Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

27.12.2018 01:51 | Güncelleme: 27.12.2018 01:58
Gebelik testleri hakkında hamileliği planlayan veya hamile kalmak istemeyen kadınlardan Tahlil.com’a yöneltilen çok fazla soru alıyoruz. Bu sorulardan en sık geleni ise gebelik testinin doğru zamanıdır. Gebelik testi yaptırmanın iki çeşit yolu vardır. Biri idrarda gebelik testi diğeri ise kanda gebelik testidir. Gebelik hormonu olan HCG’nin kanda veya idrarda olup olmadığına bakılarak gebelik durumuna karar verilebilir. Aşağıda gebelik testini yapmak için uygun zamanı anlatan yazımızı okuyup bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
A

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik testleri kadınlar tarafından adet gecikmesi durumunda yaptırılır. Adet sadece bir gün geciktiyse gebelik testinin doğru sonuç verme olasılığı yüksektir. Yine de daha kesin sonuç almak için adet gecikmesinin devam etmesi beklenir ve gecikirse test tekrarlanır.  İdrarda gebelik testinden sonra kanda gebelik testi de yaptırmanızı öneriyoruz.

Yapılan araştırmalara göre bir hafta (7 gün) boyunca geciken adet sonrası yapılan gebelik testlerinde güvenilirlik en yüksek çıkmıştır. Unutmayın ki ilişkiden hemen sonra gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. Kadın hamile kalmışsa yumurtalıklarındaki yumurta döllenmiş demektir. Bu durumda hamilelik boyunca bir daha yumurtlamaz ve adet olmaz. Bu yüzden ilişki sonrası beklenen ilk adet günü gecikirse gebelik testi yaptırılır. En doğru sonucu almak için adet gecikmesinin birkaç gün olmasını beklemeyi öneriyoruz.

Gebelik testine eczanelerden ulaşabilirsiniz. Gebelik testi, idrarda bulunan HCG gebelik hormonunun varlığına ve miktarına göre sonuç verir. Ayrıca kanda yapılan gebelik testinde HcG hormonunun artış miktarına göre gebelik haftası tahmin edilmektedir. Gebelik haftanızı öğrenmek için sitemizdeki Gebematik uygulamasını kullanabilirsiniz.

Gece boyunca idrarla birlikte HCG hormonu da birikeceği için gebelik testlerinin sabah saatlerinde yapılmasını öneriyoruz.

Kadının adetin birinci gününden sonraki yaklaşık 14. Günü yumurtlama günüdür. Bu süreçte yaşanan korunmasız ilişkilerde hamile kalma şansının en yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Hamilelik düşünmeyen çiftler özellikle bu dönem korunmalı cinsel ilişki yaşamaya dikkat etmelidirler.

Korunmasız cinsel ilişkide sperm ile döllenmiş bir yumurta 1 hafta- 10 gün içerisinde yumurtalık tüplerinden aşağı inerek rahme yerleşir ve salgılanan HCG hormonu idrara geçer. Bu süreçte testin yapılması en uygundur.

Sonuç olarak korunmasız cinsel ilişkiden sonraki adet dönemini beklenmeli, olası bir gecikme olursa idrarda veya kanda gebelik testi yaptırmalıdır. İdrarda gebelik testi de sıkça kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Bu ilk yapılan testte gebelik çıkmazsa ve adet hala gecikmeye devam ediyorsa bir hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde sonucun kesinliği artar.

Test; pozitif (gebelik var) veya negatif (gebelik yok) değerlerinden birini gösterecektir. Her iki durumda da bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneriyoruz. Gebelik varsa gebelik uzman tarafından kontrol edilmeli, gebelik yok ise de adet gecikmesinin altında yatan sebepler araştırılmalıdır.

Ayrıca gebelik testi konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz diğer yazılarımız:

Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler?

Gebelik Testinde Çizgiler ve Anlamları?

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

Sitemizde Gebelik Testi konusunda ziyaretçilerimizden gelen soruları ve cevapları okumak için buraya tıklayınız.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hba1c (Glikozile Hemoglobin) testi nedir?Kimlere yapılır?
Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kan proteinidir
Kolesterol Nedir?
Kolesterol plazma lipitlerinden biridir
Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
Hamilelik, birçok kadının yaşadığı veya yaşamak istediği çok özel bir dönemdir
Hamilelikte Amniyosentez ve Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik sürecinde doktorun gerek görmesi durumunda amniyosentez yöntemi ile bebeği anne karnında çepeçevre sararak dış tehlikelerden koruyan amniyon sıvısından örnek alınır
ESR (sedimantasyon) Testi Nedir?
ESR testi dolaylı yoldan vücuttaki iltihap şiddetini ölçer
Anti SCL 70 Testi Nedir? Anti SCL 70 Pozitifliği Ne Zaman Olur?
SCL 70 testi, bağ dokusu hastalıkları ve skleroderma tanısında kullanılan bir oto antikor testidir
Kadınlarda Östrojen ( E2) Yüksekliği Nedir? Östrojen Yüksekliği Nelere Yol Açabilir?
Kadınlarda östrojen yüksekliği yumurtalık fonksiyonlarının bozulması sonucu gelişir
Vitamin D Testi Nedir?
Vitamin D eksikliğinizi belirlemek ve kandaki vitamin D seviyelerini kontrol etmek için kullanılan bir tahlildir
FSH Hormon Testi Nedir?
Özellikle kadınlarda çocuk sahip olma sorunları, cinsel organ ile sorunlar, ergenlikle ilgili problemler ve hipofiz tümörlerini düşündüren bulgular varsa doktorlarca istenen bir hormon tahlilidir
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir
AFP (alfa feto protein) Testi Nedir?
Alfa Feto Protein testi (AFP), fetüsün karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com