Mobbing Nedir?

29.05.2017 02:15
Mobbing özellikle günümüzde sıkça kullanılan ve merak edilen bir terim olmuştur
Mobbing Nedir?
A

Mobbing özellikle günümüzde sıkça kullanılan ve merak edilen bir terim olmuştur.Genellikle  çalışma hayatında bulunan kişileri ilgilendiren bir durumdur.
Mobbing, mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılması esasına dayanır.Bu şekilde mağdur olan kişiye güç sahibi tarafından sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit  gibi şekillerde gerçekleşen duygusal bir saldırı yapılır.
Mobbinge maruz kalan kişi saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmaktadır.İşveren, patron veya kişinin amiri elindeki otoriteyi kullanarak altındaki bireyin toplumsal itibarını düşürmeyi hedefler.Bunu yaparken kimi zaman kişiyle alay da edebilir.Saldırgan bir ortam yaratarak mağdur olan kişiyi  işten çıkmaya zorlayabilir.
Mobbing yaş, cinsiyet, ırk ayrımı olmaksızın kişiyi iş yaşamından dışlamak amacı ile kasıtlı olarak yapılır.   
Mobbinge maruz kalan kişiler gördükleri zararın büyüklüğü ve etkisiyle, işlerini yapamaz duruma gelirler, psikossyal açıdan kendilerini kötü hissederler.
Mobbing ile ilgili yapılan araştırmalara göre, en kısa mobbing süresi 5 ay  ortalama süre 1 yıldırYani uzun süreli bir süreci kapsar.
Mobbinge maruz kalan kişide ise kalıcı ce ağır etkilerin çıkması bir kaç yılı bulabilir.Uzun soluklu bir baskı sonrası mobbing mağduru kişi olumsuz etkilenmektedir.
Yapılan araştırmalar sonrası mobbingin  en çok uygulandığı çalışma alanlarının  kar amacı gütmeyen kuruluşlar, ve sağlık ile  eğitim sektörü olduğu bulunmuştur.
Mobbing mağduru kişiler bu konuda hukuki destek alarak kendi yasal haklarını aramalı ve gerekli mücadelede bulunmalıdır.

Su İçmek Nasıl Alışkanlık Haline Getirilir?
Su; vücudun büyük bir kısmını oluşturur ve günlük dışarıdan alınması gerekir.
Kışın Hangi Sebzeler Tüketilmeli
Kış gelince; bağışıklık zayıflar ve hastalıklar meydana gelir
Mangalda Kanser Tehlikesi !
Yapılan araştırmalarda çoğumuz için vazgeçilmez olan mangal keyfimizi gölgeleyecek bir sonuç ortaya çıktı.
Çinkonun Faydaları Nelerdir?
Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemli bir elementtir.
Şimdi Kiraz Zamanı:Kirazın Sağlığımıza Faydaları
Kiraz lezzeti kadar faydaları ile de hemen herkesin tercih ettiği bir meyvedir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Bağışıklık, dışarıdan gelen unsurlara karşı vücudun kendini savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma ne kadar güçlü olursa, hastalıklara karşı da o kadar korumalı olunur.
Tat Duyumuz Nasıl Çalışır?
Özellikle COVID hastalarında tat duyusunun bozulması sık görülen bir durumdur.COVID ile birlikte tat duyusunun ne kadar önemli olduğunun da farkına vardık. Bu yazımızda da tat duyumuzun…
Günlük Kıyafetiniz Enerjinizi Etkiler!
Gün boyu giydiğiniz giysiler aslında gün içindeki enerjinizi de etkiliyor
Gebeliğin İlk Aylarında Nefes Darlığı
Gebelik, her bireyde farklı seyir gösterir.  Ancak hiç bir zorluk, anne olma duygusundan daha üstün değildir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com