Zevk Suyu ve Meni Arasındaki Fark Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/09/11 17:26 • Güncelleme Tarihi : 2020/05/27 22:03 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun
Cinsel ilişki esnasında ve boşalma sonrası erkeğin cinsel organından çıkan bazı sıvılar vardır.Meni ve zevk suyu bu sıvılara örnektir.Ancak zevk suyu ile meni arasındaki fark çoğu zaman tam olarak bilinmemekte ve bu iki terim karıştırılabilmektedir.
Zevk Suyu ve Meni Arasındaki Fark Nedir?

Cinsel ilişki esnasında vücuttan çıkan, hormonlar kontrolünde oluşan bazı sıvılar vardır. Erkeklerde bu sıvılar; zevk suyu ve meni olarak adlandırılır.

Zevk Suyu Nedir?

Zevk suyu; prostat sıvısının halk dilinde bilinen ifadesidir. Erkeğin partnerinden duygusal ve cinsel  olarak etkilenmesi ve uyarılması  neticesinde cinsel ilişki sürecinde oluşur. Erkeğin boşalması öncesi salgılanan bir sıvıdır.
Zevk suyunun kıvamı sıvıdır, renksiz ve şeffaftır. İçerisinde; sperm çok az seviyede bulunur. Bazı durumlarda sperm hücresi bulunmayabilir de.
Bu sebeple nadiren gebeliğe sebep olabilir.Meniye göre miktarı çok çok düşüktür.Ancak bir veya birkaç damladan oluşur.

Meni Nedir?

Meni; sperm yoğunluklu sıvının, erkeğin cinsel organının boşalması sonrası (orgazmı takiben) kasılmaları neticesinde oluşmasıdır. Gebelik büyük oranda bu meni adı verilen ve sperm hücrelerini yoğun olarak barındıran sıvıyla meydana gelir. Bu sıvı zevk suyuna göre çok daha kıvamlı ve koyu renklidir. Meninin normal rengi krem rengidir. Sebebi; sperm yoğunluklu olmasıdır.
Miktarı ise; erkeğin boşalma sıklığına göre değişmekle birlikte ortalama 2 ile 5 cc arasındadır.Meni de bulunan milyonlarca sperm hücresi nedeniyle vajina içine boşalma veya vajinaya temas etmesi sonrası hamilelik olasılığı zevk suyuna göre çok daha fazladır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?