Yenidoğanda Sünnetin Faydaları

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 31.10.2020 04:07
Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir
Yenidoğanda Sünnetin Faydaları
A

Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir. Bu işlemi özellikle bebek henüz 7-10 günlük iken yaptırmak gerekir.

Erken Dönemde Yaptırılan Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Yaralar çok daha hızlı iyileşir. Yeni doğanlarda dokuların, yaraların iyileşme süreci çok kısadır. Çünkü vücut büyüme evresindedir ve metabolizmal faaliyetler çok hızlı yerine getirilir. Bu sebeple yenidoğan bebeğe sünnet yapıldığında iyileşme süreci kısa olur.

Genel anesteziye gerek kalmadan, lokal anestezi ile yapılır. Özellikle bebekler doğduğunda 7 gün içinde acı çekmezler. Bu kavrama son derece yabancılardır. Vücutları dış dünyaya adapte olma dönemindedir bu sebeple genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi ile operasyon gerçekleştirilebilir.

Bebeğin hayat boyu idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşma olasılığı düşer. Bazı bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşma durumu sık görülür. Bu bebeklere sünnet önerilir. Çünkü iltihabı vücutta tutan doku, sünnetle ayrılan dokudur. Haliyle bu dokunun olmaması, iltihabın da tutunamaması demektir. Erken dönemde yapılan sünnet, henüz idrar yolu enfeksiyonu yaşanmadan önlenmesi için son derece önemlidir.

Kanama kontrolü çok daha kolay olur. Yenidoğan bebeklerde kan pıhtılaşma süresi daha kısadır. Bu dönemde sünnet olan bebeklerde çok yoğun kanama görünmez.

Psikolojik travmalar yaşama durumu görünmez. Özellikle 3 yaşından sonra sünnet olan çocuklarda travma olduğu çok fazla gündeme gelmektedir. Çünkü çocuklar 3 yaşında vücutlarını tanımaya başlarlar. Yeni tanıdıkları organdan bir parça koparılması da, onların bilinçlerini olumsuz etkileyebilir ve özgüvensiz cinsel kimlik gelişimine sebep olabilir. Oysa ki yenidoğan bebekte böyle bir durum söz konusu değildir. Yeni doğan bebek, sadece hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmenin kaygısını taşır. Onun için tek problem, karnını doyurmak, kolayca boşaltım yapmak ve uyumaktan ibarettir. Sünnet, psikolojilerine her hangi bir yan etki yapmaz çünkü bu durumun farkında dahi olmazlar.

 

Planlı Çalışmanın Sırları Nelerdir?
Gün içerisinde kime sorarsanız sorun herkes yoğun bir tempodadır
İntihar Eğilimi
Uzmanlar intihar eğiliminin önceden anlaşıldığını savunuyorlar
 Mide Balonu(Gastric Balloon)
Mide balonu; gıda tüketimini azaltmak ve yeni yeme davranışlarını kazanmak için midede dolgunluk hissi oluşturmaya dayanan bir yöntemdir
Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?
Yeşil biber her mevsimde kolaylıkla bulacağımız bir sebzedir
Deterjan Kalıntısı Anemi Yapabilir.
Kimyasal bileşenler barındıran deterjan kalıntılarına uzun süre maruz kalmaz kişide ciddi seviyede anemiye yol açabilir
Gebemiyim Nasıl Anlarım?
Gebemiyim nasıl anlarım sorusu hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın tarafından sıklıkla merak edilir
Vücudumuzdaki Yağlar Ağrıya Sebep Olabiliyor
Araştırma yapan uzmanlara göre kesin bir bilgi yok
Adet Döneminde Neden Karın Ağrısı Olur?
Adet döneminde karın kaslarının kasılması ve ağrıya neden olması, rahim iç duvarından salgılanan bir kimyasal maddeden dolayıdır
Gripken bebek emzirilir mi?
Havaların soğumasıyla birlikte, grip ve diğer viral enfeksiyonlarda artış gözlenmektedir
Bayılma Nedir? Neden Olur?
Bilimsel olarak senkop olarak adlandırılan ve halk arasında bayılma olarak bilinen durum, kişinin gün içerisinde geçici olarak uyanıklık durumunun kesintiye uğraması durumudur
Yemek Olarak Böcek
Böcekler henüz tüm dünya mutfaklarında yemek olarak kabul görmesede gün geçtikçe bu canlıların tüm dünyada vazgeçilmez besin kaynaklarından  olacağı düşüncesi güçlenmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com