Yenidoğanda Sünnetin Faydaları

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 31.10.2020 04:07
Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir
Yenidoğanda Sünnetin Faydaları
A

Sünnet; penisin ucunda, iltihap biriktirebilen et parçasının alınması işlemidir. Bu işlemi özellikle bebek henüz 7-10 günlük iken yaptırmak gerekir.

Erken Dönemde Yaptırılan Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Yaralar çok daha hızlı iyileşir. Yeni doğanlarda dokuların, yaraların iyileşme süreci çok kısadır. Çünkü vücut büyüme evresindedir ve metabolizmal faaliyetler çok hızlı yerine getirilir. Bu sebeple yenidoğan bebeğe sünnet yapıldığında iyileşme süreci kısa olur.

Genel anesteziye gerek kalmadan, lokal anestezi ile yapılır. Özellikle bebekler doğduğunda 7 gün içinde acı çekmezler. Bu kavrama son derece yabancılardır. Vücutları dış dünyaya adapte olma dönemindedir bu sebeple genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi ile operasyon gerçekleştirilebilir.

Bebeğin hayat boyu idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşma olasılığı düşer. Bazı bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşma durumu sık görülür. Bu bebeklere sünnet önerilir. Çünkü iltihabı vücutta tutan doku, sünnetle ayrılan dokudur. Haliyle bu dokunun olmaması, iltihabın da tutunamaması demektir. Erken dönemde yapılan sünnet, henüz idrar yolu enfeksiyonu yaşanmadan önlenmesi için son derece önemlidir.

Kanama kontrolü çok daha kolay olur. Yenidoğan bebeklerde kan pıhtılaşma süresi daha kısadır. Bu dönemde sünnet olan bebeklerde çok yoğun kanama görünmez.

Psikolojik travmalar yaşama durumu görünmez. Özellikle 3 yaşından sonra sünnet olan çocuklarda travma olduğu çok fazla gündeme gelmektedir. Çünkü çocuklar 3 yaşında vücutlarını tanımaya başlarlar. Yeni tanıdıkları organdan bir parça koparılması da, onların bilinçlerini olumsuz etkileyebilir ve özgüvensiz cinsel kimlik gelişimine sebep olabilir. Oysa ki yenidoğan bebekte böyle bir durum söz konusu değildir. Yeni doğan bebek, sadece hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmenin kaygısını taşır. Onun için tek problem, karnını doyurmak, kolayca boşaltım yapmak ve uyumaktan ibarettir. Sünnet, psikolojilerine her hangi bir yan etki yapmaz çünkü bu durumun farkında dahi olmazlar.

 

Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında…
Aşerme Nedir?
Gebelerin ilk 3 aylarında bazı gıdalara yatkınlığının olması ve bu gıdaları tüketmek için istekli olması ve canı istemesidir aşerme olarak adlandırılır.
SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
Shih Poo nadir bir köpek türüdür.Ancak çok sevimlidir.Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir.
Jooble Nedir?
Bu yazımızda iş bulmanıza yardımcı olacak Jooble arama motorunu tanıtmak istiyoruz.
Karaciğerimizi Nasıl Koruruz?
Karaciğer son derece dayanıklı bir organdır. Ancak yaşam ve beslenme tarzındaki bazı değişiklikler, bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı karaciğer fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilir.Karaciğerimizi…
Hipnoz Nedir?
Hipnoz, geçmişten günümüze hep merak uyandırmış ve araştırılmış bir konudur.
Baba Olma Şansını Artıran Besinler
Çocuk sahibi olmak isteyen babalar tükettikleri besinlere dikkat etmelidir.Baba olma şansını arttıran besinleri sizler için derledik.
E Konsültasyon (Online Doktor Hizmeti) Nedir?
E Konsültasyon diğer bilinen adıyla da Online Doktor Hizmeti günümüzde sıklıkla tercih edilen dijital ortamda verilen bir sağlık hizmetidir.Özellikle Covid 19 pandemisi sonrası…
Regl Olmanın Faydaları Nelerdir?
İnsan vücudunda gerçekleşen hiç bir olay gereksiz değildir. Regl olmak olarak da bilinen adet görmenin de kadınların üreme ve cinsel fonksiyonları yönünden kuşkusuz…
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com