Yunis Varon Sendromu Nedir?

22.07.2020 01:25 | Güncelleme: 27.07.2020 01:15 | Yazar: Dr. Cem Argun
Yunis Varon Sendromu nadir görülen bir hastalıktır.Bu yazımızda Yunis Varon Sendromu hakkında genel bilgiler ve Yunis Varon Sendromu belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Yunis Varon Sendromu Nedir?
A

Yunis Varon Sendromu Nedir?

Yunis Varon sendromu, genellikle iskelet sistemini, sinir sistemini ve ektodermal dokuyu( saç ve dişleri) etkileyen; çok nadir görülen bir multisistem  bozukluğudur. Büyük fontaneller, klaviküler hipoplazi, karakteristik yüz özellikleri ve parmak ve ayak parmaklarında anormalliklerle karakterizedir. Karakteristik özellikler arasında mikrosefali, kulak anormallikleri, ters çevrilmiş burun delikleri, orta yüz hipoplazisi, çadır üst dudağı ve küçük çene(mikrognati), seyrek ve eksik kaşlar ve/veya kirpikler bulunur. El ve ayak anormallikleri arasında el ve ayak parmaklarının yokluğu (aplazi) veya az gelişmişlik ( hipoplazi) bulunur. Bu sendroma sahip bebeklerde ciddi beslenme sorunları ve solunum güçlüğü görülmektedir. Bu güçlüklerden bazıları merkezi sinir sisteminin ciddi miktarda tutulmasından kaynaklanır.  Hipotoni, çocukların hepsini etkilerken beyin malformasyonları çocukların yarısını etkiler. Ek olarak, bu durumdan etkilenen bebeklerde  kalp sıkıntıları( örn. Kalp kasının anormal büyümesi) görülebilir. Sık sık olan beslenme sorunları, solunum güçlüklerine ve/veya kalp kusurları bebeklik döneminde hayatı tehlikeye atan komplikasyonlara sebep olabilir. Yunis- Varon sendromu otozomal resesif bir durumdur ve kalıtsaldır.

Yunis Varon Sendromu Belirtileri: 

Yunis-Varon sendromlu bebeklerde olgunlaştıkça, kilo almada veya beklenen oranda gelişmede başarısızlık, ciddi gelişimsel gecikmelerde ve / veya zihinsel engellilik görülebilirler. 

Yunis-Varon sendromlu bebeklerde, köprücük kemiğinin (klavikulalar) birinin  veya her ikisinin yokluğunda veya az gelişmesi (hipoplazi) ve lifli eklemlerin anormal ayrılması ile iki yumuşak zar kaplı açıklığın (fontanel) yokluğu görülür. Köprücük kemiği olmayan veya az gelişmiş olan çocuklar “sarkık” omuzlara sahiptir veya aşırı durumlarda omuzlarını vücutlarının önüne getirebilirler. 

Yunis-Varon sendromlu bebeklerde de parmak ve ayak parmaklarında (basamak) anormallikler bulunur. Parmak uçlarında başparmaklar ve kemikler ve ayak parmakları (distal falanjlar) olmayabilir (aplastik) veya az gelişmiş olabilir (hipoplastik). Bazı durumlarda, bilekler ve parmaklar arasındaki kemikler (metakarplar), parmakların eklemleri (orta falanjlar) arasındaki kemikler, ayaklara en yakın büyük ayak parmaklarının kemikleri (proksimal falanjlar) dâhil olmak üzere diğer kemikler az gelişmiş olabilir. Bu anormalliklerin bir sonucu olarak, el parmakları ve ayak parmakları alışılmadık derecede kısa olabilir. Ek olarak, etkilenen bazı bebekler, tırnakların ve / veya ayak tırnaklarının yokluğu veya az gelişmişliği ve / veya el parmakları ve / veya ayak parmakları arasında (sindaktili) dokuma gösterir. 

Etkilenen bazı bebekler, pelvisin deformitesi (pelvik displazi), her iki (bilateral) kalça çıkığı, sternal ossifikasyon eksikliği, ince kaburgalar veya kemik kırıkları gibi ek iskelet anormallikleri gösterir.Kardiyomiyopati veya konjenital kalp defekti gibi kalp problemleri de Yunis Sendromu ile ilişkilidir. 

Bazı çocuklarda, idrar açıklığının (meatus) penisin altına (hipospadias) anormal yerleşmesi, testislerin skrotuma (kriptorşidizm) inmesi ve mikropenis dahil olmak üzere idrar yolu anormallikleri oluşur.Yunis-Varon sendromlu kişilerde merkezi sinir sistemi bozuklukları ve hipodonti görülebilmektedir. 

Apandisit Belirtileri Nelerdir?
Apandisti kendiliğinden ve herhangi bir neden olmadan oluşur.Hemen her yaşta ortaya çıkabilen ve tedavi edilmez ise hayatı tehdit eden bir hastalıktır.Tedavide acil cerrahi müdahale gerekmektedir.Doktor…
Kimyasal Maddelerle Temasta İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?
Kimyasal maddelerle temas sağlığımız için tehdit oluşturabilir.Özellikle iş hayatında kimyasal üretim yerlerinde ve çeşitli işyerlerinde kimyasal maddelere maruz kalınarak çeşitli…
Hepatit A Hastalığı Nedir? Hepatit A Nasıl Bulaşır?
Hepatit A, bir virüsün sebep olduğu sarılık ile karakterize bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır. 
Gebelikte Vajinal Akıntı Çeşitleri ve Nedenleri
Gebelik, pek çok değişimin bir arada yaşandığı bir süreçtir. Bu sürecin başlangıç ve gelişim noktası rahim olduğundan, değişimin odak noktası da burası ve dışa vurumu da…
Kabakulak Nedir ve Nasıl Bulaşır? Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?
Kabakulak hastalığı, genellikle 5-10 yaş arası çocuklarda görüen viral bir hastalıktır. Genellikle damlacık yoluyla bulaşır. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan hastalık süresince dikkatli…
Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon) Nedir? Nasıl Düşürülür?
Kişilerin yaşına göre, kan basıncının normal değerlerinden yüksek olmasına halk arasında tansiyon yüksekliği, tıp dilinde ise hipertansiyon adı verilir. İnsan sağlığını olumsuz olarak etkileyen…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com