Erkeklerde Prostat Büyümesi Neyi İfade Eder? Önlem Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yayın Tarihi : 2017/12/04 11:33 • Güncelleme Tarihi : 2017/12/04 11:33 •
Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir bezinadıdır
Erkeklerde Prostat Büyümesi Neyi İfade Eder? Önlem Almak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir bezinadıdır. Şekil olarak cevize benzetilir ve idrarın vücuttan atıldığı idrarborusunun etrafını sarar. Mesanenin (idrar torbası) altında ve kalın bağırsağınrektum denilen son parçasının önünde konumlanır.

Prostat bezinin görevi, erkeklerin üreme hücresi olanspermin (meni) bir kısmını salgılamak ve spermi dışarı atmaktır. Halk arasındaprostat büyümesi olarak bilinen hastalık prostat bezinin iyi huylu olarakbüyümesidir. Kötü huylu olarak büyürse buna zaten Prostat Kanseri deriz.

Prostat bezi nasıl büyür sorusunun cevabına geçecek olursak,yaş faktörünün büyük etkisi vardır. 40 yaş üzeri her erkek risk altındadır ve60 yaş üzeri erkeklerin birçoğunda görülür. Yıllarca testosteron hormonununetkisinde kalan prostat bezi, bir yerden sonra büyümeye başlar. Bu büyüme idrarborularını sıkıştırıp tıkar ve idrarın vücuttan tam atılamamasına yol açar.Atılamayan idrar mesaneye veya böbreklere geri dönerse enfeksiyonlara ve böbrekhastalıklarına yol açabilir. Hastaların yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürenve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Prostat büyümesi olan hastalarda hangi belirtiler görülür?

-Sık sık idrara çıkma ve acil idrara çıkma isteği.

-Özellikle geceleri idrara çıkmak için sık sık uykunun bölünmesi.

-İdrar yaparken yanma hissi.

-İdrarın kesik kesik yapılması.

-İdrarla beraber kan gelmesi.

Hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine göre tedavibelirlenir. İlaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak iki çeşittir. İlaçtedavisinde amaç belirtileri ortadan kaldırmaktır. Prostat bezini küçülten vemesane kaslarını gevşetip idrarın rahat çıkmasını sağlayan ilaçlar verilir.İlaç tedavisinin yanı sıra hasta bireyin yapacağı yaşam tarzı değişiklikleriçok önemlidir.

Prostat büyümesi olanhastaların gece uyumadan önce 2-3 saat bir şey içmemesi gerekmektedir. Busayede mesanede idrar birikimi önlenir ve daha rahat, bölünmeyen bir uykuyasahip olunur. Çay kahve gibi kafein içeren içecekler olabildiğince azaltılmalı,mümkünse bırakılmalıdır. Alkol kullanımı varsa son verilmelidir. Düzenliegzersiz yapılmalı ve bunun yanında hastalar beslenme düzenine de dikkatetmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme tedavi sürecinde çok önemlidir. Çokyağlı gıdalar tüketilmemeli, protein ağırlıklı beslenilmelidir. Kırmızı et yerinedaha çok tavuk ve balık eti tercih edilmelidir. Genital bölge hijyeni vetemizliği daima sağlanmalıdır. Tedavi sürecinde hastaya düşen rol büyüktür.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?