Yoga Nedir, Vücuda Yararları Nelerdir?

03.05.2018 01:08
Yoga günümüzde popülerliği artmış uygulamalardan biridir
Yoga Nedir, Vücuda Yararları Nelerdir?
A

Yoga günümüzde popülerliği artmış uygulamalardan biridir. Bazı insanlar evinde internetten video izleyerek yoga yapmayı tercih eder, bazıları spor salonlarının haftalık yoga derslerine katılır, kimi de yoga için hoca tutup özel ders alır. Yoga spor dalı olarak görünse de bilinenin aksine spor dalı değil bir uygulamadır. Bu yazımızda bu kadar popüler olan yoganın insan sağlığına fiziksel ve zihinsel olarak ne gibi faydaları vardır, bunu anlatacağız.

Öncelikle yoga, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan bir felsefedir. İnsanların doğayı ve kendini tanıması, tüm güzelliklerle ve sevgiyle bütünleşmesi, kendi benliklerini bulması amacıyla var olmuştur. Yoga yapan “yogi”lere göre yoga bir hayat tarzıdır, yaşayış biçimidir, ama asla bir din değildir.

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde yoga yapmak için ayıracağımız bir saat bile kendimizle baş başa kalmamızı sağlar. Ruhumuzu sakinleştirip kendi iç dünyamıza dönmemizi sağlar. Düzenli yaptığımızda yoga bizi daha sakin ve anlayışlı bir insan haline getirir. Yogayı sessiz, loş bir ortamda sakinleştirici müzikler ve mumlar eşliğinde yaparsak en iyi etkiyi alırız.

Yogada en önemli faktör nefestir. Her canlının nefesle yaşayabileceğini ve nefes almanın önemini bize hatırlatır. Düzenli yoga yapan insanların solunum sistemleri bu yüzden daha gelişmiştir. Nefes alıp vermeye odaklanarak yapılan hareketler vücudumuzu esnetir. Fitness gibi ağır sporların aksine yoga kaslarımıza uzatıp açarak etki yapar. Çok yormadan rahatlatıp ağrıları hafifletir. Bel fıtığı gibi sorunları olan ve ağır sporlar yapamayan kişilere önerimiz yoga yapmalarıdır.

Yogada vücudunuzun sınırlarını keşfedersiniz. Hangi hareketi hangi seviyeye kadar yapıp vücudunuzu hangi seviyeye kadar esnettiğinizi fark edersiniz. Yoga yapmayı sürdürdükçe bu seviyenin üzerine çıkmanız mümkündür. Vücudunuz gittikçe denge ve güç kazanır. Omurga sağlığınız artar. Duruş bozuklukları ve buna bağlı ağrılar düzelir. Eskisinden daha dayanıklı hissedersiniz. Yapılan hareketlerin ve eş zamanlı nefes kontrolünün iç organları daha sağlıklı hale getirdiği keşfedilmiştir. Toksinleri ter ve nefesle uzaklaştırarak daha sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmak mümkündür.

Fiziksel yararlarının yanında yoganın zihinsel yararları oldukça fazladır. Yaşam enerjisini arttırır. En önemlisi ise daha dikkatli, farkındalık sahibi ve uyumlu bir insan olmayı sağlar. Kişinin kendi benliğini daha iyi tanır. Doğru nefes almayı öğreterek beynin daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Zihni açar. Başarıyı arttırır. Harekete geçirir.

Kısacası yoganın hem fiziksel hem zihinsel yararları çok fazladır. Günlük yaşamın işlerine kendimizi kaptırmaktan bazen kendimizi unuturuz. Haftada bir saat bile olsa yoga yapıp bunun önüne geçebiliriz. Daha sağlıklı kaslar, iç organlar, beden ve ruha sahip olmayı kim istemez ki? Size önerimiz: yoga yapmanız ve sağlığınıza değer vermenizdir.

Himalaya Tuzu Nedir?
Tuz; sodyum klorür içeriği bakımından zengin bir kaynaktır
Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?
Uyku; vücudun günlük dinlenme ihtiyacını karşılayan en önemli unsurdur
Besinler Cilt Kanseri Oluşumunu Etkiliyor
Cilt kanseri; kişiyi sosyal açıdan rahatsız eden bir hastalıktır
Baharı Yorgunluğuna Yenilmemenin Yolları
Bahar aylarına başlarken; havanın dengesizliği, polenlerin uçuşması, insanları olumsuz etkiler ve bahar yorgunlukları meydana gelir
Güçlü Hafıza Nasıl Olur?
Hafıza; toplum tarafından da kolayca belirlenebilen bir ölçüttür
Selülit Ameliyatı Olmadan Önce
Günümüzde estetik ameliyatlar çok sık rastlanır olmuştur
Sebze ve Meyveler Nasıl Saklanmalıdır?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, meyve ve sebzelerde daha çabuk bozulurlar
Günlük Hayattada Güneş Koruyucuyu Unutmayın
Güneş koruyucu, genel olarak deniz kenarlarında, tatillerde kullanılır
Stres Eş Seçimini Etkiliyor
Stres; kişiyi pek çok açıdan etkiler
Yüksek Faktör Krem Kullanmayın
Güneşin en kavurucu dönemini yaşadığı bu günlerde, son derece dikkatli olmak gerekir
Koklayarak Zayıflayın
Koku, hava yoluyla, burun vasıtasıyla alınır
Doğum Kontrolü Çip İle Yapılabilecek
Doğum kontrolü için çok farklı yollar mevcuttur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com