıl Yapılır?
C14 üre nefes testi; helikobakter pylori enfeksiyonu olup olmadığı tespitinin yapılmasında kullanılan bir testtir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com